Narożnik to wyjątkowo popularny mebel wypoczynkowy, dlatego odnajdziemy go w niemal każdym domu czy mieszkaniu. Uniwersalne kształty i wysoka funkcjonalność sprawiają, że będzie doskonale wyglądał w przestronnym wnętrzu, jak też w małym pokoju. Wybierając wymarzony narożnik, zawsze zwracamy uwagę na jakość zastosowanej tkaniny, czy też na oryginalną kolorystykę. W pierwszej kolejności warto przemyśleć jednak samo ustawienie narożnika w salonie. Radość z użytkowania nowego mebla będzie o wiele większa, jeśli znajdziemy dla niego optymalne miejsce w aranżacji. Jak ustawić narożnik w salonie? Sprawdź kilka praktycznych propozycji!
Sprawdź również: Narożnik do małego salonu – jaki wybrać?
Wejdź na: Jaki materiał na narożnik wybrać?
Przeczytaj: Wymiary narożnika do salonu – jak dobrać?
Spis treści
Narożnik w salonie – jak ustawić?
Narożnik ma na tyle duże gabaryty, że jego umiejscowienie należy dopasować do wymiarów pomieszczenia. Im więcej dostępnej przestrzeni, tym odważniejsze układy można wziąć pod uwagę. Jak ustawić narożnik w salonie o dużym metrażu? W takim wnętrzu strefę relaksu warto wyraźnie zaznaczyć w centralnym punkcie aranżacji. Dobrym pomysłem będzie wysunięcie mebla wypoczynkowego na środek – oczywiście pod warunkiem, że jego tylna ścianka jest w całości pokryta tapicerką. Niektóre narożniki do salonu dedykowane są wyłącznie do umieszczenia przy ścianie, a wtedy jeden z boków narożnika wykończony będzie w sposób uniemożliwiający jego ekspozycję. Salon o dużych rozmiarach warto wzbogacić również o fotele i pufy, co w zestawie z rozkładaną ławą znacznie ułatwi podejmowanie gości.
Sprawdź również: Narożnik na środku salonu – czy to dobry pomysł?
Narożnik Lahti Halmar ciemny popiel | Narożnik Hugo Mini Wersal |
Jak ustawić narożnik w małym pokoju?
W przypadku szukania optymalnego ustawienia narożnika w małym salonie lepiej sprawdzi się tradycyjna konfiguracja, czyli dosunięcie mebla wypoczynkowego do ściany. W ciasnym wnętrzu priorytetem jest całkowite wypełnienie dostępnej przestrzeni, dlatego narożnik można wpasować w niezbyt ustawną wnękę, która w przeciwnym wypadku pozostałaby niewykorzystana. Warto przy tym pamiętać, że narożnik w salonie o małym metrażu powinien mieć raczej jasną tapicerkę, która optycznie powiększy pomieszczenie. Ciemna tkanina obiciowa sprawi, że wnętrze będzie sprawiać wrażenie jeszcze mniejszego niż w rzeczywistości, co wywoła niechciane uczucie przytłoczenia.
Narożnik Madison Comforteo | Narożnik Magic Wersal |
Jak ustawić narożnik w salonie?
Często spotykanym widokiem w mieszkaniach jest narożnik stojący bezpośrednio obok drzwi balkonowych. Czy ustawienie narożnika w salonie przy drzwiach balkonowych to dobry pomysł? Takie rozwiązanie ma wiele zalet, szczególnie w przestrzeniach o ograniczonym metrażu. Przy oknie nie da się przecież umieścić wysokich mebli, natomiast narożnik z niskim oparciem doskonale wypełnia tę część salonu. Ogromną korzyścią jest fakt, że czytając ulubioną książkę, uzyskujemy bezpośredni dostęp do naturalnego światła słonecznego, co pozwala utrzymać wzrok w dobrej kondycji.
Decydując się na takie ustawienie narożnika w salonie, trzeba jednak pamiętać, że mebel należy odsunąć od ściany o minimum 70 cm. Pozwoli to z łatwością przewietrzyć pokój, a także podlać stojące na parapecie rośliny doniczkowe. Odstęp jest potrzebny również dla prawidłowego działania instalacji grzewczej. W większości mieszkań pod oknem znajdziemy kaloryfery, które spełniają swoją funkcję tylko wtedy, gdy pozostają odsłonięte.
Narożnik Phoenix Mini Wersal | Narożnik Norton Emmohl |
Narożnik w salonie – klasyczne ustawienie naprzeciwko telewizora!
Salon zazwyczaj oprócz funkcji reprezentacyjnej stanowi także centrum wypoczynku. Trudno wyobrazić sobie wieczorny relaks bez ulubionego filmu lub serialu, dlatego ważnym dodatkiem w pokoju dziennym jest sprzęt multimedialny. Jak ustawić narożnik w salonie, aby korzystanie z TV było najwygodniejsze? Optymalnym rozwiązaniem będzie umieszczenie narożnika bezpośrednio na wprost względem ekranu, aby w trakcie oglądania telewizji nie przechylać głowy. W przeciwnym wypadku po każdym dłuższym seansie dadzą o sobie znać zmęczone mięśnie szyi.
Przygotowując aranżację, warto pomyśleć również o innych atutach pomieszczenia. Zamiast telewizora można przecież wyeksponować imponujący widok na panoramę miasta – wystarczy w tym celu ustawić narożnik naprzeciwko okna. Osoby szukające w mieszkaniu przede wszystkim spokoju i wyciszenia mogą umieścić narożnik obok kominka, aby jego płomienie wprowadziły przytulną atmosferę ułatwiającą wypoczynek.