Stół okrągły czy prostokątny - jaki wybrać

Stół to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego salonu i jadalni, gdyż będziemy przy nim nie tylko serwować rodzinne obiady, ale również bawić się i pracować. Mogłoby się wydawać, że wybór tego mebla nie jest wielkim wyzwaniem, ale gdy zaczniemy przeglądać katalogi producentów, często okazuje się, że ilość dostępnych opcji bywa przytłaczająca. Należy pamiętać przecież, że stół nie tylko musi odpowiadać potrzebom wszystkich domowników, ale jego wygląd powinien dopasować się do aranżacji. Przy podejmowaniu decyzji pojawi się zapewne wiele pytań, a jedno z pierwszych dotyczy kształtów naszego nowego mebla – lepszy będzie stół okrągły czy prostokątny? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Sprawdź również: Jaki stół do salonu i jadalni wybrać?
Wejdź na: Wysokość stołu do jadalni – jaka będzie odpowiednia?
Przeczytaj także: Jaki stół do małej kuchni?

Stół okrągły czy prostokątny – wykorzystanie przestrzeni!

Poszukiwania najbardziej odpowiadającego nam modelu warto zacząć od ustalenia, gdzie planujemy go ustawić. Do małego pokoju lepiej sprawdzi się stół okrągły, gdyż jego atutem będzie optymalna waga. W ciasnej przestrzeni mebel będzie często przesuwany i przestawiany, a okrągły blat w większości przypadków jest lżejszy od swojego prostokątnego odpowiednika. Dodatkowym atutem jest brak ostrych narożników, co oznacza większe bezpieczeństwo dla bawiących się obok dzieci. Przechodząc obok takiego stołu, nie ryzykujemy zahaczenia o wystający kant blatu, dlatego okrągły stół świetnie odnajdzie się również w okolicy ciągu komunikacyjnego – korytarza lub wyjścia z pomieszczenia.

Sprawdź również: Ile miejsca na stół z krzesłami?

Stół Orbi Duo Fi 90 Paged Stół Greg Halmar Dąb Wotan
Stół Orbi Duo Fi 90 Paged Stół Greg Halmar Dąb Wotan

Gdzie sprawdzi się stół prostokątny? Przede wszystkim w sytuacji, kiedy planujemy ustawić go przy ścianie, lub w rogu pomieszczenia. Jego krawędź można wtedy bez problemu dosunąć do samego końca, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Stół prostokątny jest ponadto bardziej praktyczny. Jeśli chodzi o wykonywanie codziennych czynności oferuje więcej miejsca. Pomieści wszystkie dokumenty i niezbędne rzeczy, jeśli zamierzamy przy nim pracować. Z tego względu stół prostokątny to doskonały wybór do gabinetu i przestrzeni biurowej.

Stół Ringo Halmar Dąb Artisan Stół Univeral I Paged
Stół Ringo Halmar Dąb Artisan Stół Univeral I Paged

Okrągły lub prostokątny stół z możliwością rozłożenia!

Każde mieszkanie potrzebuje pomieszczenia, w którym od czasu do czasu będziemy mogli przyjąć większą liczbę gości, przy okazji świętowania ważnych rodzinnych wydarzeń. Nie zawsze dostępny metraż pozwala na wydzielenie oddzielnego pomieszczenia z reprezentacyjnym meblem dużych rozmiarów, dlatego niezwykle popularnym rozwiązaniem stają się praktyczne stoły rozkładane. Ustawienie takiego modelu w pomieszczeniu pozwoli skutecznie zaoszczędzić miejsce w codziennych sytuacjach. Natomiast na wyjątkowe dni pozostawi możliwość komfortowego przyjęcia wszystkich odwiedzających nas bliskich. Rozkładany stół do jadalni docenią nie tylko osoby często podejmujące gości, ale również duże rodziny, dla których szeroki blat będzie sporym ułatwieniem podczas serwowania obiadów.

Stół Corso Duo Paged Stół Morgan Halmar Dąb złoty
Stół Corso Duo Paged Stół Morgan Halmar Dąb złoty

Stylowe okrągłe stoły!

Ogromne znaczenie przy wyborze najlepszego mebla ma również jego stylistyka. Jeśli pragniesz podkreślić swoje wnętrze oryginalnym wyposażeniem, to doskonałą propozycją może być okrągły stół na pojedynczej nodze. Taka konstrukcja nie tylko prezentuje się niezwykle elegancko, ale jej zaletą jest możliwość swobodnego dostawienia dowolnej liczby krzeseł. Sprawdzi się to szczególnie w sytuacji, kiedy razem zasiada nieparzysta liczba gości. Przy prostokątnym stole jedna z osób zawsze zostaje „wykluczona”, siedząc z boku. Okrągły stół pozwala zbudować lepszą atmosferę. Wszyscy zgromadzeni goście pozostają w równy sposób widoczni, dodatkowo każdy otrzymuje swobodny dostęp do znajdujących się na blacie przedmiotów.

Stół Harris Halmar Stół Mozambik Halmar Dąb złoty
Stół Harris Halmar Stół Mozambik Halmar Dąb złoty

Stół z płyty MDF czy z litego drewna?

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na stół okrągły czy prostokątny, istotną kwestią pozostaje zawsze dobór odpowiednich materiałów. Do jadalni i kuchni najlepiej wybrać blat, który będzie łatwy w czyszczeniu, a dodatkowo jest w miarę możliwości odporny na ciepło, aby można było swobodnie ustawić na nim gorące naczynia. Płyta MDF powinna być w takim wypadku pokryta wytrzymałą okleiną. Natomiast stół drewniany z powierzchnią z litego drewna należy zabezpieczyć odpowiednim lakierem. Decydując się na stół rozkładany, warto zwrócić uwagę na płynność działania mechanizmu, aby blat można było szybko powiększyć w czasie niespodziewanych odwiedzin.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *