jak zaplanować mieszkanie na poddaszu

Użytkowe poddasze domu czy kamienicy to bardzo pomysłowe i funkcjonalne rozwiązanie. Jest to bowiem zazwyczaj duża przestrzeń, którą można przeznaczyć nie tylko na niepotrzebne rupiecie, ale także na „pełnoprawne” mieszkanie z wszystkimi jego klasycznymi zastosowaniami. Koncepcja ta szczególnie sprawdzi się w przypadku domów wielorodzinnych, gdzie potrzebujemy dużo użytkowej przestrzeni. Jak zaplanować mieszkanie na poddaszu, aby spełniało wszystkie nasze wymogi? Jak urządzić małe mieszkanie na poddaszu? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Sprawdź również: Jak urządzić pokój na poddaszu?
Wejdź na: Meble wielofunkcyjne do małych mieszkań – czyli jakie?
Przeczytaj: Jak urządzić garderobę?

Mieszkanie na poddaszu — jakie ma wady i zalety?

Decydując się na kompleksową aranżację poddasza, musimy mieć świadomość, że mieszkanie na poddaszu ma wady i zalety. Podstawową kwestią jest najczęściej oczywiście niewielka powierzchnia, którą mamy do zagospodarowania. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym możemy z łatwością zapobiec temu problemowi. Zdecydujmy się na jasne kolory, lustra i „lekkie” w kształcie meble. Najlepiej w takiej sytuacji sprawdzą się style urządzania wnętrz: skandynawski i rustykalny.

Jasne kolory farb na ścianach, surowe meble oraz stonowane dodatki to elementy, które optycznie powiększą małe mieszkanie na poddaszu. Możemy spotkać się także z teorią, mówiącą o marnotrawstwie miejsca znajdującego się pod tzw. skosami. Nic bardziej mylnego! Jest to perfekcyjna przestrzeń do umieszczenia tam szafy wnękowej, czy gustownej kanapy do salonu, tym samym zaradnie aranżując „bezużyteczne” miejsce w mieszkaniu na poddaszu.

Przeczytaj: Kolor ścian w salonie – jaki wybrać?

Istotną kwestią pozostaje oczywiście utrzymanie właściwej temperatury w mieszkaniu na poddaszu. Często umieszczone na dachu okna są bezpośrednio wystawione na działania promieni słonecznych, natomiast w zimie na duże przeciągi. Perfekcyjnymi rozwiązaniami mogą stać się rolety zaciemniające, szczelne okna, czy nawet klimatyzacja.

aranżacja mieszkania na poddaszu

Pomyślmy za to o pozytywach skośnych okien. Umieszczając bezpośrednio pod nimi łóżka sypialniane albo kanapy z funkcją spania, zapewniamy sobie niezapomniane widoki każdej bezchmurnej nocy. Pamiętajmy także o właściwym zabezpieczeniu dachu przed nadmiernym hałasem spadających kropli czy mocnym popołudniowym słońcem w lecie.

Jak zaplanować mieszkanie na poddaszu?

Podczas inspiracji do mieszkania na poddaszu pomyślmy nad właściwym rozplanowaniem pomieszczeń. Ważne, aby wszystkie były komfortowe w użytkowaniu oraz estetycznie urządzone. Dobrym rozwiązaniem będzie pozostawienie otwartej kuchni, tworząc wrażenie jej dużej przestrzenności. Starajmy się zabudowywać jak najmniej po to, abyśmy mogli spędzać czas w atrakcyjnym otwartym mieszkaniu, a nie przytłaczającej ciemnicy.

Zastanawiając się, jak zaplanować mieszkanie na poddaszu, pamiętajmy o umiejscowieniu łazienki blisko sypialni. Takie ułożenie jest bardzo praktyczne, bowiem przejdziemy do porannych czynności bez konieczności zaznaczania swojej obecności w całym domu. W początkowym projekcie mieszkania na poddaszu w aranżacji zaplanujmy także umiejscowienia okien. To niezwykle ważna kwestia, ponieważ w późniejszej fazie będziemy wiedzieli, gdzie ustawić poszczególne elementy wystroju tak, aby jedne z nich były bardziej doświetlone, a drugie mniej, np. łóżka czy lusterka.

aranżacja sypialni na poddaszu

Jak urządzić mieszkanie na poddaszu?

Po rozplanowaniu ułożenia pomieszczeń pozostaje pytanie – jak urządzić mieszkanie na poddaszu? Poprzez wszechobecne skosy możemy mieć wrażenie dużego ograniczenia aranżacyjnego. Kwestia ta zależy od umiejętnego wykorzystania z pozoru kłopotliwych miejsc. Począwszy od łazienki, bo to właśnie tam prawdopodobnie będziemy się najwięcej zastanawiać, zwróćmy szczególną uwagę na umiejscowienie prysznica czy wanny. Zadbajmy zatem o ich jak najwyższy poziom komfortu użytkowania. Zastanówmy się na przykład nad natryskiem bez brodzika, dzięki czemu zaoszczędzimy cenną wysokość, dodając tym samym pomieszczeniu lekkości i estetyki.

W pozostałych wnętrzach, takich jak kuchnia, przedpokój oraz pokoje, postawmy na zabudowane lub niskie meble, które świetnie wkomponują się w przestrzenie pomiędzy skośnym sufitem a podłogą. Myśląc o tym, jak urządzić mieszkanie na poddaszu, pamiętajmy o zastosowaniu jasnych pastelowych kolorów, najlepiej maksymalnie zbliżonych do białej barwy, przez co zyskamy wrażenie delikatnej stylowej przestrzeni. Możemy pokusić się oczywiście o mocniejsze dodatki, chcąc nadać pomieszczeniom konkretnego charakteru.

Wszystko zdecydowanie zależy od naszych preferencji aranżacyjnych. W przypadku jasnych barw warto wziąć pod uwagę, ich uzupełnienie drewnianymi elementami, np. nie zakrywając lub nie malując na konkretny kolor słupów konstrukcyjnych oraz sufitu. To rozwiązanie znacznie ociepli mieszkanie, dodając mu eleganckiej przytulności.

salon na poddaszu - aranżacja salonu z sofą na poddaszu

Jakie meble wybrać do mieszkania na poddaszu?

Kiedy już mamy pomysł, jak zaplanować i urządzić mieszkanie na poddaszu, zaczniemy zauważać zalety takich przestrzeni. Na ostatniej kondygnacji domu lub kamienicy powstaną stylowo zaaranżowane pomieszczenia, tworzące dodatkowe miejsce do zamieszkania dla dwóch osób czy nawet rodziny. Nie zapominajmy także o korzystnych funkcjach użytkowych oraz dekoracyjnych perfekcyjnie dopasowanych mebli.

Wysokość niezbędnego umeblowania będzie głównie zależeć od wysokości sufitu naszego mieszkania na poddaszu w aranżacji praktycznej. W przypadku mieszkań na poddaszu jest niezwykle ważne, abyśmy rozpoczynali poszukiwanie odpowiednich elementów właśnie od tego wymiaru. Kłopotliwe bowiem będzie dopasowanie zbyt wysokiej szafy na ubrania czy komody z szufladami lub drzwiczkami do urządzanych pomieszczeń.

Starajmy się wybierać jasne, „lekkie” w wyglądzie meble, dzięki czemu utrzymamy wrażenie przestrzenności aranżowanych pomieszczeń. Jeśli jednak bardzo zależy nam na mosiężnych ciemnych elementach, zastanówmy się nad optycznym powiększeniem mieszkania za pomocą świateł. Ostatnimi czasy bardzo dobrze sprawdzają się paski ledowe, które w zależności od intencji osoby urządzającej, mogą ocieplić lub „zmrozić” mieszkanie. Żółte światło doda mieszkaniu przytulności, białe natomiast optycznie je powiększy.

Sprawdź również: Jak optycznie powiększyć pokój dzienny?

Możliwości urządzania mieszkania na poddaszu w aranżacjach użytkowych i dekoracyjnych są bardzo zróżnicowane. Głównym wyznacznikiem jest zdecydowanie gust oraz zapotrzebowania osoby urządzającej estetyczne wnętrze. Pamiętajmy jednak, że wszystko, co jasne, lekkie w wyglądzie, a także szklane, optycznie powiększa aranżowaną przestrzeń.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *