strefa relaksu w ogrodzie

Ogród to dla wielu osób najlepsze miejsce do relaksu i regeneracji sił. Bardzo ważne jest, aby użytkownicy roślinnej przestrzeni czuli w niej maksymalnie komfortowo oraz odprężająco. Istnieje kilka zasad, wedle których warto zaaranżować swój ogród, ale finalny efekt zależy przede wszystkim od preferencji domowników. Jak zatem przygotować strefę relaksu w ogrodzie, aby dawała spokój i ukojenie, a jednocześnie pozostawała funkcjonalnym miejscem na rodzinne spotkania? Sprawdź, jak specjalna strefa relaksu w ogrodzie pozwoli Ci wypocząć w letnie dni!

Sprawdź również: Jakie meble do ogrodu wybrać?
Przeczytaj: Jak urządzić taras?

Strefa relaksu w ogrodzie – dlaczego warto?

Jasne, czyste niebo, ciepłe promyki słońca padające na twarz oraz wszechobecny zapach kwiatów i pysznej domowej kawy. Ten obraz nie musi być tylko wyobrażeniem. Wystarczy, że odpowiednio zaaranżujemy naszą strefę relaksu w ogrodzie, a barwne marzenie może stać się rzeczywistością!

Jak najczęstsze przebywanie na świeżym powietrzu to najlepszy argument za tym, aby gustownie urządzić swoje miejsce relaksu w ogrodzie. Przebywanie poza murami domu ma korzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Odpoczynek w ogrodzie może pomóc w obniżeniu kortyzolu we krwi, czyli hormonu stresu, oraz zwiększyć poziom endorfin w organizmie, odpowiadających za nasz pozytywny nastrój.

Prywatny ogród blisko domu to także idealne rozwiązanie dla rodziców. W pogodne dni nasze pociechy mogą swobodnie korzystać z wszelkich dóbr natury, ciesząc się przy tym obecnością wszelkiego rodzaju roślin i być może zwierząt. Pamiętajmy, że w ogrodowej strefie relaksu możemy umieścić także trampoliny, prowizoryczne bramki piłkarskie, czy inne przedmioty, uatrakcyjniające zabawę na powietrzu.

Strefa wypoczynku w ogrodzie – jakie meble wybrać?

Stworzenie jak najbardziej komfortowej strefy odpoczynku wiąże się z doborem takich mebli, które będą wyglądać efektownie, ale i stworzą wygodną przestrzeń do relaksu. Powinniśmy zatem zwrócić szczególną uwagę na materiał, z jakiego są wykonane, a przede wszystkim na to, aby był on solidny i odporny na uszkodzenia, ponieważ meble do ogrodu mają służyć przez długi czas, uwzględniając różnego rodzaju anomalie pogodowe.

W strefie wypoczynku w ogrodzie na pewno powinny znaleźć się wygodne siedziska – fotele ogrodowe lub stylowe drewniane krzesła ogrodowe – w połączeniu z dopasowanym do nich stołem lub ławą. Będzie to centralne miejsce ogrodu, w którym prawdopodobnie spędzimy większość spotkań z bliskimi. Wybierając określone meble do strefy relaksy w ogrodzie, pomyślmy także o zakupie miękkich podłużnych poduszek lub koców, dzięki czemu unikniemy zbyt twardych, niekomfortowych siedzisk. Bardzo często zdarza się, że udogodnienia takie występują już w standardzie z podstawowymi meblami, ale pamiętajmy, aby w trakcie zakupu dokładnie zorientować się, co otrzymamy w wybranym zestawie elementów ogrodowych.

Wejdź na: Jakie krzesła do ogrodu, na taras i balkon wybrać?

Poza klasycznymi meblami ogrodowymi zastanówmy się także nad wyborem do strefy relaksu w ogrodzie maksymalnie komfortowych leżaków i pasujących do nich niewielkich stolików. Dzięki temu możemy stworzyć perfekcyjne miejsce do opalania, czytania książek, czy picia domowych kolorowych drinków, gwarantując sobie obraz rodem z najpiękniejszych greckich wysp.

Przeczytaj: Jaki stół do ogrodu wybrać?

Jak urządzić strefę relaksu w ogrodzie?

Tak, jak w przypadku każdej innej urządzanej przestrzeni, strefę relaksu w ogrodzie należy wzbogacić także ciekawymi dodatkami, gustownymi dekoracjami oraz praktycznymi rozwiązaniami. Wszystko po to, aby miejsce, w którym mamy zamiar odpoczywać, stało się dla nas pewnego rodzaju prywatnym Rajem na Ziemi.

Pomyślmy zatem nad miejscem w ogrodzie, gdzie mógłby zawisnąć hamak, uzupełniony o miękkie poduszki oraz koce, w którego pobliżu warto umieścić niewielki stolik do odstawiania napojów oraz przekąsek.

Bardzo popularnym trendem, niezmiennym od kilku lat, pozostaje efektowne oświetlenie ogrodu, dzięki któremu staje się on jeszcze bardziej kojący i magiczny w trakcie długich ciepłych letnich nocy. Girlandy świetlne lub pojedyncze lampki ogrodowe można zaaranżować wedle własnych preferencji, jednak najlepiej będą one wyglądać umieszczone na drewnianych elementach oraz w miejscach relaksu w ogrodzie, gdzie najczęściej toczy się życie towarzyskie domowników.

Sprawdź również: Taras w stylu boho – jak zaaranżować?

W trakcie urządzania przyjemnej strefy relaksu w ogrodzie nie powinniśmy zapominać o wydzielonym miejscu na grill lub ognisko. Postarajmy się zagospodarować taką przestrzeń, która będzie w miarę daleko od siedzisk po to, aby intensywne zapachy nie przeszkadzały nam oraz gościom, ale i niezbyt w oddali, żeby sprawować nieustanną kontrolę nad przyrządzanym jedzeniem.

Niejednokrotnie świetne okazują się elementy wodne w domowej strefie relaksu. Wyglądają one nie tylko atrakcyjnie, ale i gwarantują ukojenie odpoczywającemu poprzez harmonijny dźwięk spadającej lub falującej wody. W ogrodzie najlepiej sprawdzą się gustowne fontanny oraz niewielkie oczka wodne.

Sprawdź również: Taras w stylu prowansalskim – jakie meble dobrać?

Planując strefę odpoczynku w ogrodzie, możemy zastanowić się również nad jej częściowym lub całościowym zadaszeniem, w zależności od powierzchni, którą mamy do zagospodarowania. W tej sytuacji pomocne okażą się otwierane materiałowe lub plastikowe dachy, parasole, czy kompleksowo zabudowana altana.

Najbardziej oczywistym i zarazem koniecznym warunkiem nazwania strefy relaksu ogrodem, jest zdecydowanie roślinność. Natężenie kwiatów, krzewów oraz drzew zależy wyłącznie od naszych preferencji. Nie zapominajmy, że im więcej roślinności, tym więcej przepięknych zapachów, kolorowych pejzaży, a także kojącego cienia w trakcie upalnych dni.

Strefa odpoczynku w przydomowym ogrodzie to idealne miejsce, aby zapomnieć o codzienności, zrelaksować się i chłonąć piękno natury. To właśnie z tego względu warto wybrać takie elementy oraz dodatki, które będą odpowiadać naszym potrzebom i upodobaniom, aby strefa relaksu w ogrodzie była miejscem pełnego odpoczynku!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *