Jak optycznie powiększyć pokój - aranżacja

Pomieszczenie salonowe wygląda o wiele lepiej, jeśli jego atutem jest duża powierzchnia. Niestety ciasny pokój dzienny to częsta bolączka mieszkań w blokach, szczególnie tych wykonanych w starszym budownictwie. Sposoby na powiększenie wnętrza mogą być bardzo zróżnicowane, dlatego warto poszukać rozwiązania dopasowanego do konkretnej sytuacji. Burzenie i przesuwanie ścian to dość radykalna metoda, na którą nie każdy może sobie pozwolić, na szczęście istnieje sporo kreatywnych sztuczek aranżacyjnych. Pozwolą one na optyczne powiększenie pokoju bez kłopotliwych ingerencji w układ pomieszczeń, bo często zmiana drobnych detali wystarczy, aby wywołać oszałamiający efekt. Poznaj pomysły, które możesz zastosować w swoim wnętrzu już teraz! Sprawdź jak optycznie powiększyć pokój dzienny!

Sprawdź również: Salon z białymi meblami – jak urządzić pokój z jasnymi meblami?
Wejdź na: Jak urządzić przedpokój? Jakie meble do przedpokoju wybrać?
Przeczytaj: Jak ustawić meble w salonie?

Jak optycznie powiększyć salon?

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek większych rewolucji trzeba najpierw odnaleźć i wyeksponować zalety mieszkania, które wcześniej pozostawały na drugim planie. Jeśli salon posiada wysokie, duże okna, to kiepskim pomysłem będzie zasłanianie ich gęstymi zasłonami. W przypadku ciasnych wnętrz światło dzienne jest zdecydowanie sprzymierzeńcem, dlatego warto wpuścić je do środka. Firany powinny być w jasnym kolorze, z jak najbardziej prześwitującymi wzorami.

Spore możliwości niesie już samo przeanalizowanie układu mieszkania. Pokój dzienny sąsiadujący z kuchnią to doskonała okazja, aby otworzyć na siebie te pomieszczenia poprzez pozbycie się zbędnych barier. Przestrzeń wydaje się o wiele większa, jeśli wzrok sięga dalej, dlatego wystarczy zamienić klasyczne wąskie drzwi na szerokie przesuwne. Równie dobrze można całkowicie się ich pozbyć – oba rozwiązania pozwolą na optyczne powiększenie pokoju dziennego.

Sprawdź również: Kolor ścian w salonie – jaki wybrać?
Przeczytaj: Jak ocieplić wnętrze mieszkania?

Salon - aranżacja

Wizualne powiększenie pokoju dziennego – jak to zrobić?

Aranżacja ciasnych pomieszczeń wymaga przede wszystkim zastosowania lekkich kolorów. Monochromatyczna paleta oferuje wiele atrakcyjnych odcieni, które można swobodnie wykorzystać do optycznego powiększenie pokoju bez zbytniego obciążania wystroju. Klasyczna biel, kremowe wstawki, odrobina szarości – taka mieszanka pozwoli zbudować interesującą kompozycję, dzięki której optycznie powiększymy nasz salon. Ciemne akcenty najlepiej całkowicie odpuścić, choć w niektórych wypadkach jeden mocniejszy kolor pozwoli ożywić salon bez nadmiernego zawłaszczania przestrzeni. Oprócz barw warto również poeksperymentować z materiałami.

Unikalnego charakteru mogą nadać tapety o gładkiej strukturze, panele ścienne imitujące jasne gatunki drewna również będą ciekawą propozycją. Kolory ścian to jedno, ale pozostaje jeszcze kwestia doboru wyposażenia.

Wejdź na: Przytulny salon – jak urządzić?
Dowiedz się więcej: Salon z dużymi oknami – jak urządzić?

Salon - aranżacja

Wejdź na: Jasny salon – jak urządzić?

Jakie meble powiększą optycznie salon?

Doskonałym pomysłem jest wybór modeli uniesionych na eleganckich nóżkach. Komody i szafy na cokołach będą raczej przyciągać wzrok ku podłodze, dlatego lepiej ich unikać. Nacisk powinien być położony na lekkie materiały – korpusy z litego drewna na pewno są bardzo solidne, ale ich grube ścianki mogą zbytnio przytłaczać i zabierać przestrzeń. Kolory frontów oraz ich wykończenie musi być dopasowane do obranej koncepcji aranżacyjnej, a do ciasnego pomieszczenia polecić można w szczególności styl skandynawski. Jego bazą i cechą charakterystyczną jest minimalizm, który pomoże uniknąć nadmiernej ilości dodatków. Im więcej zbędnych przedmiotów zostanie usuniętych, tym lżejsze w odbiorze będzie aranżowane wnętrze.

Istotną kwestią pozostaje również sama wysokość wybranych mebli – jeśli sufit w pokoju dziennym jest zawieszony dość nisko, to zamiast wysokich witryn i szaf warto postawić na mniejsze komody z szufladami lub kredensy. Nad ich blatami pozostanie spora przestrzeń, która pomoże optycznie powiększyć salon.

Sprawdź również: Salon w stylu skandynawskim, jak urządzić?

Jasny salon - aranżacja

Jak optycznie powiększyć pokój? Świadome operowanie światłem!

Budowanie wrażenia przestrzenności wymaga kreatywnej zabawy iluzjami optycznymi. Podstawowym narzędziem będą tu oczywiście lustra – zarówno te wbudowane we fronty i drzwiczki przesuwnych szaf, jak i też zawieszane dodatkowo na ścianie. Jeśli do salonu dociera za mało światła dziennego, to z pomocą przychodzi ciepły blask żarówek. Pojedynczy żyrandol zwisający z sufitu to w nowoczesnym wnętrzu zdecydowanie za mało. Nie każdy pamięta, że bardzo łatwo można ożywić wnętrze poprzez zastosowanie ozdobnych kinkietów i wolnostojących lamp. Dodatkowe punkty świetlne najlepiej umieścić dosyć nisko, gdyż zapobiega to pojawianiu się długiego cienia, rzucanego czasem przez żyrandol przymocowany bezpośrednio przy suficie. Wykorzystaj powyższe wskazówki w swoim mieszkaniu, aby w kilku łatwych krokach powiększyć optycznie salon już dzisiaj!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *