jak zaaranżować przedpokój - jak urządzić korytarz

Przedpokój to niepozorne pomieszczenie, do którego nie zawsze przykładamy szczególną uwagę podczas urządzania mieszkania – w końcu to tylko kilka metrów kwadratowych, więc nad czym tu się zastanawiać? Nic bardziej mylnego! Korytarz jest wizytówką domu, gdyż to od niego zależy, czy uda się zrobić dobre pierwsze wrażenie na odwiedzających nas gościach. Poza funkcją reprezentacyjną pełni również kolejne, bardzo ważne zadanie. Dobrze wyposażony przedpokój pozwala higienicznie przechować obuwie i kurtki, przez co znacznie ułatwia utrzymanie porządku w całym mieszkaniu. Jak urządzić przedpokój? Jakie meble sprawdzą się najlepiej w korytarzu mieszkania?

Sprawdź również: Ciemne meble do salonu – jak urządzić salon z ciemnymi meblami?
Wejdź na: Jak optycznie powiększyć pokój dzienny?
Przeczytaj: Jak urządzić wiatrołap?

Jednolity styl w przedpokoju i pozostałych pokojach!

Największym błędem aranżacyjnym, którego należy za wszelką cenę unikać, jest umieszczenie w przedpokoju elementów odbiegających od stylu panującego w mieszkaniu. Jeśli w salonie królują nowoczesne, minimalistyczne meble, to wprowadzona do przedpokoju tradycyjna szafka ze zdobionymi frontami będzie wywoływać niepotrzebny dysonans. Dużo lepiej sprawdzi się wyposażenie o podobnej linii i kształtach, warto zwrócić uwagę również na wybarwienie ścian. Przedpokój ma za zadanie wprowadzić nas do mieszkania, dlatego zastosowane kolory powinny przygotowywać na to, co zobaczymy w pozostałych pomieszczeniach.

Sprawdź również: Jak urządzić garderobę?

Szafka na buty Tahoe TA-30 Bog-Fran Komoda KM-1 Lima Halmar Dąb sonoma
Szafka na buty Tahoe TA-30 Bog-Fran Komoda KM-1 Lima Halmar Dąb sonoma

Jakie meble do przedpokoju wybrać? Praktyczne urządzenie korytarza!

Podstawą w każdym przedpokoju będzie oczywiście szafka na buty – im liczniejsza rodzina, tym większą ilość szuflad trzeba zaplanować. Warto zwrócić uwagę, że w sprzedaży znajdziemy kilka różnych rodzajów tego praktycznego mebla. Wygodnym rozwiązaniem są niskie modele, posiadające w górnej części solidny blat. Pozwala on w razie potrzeby swobodnie usiąść, co docenią szczególnie osoby starsze, którym zakładanie obuwia na stojąco może sprawiać problemy. Funkcjonalną alternatywą jest również wysoka szafka z odchylanymi drzwiczkami, gdyż nie każdy lubi się schylać szukając ulubionej pary butów. Wystarczy ustawić obok pufę, ławkę lub elegancki taborecik, aby przygotowanie się do wyjścia było jeszcze wygodniejsze.

Szafka na buty Tahoe TA-31 Bog-Fran Szafka na buty Denver Typ 10 Dekort
Szafka na buty Tahoe TA-31 Bog-Fran Szafka na buty Denver Typ 10 Dekort

Przeczytaj: Siedzisko w przedpokoju – jakie wybrać?

Kolejną kwestią będzie znalezienie miejsca na kurtki i płaszcze. Szafy przesuwne z drążkiem do wieszania ubrań pozwolą wygodnie odłożyć odzienie wierzchnie i bezpiecznie je przechować, kiedy pozostaje nieużywane. Jeśli istnieje taka możliwość, to lepiej zdecydować się na większy model – pojemny mebel sprawi, że puchate kurtki i długie zimowe płaszcze nie będą zbytnio przeszkadzać w czasie pory letniej. W przedpokoju doskonale odnajdzie się również komoda z przemyślanym systemem szuflad. To właśnie tam najwygodniej jest ułożyć czapki i rękawiczki, które w przeciwnym wypadku łatwo się gubią, a szukanie ich w pośpiechu bywa wyjątkowo stresujące.

Panel Denver Typ 40 Dekort Panel z wieszakami Selene 20 Szynaka Meble
Panel Denver Typ 40 Dekort Panel z wieszakami Selene 20 Szynaka Meble

Jak urządzić przedpokój?

Podręczna garderoba przy wejściu do mieszkania to niewątpliwe bardzo praktyczne rozwiązanie, niestety warunkiem koniecznym jest wystarczająca ilość wolnego miejsca. Co zrobić w przypadku, kiedy dysponujemy niewielkich rozmiarów holem, który wygląda bardziej jak wąski korytarz niż przedpokój? W takiej sytuacji trzeba warto pod uwagę kilka kreatywnych pomysłów. Jeśli uda się wygospodarować miejsce na szafkę, to najlepiej wybrać model z przesuwnymi drzwiami, aby osoba szukająca swojej kurtki nie blokowała całkowicie przejścia. Jeśli brakuje miejsca na klasyczną ławkę, to można zastosować składane, podwieszane siedzisko. Jego zasada działania jest każdemu dobrze znana z foteli kinowych – takie rozwiązanie w ciasnym przedpokoju pozwoli zaoszczędzić sporo przestrzeni, bez rezygnowania z wygodnego miejsca do zakładania butów.

Meblem zastępującym zamykaną szafkę z drążkiem na ubrania może być funkcjonalny panel z wieszakami. Jego zaletą jest łatwy dostęp do odkładanych kurtek i płaszczy, niektóre modele posiadają dodatkowo w górnej części praktyczną półkę na czapki, parasole i rękawiczki. Jeśli planujemy większe zmiany, to urządzanie małego przedpokoju można rozszerzyć o przemalowanie go na jasne kolory – biały sufit powiększy optycznie ciasne pomieszczenie. W przedpokoju nie powinno zabraknąć również lustra, ponieważ każdy z nas lubi przed wyjściem sprawdzić, czy na pewno wygląda dobrze. Godnym rozważenia pomysłem będzie również montaż dodatkowego oświetlenia – kinkiety i listwy ledowe znacznie ułatwią korzystanie z przedpokoju, do którego nie zawsze dociera wystarczająca ilość naturalnego światła słonecznego.

Zastosowanie powyższych wskazówek sprawi, że nawet mały przedpokój stanie się nie tylko funkcjonalny, ale również bardzo elegancki!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *