jak dobrać krzesła do stołu - aranżacja salonu ze stolem i krzesłami

Stworzenie harmonijnej aranżacji salonu lub jadalni wymaga przemyślanego doboru mebli i pozostałych elementów wyposażenia. Jedną z najważniejszych kwestii jest dopasowanie do siebie krzeseł oraz stołu. Jak dobrać krzesła do stołu? Jak stworzyć nieszablonową aranżację? Sprawdź i dowiedz się, na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę, aby zakup mebli był prawdziwym strzałem w dziesiątkę!

Sprawdź również: Krzesła do szklanego stołu – jakie wybrać?
Wejdź na: Ile miejsca na stół z krzesłami?
Przeczytaj: Co to jest hoker?

Jak dobrać krzesła do stołu, aby wygodnie z nich korzystać?

Pierwsze, co musimy wziąć pod uwagę, zastanawiając się, jak dobrać krzesła do stołu, to ich wymiary: wysokość i szerokość. Bo cóż nam po najlepiej dopasowanych pod względem stylistyki lub kolorystyki krzesłach, które nie pozwolą komfortowo usiąść przy stole? Albo takich, których nie wsuniemy swobodnie pod blat?

Standardowa wysokość stołu to ok. 75 cm. Pomiędzy blatem a siedziskiem krzesła musi być zachowana minimalna odległość ok. 30 cm, a zatem siedzisko powinno znajdować się na wysokości mniej więcej 45 cm od podłogi. Jeśli krzesła do salonu lub jadalni są wyposażone w podłokietniki, trzeba dodatkowo sprawdzić, czy bez problemu zmieszczą się pod blatem. Szczególnie wtedy, gdy stół posiada w swojej konstrukcji oskrzynię albo podłokietniki są umieszczone dość wysoko, może okazać się to niemożliwe.

Sprawdź również: Wysokość stołu do jadalni – jaka będzie odpowiednia?

Jeśli natomiast chodzi o szerokość krzeseł, jest ona o tyle ważna, że decyduje, czy określona liczba krzeseł zmieści się pomiędzy nogami stołu. Jeżeli krzesła będą wsunięte na styk, korzystanie z nich z pewnością nie będzie zbyt wygodne.

Krzesło K410 Halmar różowy Krzesło K364 Halmar ciemny zielony
Krzesło K410 Halmar różowy Krzesło K364 Halmar ciemny zielony

Sprawdź również: Jakie krzesła do salonu wybrać?

Jakie krzesła do salonu lub jadalni wybrać, aby stworzyć spójną aranżację?

Drugim ważnym aspektem doboru krzeseł do stołu jest estetyka. Chodzi tu zwłaszcza o dopasowanie stylistyczne. Trudno wyobrazić sobie prosty, nowoczesny stół ze szklanym blatem na podstawie wykonanej z połyskującej polerowanej stali w zestawieniu z drewnianymi krzesłami w stylu retro albo bogato zdobionymi krzesłami ludwikowskimi. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy marzy się nam styl eklektyczny polegający na łączeniu różnych porządków. Tylko wtedy takie niekonwencjonalne połączenie jest wskazane.

Trzeba jednak pamiętać, że eklektyzm, choć zakłada swobodę w łączeniu stylów, nie oznacza całkowitej dowolności. Tu też trzeba określić, jakie style chcemy ze sobą połączyć i konsekwentnie trzymać się tego w odniesieniu do całej aranżacji pomieszczenia.

Obok spójności stylistycznej podczas urządzania jadalni lub salonu, nie można pominąć spójności kolorystycznej. Jakie krzesła do salonu będą odpowiednie? Stół i krzesła nie muszą co prawda stanowić kompletu czy pochodzić z tej samej kolekcji, ale muszą do siebie pasować. A dobrze wiemy, jak wiele wybarwień ma drewno.

Sprawdź również: Jakie krzesła do jadalni?

Krzesło Dariusz 2 Halmar dąb miodowy Krzesło Citrone Halmar Olcha-Mesh 6
Krzesło Dariusz 2 Halmar dąb miodowy Krzesło Citrone Halmar Olcha-Mesh 6

Jeśli zdecydujemy się na stół i krzesła do jadalni drewniane, zadbajmy o to, aby były one utrzymane w podobnej tonacji kolorystycznej. Pamiętajmy, aby nie łączyć ciepłych odcieni drewna z zimnymi. Z kolei krzesła tapicerowane powinny być dopasowane do barw, które stosujemy w całym wnętrzu.

Krzesło K287 Halmar granatowy Krzesło Tutti Halmar biały-dąb miodowy
Krzesło K287 Halmar granatowy Krzesło Tutti Halmar biały-dąb miodowy

Czy można łączyć różne krzesła przy stole?

Dopasowanie krzeseł do stołu nie musi oznaczać, że wszystkie będą jednakowe! Komplety były kiedyś modne, ale dziś na topie jest tworzenie intrygujących zestawień. Czy rozważając, jakie krzesła do salonu lub jadalni wybrać, dopuszczasz łączenie różnych modeli albo różnych pasujących do siebie kolorów? Jeśli tak, to świetnie! Zyskasz bardzo oryginalną i efektowną aranżację, która znakomicie wpisuje się we współczesne trendy.

Producenci z reguły oferują szeroką gamę materiałów obiciowych. Możesz zatem wyposażyć pomieszczenie w identyczne krzesła, ale różniące się kolorem tapicerki. To doskonały pomysł na wprowadzenie kontrastu! Przykładowo, jeśli tworzysz aranżację w stylu skandynawskim i wybierasz krzesła z obiciem o neutralnej szarej barwie, możesz ożywić wnętrze, dokładając parę krzeseł w intensywnym kolorze żółtym.

Łączenie mebli z różnych kolekcji to też coraz bardziej popularny zabieg aranżacyjny. Co powiesz na loftową jadalnię, która przykuwa uwagę zestawieniem zupełnie odmiennych krzeseł, ale wpisujących się w industrialny styl?

Krzesło K213 Halmar cappuccino Krzesło Hubert 8 Halmar olcha-609
Krzesło K213 Halmar cappuccino Krzesło Hubert 8 Halmar olcha-609

Fotele lub ławka – meble, które zastąpią krzesła przy stole!

Innym oryginalnym sposobem na urządzenie jadalni lub salonu jest zastąpienie krzeseł fotelami albo ustawienie z jednej strony blatu ławki. Takie przełamanie utartych schematów pozwoli stworzyć naprawdę nietuzinkowe wnętrze. Fotel ma tę przewagę nad krzesłami, że zapewnia ponadprzeciętny komfort, z kolei ławka to świetny wybór dla tych, którym zależy na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni. Dwa krzesła z powodzeniem zastąpimy ławką, na której zmieszczą się nawet trzy osoby. Niektóre ławki wyposażone są w schowki, co dostarcza dodatkową przestrzeń do przechowywania. W sklepach znajdziemy ławki z oparciem lub bez.

Kiedy wiesz już, jakie krzesła do jadalni albo salonu wybrać, z pewnością uda Ci się wykreować wyjątkową przestrzeń do spożywania posiłków z rodziną lub przyjaciółmi!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *