szafa w salonie - aranżacja salon z szafą

Salon to pomieszczenie wielofunkcyjne. Tu wypoczywamy, spędzamy czas z bliskimi i przyjmujemy gości. W kawalerkach oraz małych mieszkaniach, gdzie pokój dzienny w nocy zamienia się w sypialnię, musi być również przestrzeń na garderobę. Dlatego wstawienie szafy do salonu bywa koniecznością albo dużym usprawnieniem w codziennym życiu. Mebel ten przyda się tu także wtedy, gdy w domu doskwiera deficyt miejsca do przechowywania. Jeśli nie jesteśmy przekonani co do ustawienia szafy w salonie, jest rozwiązanie: niewidoczna szafa! Czym jest niewidoczna szafa w salonie i jak ją zaaranżować, aby salon nie stracił na funkcjonalności? Przeczytaj i dowiedz się, jak sprytnie ukryć szafę w salonie!

Sprawdź również: Szafa w salonie – jaka będzie odpowiednia?
Wejdź na: Szafa przesuwna czy otwierana, którą wybrać?
Przeczytaj: Szafa na całą ścianę – czy to dobre rozwiązanie?

Czym jest niewidoczna szafa w salonie?

Jeśli nie chcemy, aby szafa rzucała się w oczy, najlepiej sprawdzi się szafa w zabudowie. Niemal stopiona ze ścianą zapewni sporą przestrzeń do schowania ubrań i wszelkich innych rzeczy, pozwalając dobrze zagospodarować wnętrze. Takie szafy na ubrania można zamówić na wymiar albo skorzystać z gotowych systemów do zabudowy. Pierwsza opcja jest droższa, ale maksymalnie dostosowana do indywidualnych potrzeb.

Szafa modułowa z kolei pozwoli trochę zaoszczędzić, ale niekoniecznie idealnie wpasuje się w przestrzeń, którą chcemy zaaranżować. Jest jednak pewne wyjście: można obudować ją płytami kartonowo-gipsowymi, przez co wizualnie będzie prezentować się tak jak idealnie skrojona do wymiarów pokoju. Gdzie ją umieścić? Jednym z najbardziej popularnych i jednocześnie efektownych rozwiązań (w przypadku mebli na wymiar) jest stworzenie zabudowy na ścianie z telewizorem z wolną przestrzenią na ekran. Równie dobrze szafę można zamontować na ścianie wokół drzwi albo wykorzystać do tego celu wnękę w pomieszczeniu.

Szafa przesuwna IRMA IM-15 Bog-Fran Szafa YORK Y-9 Bog-Fran
Szafa przesuwna IRMA IM-15 Bog-Fran Szafa YORK Y-9 Bog-Fran

Jak zaaranżować niewidoczną szafę w salonie?

Szczegółowo przemyślana aranżacja niewidocznej szafy w salonie pozwoli uzyskać funkcjonalną garderobę i schowek, który wcale nie będzie gryzł się z reprezentacyjną rolą tego pomieszczenia. Co trzeba mieć na uwadze, tworząc projekt szafy w zabudowie do salonu? Przede wszystkim dokładne wymiary całej powierzchni ściany z uwzględnieniem obszarów, które będą wyłączone z zabudowy. Istotne znaczenie ma również głębokość mebla, która powinna mieć przynajmniej ok. 60 cm.

Sprawdź również: Głębokość szafy na ubrania – jaka będzie optymalna?

Bardzo ważną kwestią jest układ wnętrza zabudowanej szafy w salonie. Rozplanować trzeba drążki, najlepiej dwa: jeden podwieszany wysoko na długie ubrania, np. sukienki czy dłuższe okrycia wierzchnie, i drugi, który posłuży do wieszania ubrań krótkich, np. koszul. Przydatne będą też półki do przechowywania ubrań w formie poskładanej, butów oraz różnych sprzętów i akcesoriów (w zależności od funkcji szafy), a także szuflady na drobne elementy garderoby.

Dowiedz się więcej: Wnętrze szafy – jak zaplanować i zaprojektować?

Ostatnim elementem projektu niewidocznej szafy w salonie będzie część zewnętrzna, czyli fronty. Trzeba określić liczbę drzwi zabudowanej szafy, sposób ich otwierania (najczęściej spotykane są szafy z drzwiami przesuwnymi lub uchylnymi) oraz wykończenie. Ich estetyka powinna być dopasowana do stylu wnętrza, aby wystrój był harmonijny.

Fronty niewidocznej szafy w salonie mogą być zupełnie gładkie, nieodróżniające się specjalnie od ścian, a nawet dopasowane do nich kolorystycznie. Mogą też nawiązywać do innych elementów wystroju. Zaś w przypadku tych stylów wnętrzarskich, w których dopuszczalna jest bogatsza ornamentyka wyposażenia, można postawić na szafy otwierane z frontami ozdobnymi, np. frezowanymi. Dobrym pomysłem będzie wybór drzwi bezuchwytowych, które sprawią, że mebel będzie jeszcze mniej zauważalny.

Szafa LOFT 4D New Elegance Szafa LOFT 2D New Elegance
Szafa LOFT 4D New Elegance Szafa LOFT 2D New Elegance

Salon z szafą w zabudowie – czy warto?

Jeśli zastanawiasz się, czy zabudowana szafa w salonie jest dobrą koncepcją, aby utwierdzić Cię w przekonaniu, że tak jest, wymienimy kilka zalet tego rozwiązania. Najważniejszą jest, rzecz jasna, dobre wykorzystanie każdego centymetra dostępnej, często ograniczonej, przestrzeni. Po drugie, masz możliwość w pełni dostosować wnętrze do własnych potrzeb. A ponadto możesz stworzyć o wiele bardziej oryginalną aranżację niż w przypadku mebli wolnostojących.

Czy jednak tradycyjna szafa wolnostojąca w salonie to zły pomysł? Wcale nie! Tak jak regał zamknięty, tak samo zgrabną szafę możemy ustawić w salonie. To rozwiązanie docenisz zwłaszcza wtedy, gdy będziesz mieć ochotę na zmianę aranżacji. Szafę wolnostojącą w przeciwieństwie do zabudowanej przesuniesz wszędzie.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *