jadalnia w stylu skandynawskim - aranżacja jadalni w stylu skandynawskim

Jeśli zrozumiesz skandynawską filozofię życia, z pewnością intuicyjnie urządzisz mieszkanie w stylu naszych północnych sąsiadów. Sprawdź, jak powinna wyglądać jadalnia w stylu skandynawskim – miejsce rodzinnego celebrowania posiłków i przebywania ze sobą. Dowiedz się, jak Skandynawowie spędzają czas, jakimi ideami się kierują, dlaczego jadalnia jest tak ważnym pomieszczeniem, a przede wszystkim jak stworzyć jadalnię skandynawską. Sprawdź teraz!

Sprawdź również: Jadalnia w stylu prowansalskim – jak urządzić?
Przeczytaj: Salon w stylu skandynawskim, jak urządzić?
Dowiedz się więcej: Jadalnia w stylu nowojorskim – jak urządzić?

Jadalnia w stylu skandynawskim – koncepcja hygge i lagom!

Wystarczą dwa słowa, aby opisać skandynawską koncepcję życia: hygge i lagom. Ta pierwsza to duńska idea, opierająca się na przytulnej atmosferze, wygodzie niemającej nic wspólnego z materializmem i konsumpcjonizmem, ale raczej swego rodzaju błogostanem, wewnętrznej równowadze, serdecznych relacjach, spędzaniu czasu w gronie rodziny i przyjaciół, delektowaniu się wspólnymi posiłkami, cieszeniu się małymi rzeczami, bez pośpiechu i pogoni za sukcesem, czyli w duchu slow life.

Koncepcję hygge uzupełnia nowy trend, tym razem wywodzący się ze Szwecji, a zwany lagom, co oznacza „w sam raz”. To po prostu pewnego rodzaju sztuka zachowania równowagi, skromność, umiar, życie w zgodzie z naturą, zadowolenie z tego, co się ma. Te dwa pojęcia: hygge i lagom – przytulność i umiar, uzupełniając się, podpowiadają czym kierować się, urządzając wnętrze w stylu skandynawskim. Jadalnia w tej skandynawskiej koncepcji odgrywa szczególną rolę, bo gdzie jak nie tu może toczyć się życie rodzinne i towarzyskie? Stół od zawsze był symbolem domowego ogniska i miejscem podejmowania gości. Dowiedz się zatem, jak urządzić jadalnię w stylu skandynawskim, aby w całej pełni poczuć ten wyjątkowy klimat w swoim domu!

Sprawdź również: Jadalnia w stylu glamour – jak urządzić?

Jadalnia skandynawska

Jadalnia skandynawska – czym się wyróżnia?

Wiemy już, że skandynawskie jadalnie łączy przytulność i umiar polegający na poprzestawaniu na tym, co niezbędne, a także bliskość natury. Jasne barwy, głównie biele i szarości, ciepły kolor drewna, naturalne materiały, proste bryły, dekoracyjna oszczędność i funkcjonalność to właśnie istota jadalni w stylu skandynawskim. Ci, którzy lubią rozświetlone, przejrzyste przestrzenie, spokój i harmonię odnajdą się tu doskonale.

Białe ściany i drewniane podłogi będą doskonałym tłem dla pozostałych elementów wyposażenia w jadalni skandynawskiej. A wiele tu nie trzeba. Wystarczy stół i krzesła. Te standardowe meble do jadalni wydzielą strefę jadalnianą w salonie. Jeśli jadalnia jest osobnym pomieszczeniem, przydadzą się meble do przechowywania zastawy stołowej, aby wszystko mieć pod ręką.

Sprawdź również: Jadalnia w stylu loft – jak urządzić?

Jadalnia w stylu skandynawskim

Meble do jadalni w stylu skandynawskim – jakie wybrać?

Jakie meble do jadalni w stylu skandynawskim wybrać, aby odpowiadały założeniom tego stylu? Najlepiej z drewna o jasnym wybarwieniu. Prosty, klasyczny stół drewniany z widocznym rysunkiem słojów będzie pasował wprost idealnie. Jego wielkość musi być dostosowana do metrażu, jakim dysponujemy. Zbyt duży nie tylko utrudni poruszanie się, ale przytłoczy wnętrze, które utraci swoją lekkość i przejrzystość.

Do stołu musimy dobrać odpowiednie krzesła. W jadalniach w stylu skandynawskim wybór jest naprawdę duży i pamiętać trzeba, że nie wszystkie muszą być z jednego kompletu. Dzięki połączeniu różnych krzeseł uzyskamy niezwykle efektowną i oryginalną aranżację. Możemy tworzyć ciekawe kombinacje zarówno kolorystyczne, jak i stylistyczne, trzymając się zasady, że krzesła powinny być mniej więcej podobnej wielkości, zwłaszcza jeśli chodzi o wysokość ich oparcia, aby nie zburzyć harmonii kompozycji.

Możemy wybrać zarówno krzesła drewniane, jak i krzesła tapicerowane, ale równie dobrze sprawdzą się te na drewnianym stelażu z siedziskiem i oparciem wykonanym z tworzywa sztucznego. Ważne, aby były praktyczne i wygodne, bo taka jest idea stylu skandynawskiego. Jeśli wyposażamy jadalnię w stylu skandynawskim w meble do przechowywania, wybierzmy proste komody, witryny, kredensy, czy regały o geometrycznych bryłach bez zbędnych dekoracji.

Skandynawska jadalnia

Sprawdź również: Jadalnia retro – jak urządzić?

Skandynawska jadalnia – jakie dodatki?

Choć w myśl minimalistycznych założeń, na których opiera się styl skandynawski, nie możemy z dekoracjami przesadzić, to jednak kilka charakterystycznych elementów jest niezbędnych, aby nadać wnętrzu odpowiedni charakter. Jadalnia skandynawska będzie wyglądać efektownie, jeśli postawisz na ceramikę handmade, stół przykryjesz lnianym obrusem lub bieżnikiem z prostym ażurowym haftem albo prostym wzorem (np. chevron lub paski), a do tego stworzysz kompozycję z żywych albo suszonych roślin.

W jadalni w stylu skandynawskim przytulny i nastrojowy klimat wprowadzą również świece. Nad stołem niech zawiśnie lampa, najlepiej z prostym metalowym kloszem, ewentualnie drucianym albo plecionym z rattanu, bambusa, czy innego naturalnego materiału. Jeśli stół jest większych rozmiarów, możesz powiesić nawet dwie lub trzy jednakowe lampy. Światło odgrywa ważną rolę. Stęsknieni słonecznych promieni Skandynawowie zastępują naturalne światło sztucznym oświetleniem.

Jadalnia w stylu skandynawskim nie sprawi żadnych trudności w urządzeniu. Wybór mebli i dodatków wpisujących się w ten trend jest naprawdę olbrzymi. To w końcu jeden z ulubionych przez Polaków kierunków aranżacyjnych!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *