kuchnia otwarta czy zamknięta - aranżacja mieszkania

Estetyczne i praktyczne rozwiązania, wykorzystywane w trakcie urządzania domu czy mieszkania, mogą znacznie ułatwić korzystanie z aranżowanych pomieszczeń oraz nadać im odpowiedniej elegancji. Jest to szczególnie ważne w przypadku kuchni, która zazwyczaj staje się miejscem spożywania codziennych posiłków oraz niejednokrotnie będzie centralnym punktem wszystkich rodzinnych i przyjacielskich spotkań. Jaki rozkład pomieszczeń zatem warto wybrać – kuchnia otwarta czy zamknięta? Które rozwiązanie będzie lepsze – kuchnia otwarta na salon czy nie? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Sprawdź również: Jak oddzielić salon od kuchni?
Przeczytaj: Salon z jadalnią – jak połączyć w jednym pomieszczeniu?

Wady i zalety kuchni otwartej na salon

Urządzając dom lub mieszkanie, powinniśmy wybierać takie kierunki aranżacyjne, które będą najbardziej odpowiadać naszym potrzebom oraz preferencjom. Jednak przed ostatecznym podjęciem decyzji, warto zapoznać się z zaletami i wadami poszczególnych rozwiązań. Jakie są zalety kuchni otwartej, a jakie wady?

Otwarta kuchnia posiada wiele zalet – przede wszystkim daje możliwość nieustannej obecności w dwóch pomieszczeniach – kuchni i salonie. Rozwiązanie to perfekcyjnie sprawdzi się w trakcie domowych przyjęć, ponieważ z łatwością możemy pozostawać w rozmowie z naszymi gośćmi.

Dzięki połączeniu kuchni z salonem zyskujemy także możliwość zerkania na dzieci bawiące się w pokoju dziennym. Jest to szczególnie ważne w przypadku rodziców, którzy na co dzień łączą opiekę nad pociechami z domowymi obowiązkami.

Wybierając jedną z opcji – kuchnia zamknięta czy otwarta, zdecydujemy się na ten drugi wariant, zyskamy dużo więcej przestrzeni, w przeciwieństwie do kuchni zamkniętej. Połączenie kuchni z salonem bardzo często stosuje się w domach oraz mieszkaniach o małym metrażu, gdzie każdy centymetr ma znaczenie, a ściana rozdzielająca te pomieszczenia, mogłaby stworzyć z nich bardzo ciasne, przytłaczające wnętrza.

Pamiętajmy jednak, że takie rozwiązanie to nie tylko same zalety – wady kuchni otwartej to przede wszystkim przenikanie zapachów w trakcie gotowania oraz ciągła ekspozycja bałaganu wynikającego z gotowania dla większej ilości osób. Wszystko, co czuć w kuchni, znajdzie się także w salonie. W takim przypadku musimy koniecznie zadbać o właściwą wentylację pomieszczenia, stosując duże okna i przede wszystkim okap, dzięki któremu chociaż częściowo pozbędziemy się nieprzyjemnych woni.

Więcej na: Salon z dużymi oknami – jak urządzić?

kuchnia otwarta na salon

Kuchnia zamknięta na salon – jakie są zalety i wady?

Kuchnia zamknięta za to oznacza dużo więcej prywatności niż kuchnia otwarta. Sprawdzi się to nawet w kontekście utrzymywania porządku na co dzień. Pomieszczenie, które zostało wyposażone w drzwi, można zwyczajnie zamknąć i nie zapraszać tam gości.

Funkcja ta, przekornie do poprzednich wniosków, może być także ważna w przypadku małych dzieci, ponieważ we framugach drzwi z łatwością zamontujemy bramki ochronne lub zwyczajnie zamkniemy kuchnię na klucz, aby nasze pociechy nie miały żadnego dostępu do elementów, które zagrażają ich zdrowiu, a nawet życiu, na przykład: kuchenka gazowa, płyta indukcyjna, gorąca woda z kranu, czy szklane rozbite pokrywki.

Generalną różnicą pomiędzy kuchnią otwartą a zamkniętą jest ich styl aranżacyjny. Nowoczesna kuchnia otwarta mianowicie powinna zostać urządzona w dokładnie takim samym lub podobnym motywie dekoracyjnym co salon, aby stworzyć estetyczną całość. Wybierając kuchnię zamkniętą mamy natomiast nieskończone możliwości aranżacyjne. Może ona zupełnie odbiegać od stylu, panującego w salonie lub być do niego podobna, ale nie jest to aranżacyjną koniecznością, a wyłącznie jedną z opcji.

Sprawdź również: Jak optycznie powiększyć pokój dzienny?

kuchnia otwarta czy zamknięta

Zwróćmy jednak uwagę na to, aby w trakcie podejmowania decyzji o otwartej lub zamkniętej kuchni, przemyśleć, czy pomieszczenie nie jest zbyt małe, żeby stanowiła odrębne wnętrze. Niejednokrotnie zdarza się, że zamknięte kuchnie sprawiają wrażenie ciasnych, ciemnych i przytłaczających. Zatem, jeśli jest taka możliwość, najlepiej otworzyć ciasną kuchnię na przestronny salon, aby uzyskać jasną, gustowną przestrzeń.

Kuchnia otwarta czy zamknięta – które rozwiązanie będzie lepsze?

Szukając inspiracji w temacie kuchnia otwarta czy zamknięta a opinie użytkowników internetowych, możemy spotkać się z bardzo ważną kwestią, jaką są dekoracje. To właśnie dzięki nim każdego rodzaju pomieszczenie nabiera określonego stylu. Jest to szczególnie ważne, kiedy zdecydujemy się na otwartą kuchnię, ponieważ poprzez dekoracje z łatwością możemy połączyć ją z salonem.

Jeśli jednak wciąż zastanawiamy się nad oboma rozwiązaniami – kuchnia otwarta lub zamknięta – przede wszystkim weźmy pod uwagę nasze potrzeby i estetyczne opcje. To, jak będą wyglądały pomieszczenia w naszym domu lub mieszkaniu, zależy wyłącznie od nas. Weźmy jednak pod uwagę wszystkie wady i zalety wybranego rozwiązania po to, aby taki układ pomieszczeń posłużył nam przez wiele lat oraz nie sprawiał kłopotu podczas użytkowania na co dzień.

Wejdź na: Jak urządzić salon z kominkiem?

Świetną alternatywą otwartej kuchni dla niezdecydowanych osób jest kuchnia półotwarta. Najczęściej salon oraz kuchnię rozdziela się przezroczystą ścianką działową, przesuwnymi szklanymi drzwiami w delikatnej mlecznej wersji lub wysokim stolikiem barowym. Warto przemyśleć również takie rozwiązanie!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *