Salon w stylu rustykalnym - aranżacja

Małe dworki położone na urokliwych wzniesieniach w cichej okolicy, spacery wśród pól uprawnych, wiejskie posiadłości zbudowane z naturalnych materiałów – wszystko to kojarzy się z wakacyjnym klimatem, sielskim wypoczynkiem i spokojem ducha. Niejedna osoba chciałaby odczuwać ten miks pozytywnych emocji na co dzień, dlatego coraz częściej spotyka się aranżacje z folklorystycznym rysem. Tak oryginalny styl rustykalny oferuje szerokie możliwości pod względem dekoracyjnym, a jego ciepła forma sprzyja budowaniu rodzinnego klimatu. Jak przenieść taki styl do własnego mieszkania? Jak urządzić salon w stylu rustykalnym? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Sprawdź również: Salon w stylu boho – stylowo urządzone wnętrze!
Przeczytaj też: Salon w stylu skandynawskim, jak urządzić?
Wejdź na: Styl Art Deco – jak urządzić salon w stylu Art Deco?

Postarzane drewno i wysłużony kamień w aranżacji salonu w stylu rustykalnym!

Charakter aranżacji w dużej mierze definiują zastosowane materiały, a wnętrza rustykalne stawiają przede wszystkim na tradycyjne surowce. Podłogę można pokryć parkietem z naturalnego drewna o mocno zarysowanej strukturze. Doskonale zaprezentuje się również finezyjnie ułożona posadzka z porowatego kamienia lub płytki przypominające klasyczną terakotę. Styl rustykalny pozwala na niedoskonałości, dlatego wyjątkowym akcentem będzie drewno bogate w sęki i nieregularne pęknięcia. Tak konwencja pozwala wyeksponować elementy, które zazwyczaj każdy dekorator starałby się ukryć. Szczególnie warto zwrócić uwagę na drewniane belki budujące konstrukcję dachu, czy też nieotynkowane ściany o szorstkim, wapiennym wykończeniu – podkreślenie tego typu detali doskonale uzupełni wnętrze.

Salon w rustykalnym stylu

Sprawdź również: Wnętrze w stylu japońskim – jak urządzić?

Meble w stylu rustykalnym do salonu, jakie wybrać?

Szczególny klimat to przede wszystkim oryginalne wyposażenie, które na pierwszy rzut oka zwróci uwagę gości. Aranżując salon w stylu rustykalnym można sobie pozwolić na meble, które trudno byłoby wkomponować w nowoczesną przestrzeń. Zamiast komody z drzwiami wystarczy ustawić drewniany kufer, a klasyczną witrynę doskonale zastąpi przeszklony kredens. W strefie wypoczynkowej nie może zabraknąć bujanego fotela, który stanie obok sofy. Najlepszym wyborem będzie model na szerokich płozach, wykończony ręcznie plecioną wikliną lub rattanem. Klasyczne drewniane krzesła najlepiej skomponują się z rzeźbionym stołem. Blat z surowych desek to kolejne miłe nawiązanie do natury.

Styl rustykalny w salonie

Salon w stylu rustykalnym w mieszkaniu w bloku!

Mogłoby się wydawać, że sielskie klimaty rustykalnego stylu są całkowicie zarezerwowane dla mieszkańców małych domków rozrzuconych wśród pól – nic bardziej mylnego. Styl rustykalny faktycznie najlepiej zaprezentuje się w odrestaurowanym dworku, ale jego elementy można z powodzeniem wprowadzić nawet do typowo miejskich salonów. Warto postawić na wysłużone meble, lub też ich sztucznie postarzane odpowiedniki. Kluczem do sukcesu będą umiejętnie dobrane dodatki, które najlepiej konsekwentnie wprowadzić nie tylko w salonie, ale również do kuchni i jadalni.

Aranżacja salonu w stylu rustykalnym

Czym najlepiej ożywić przestrzeń w stylu rustykalnym? Mnóstwo ciepła dodadzą różnego rodzaju tkaniny, takie jak haftowane zasłony, wełniane pledy i lniane narzuty. Za przeszklonym frontem witryny lub kredensu warto ustawić weki i konfitury, aby przywołać niepowtarzalny klimat wiejskiej spiżarni. Niepomijalnym akcentem będzie oczywiście wszelkie rękodzieło – oryginalne robótki ręczne, chodniki z tkanymi wzorami, koronkowe obrusy. Przykuwającym oko dodatkiem jest także zdobiona ceramika z motywami ludowymi, czy też gliniane donice i wazy.

Fotel w stylu rustykalnym

Czego unikać w aranżacji salonu w stylu rustykalnym?

Każdy styl niesie ze sobą pewne wyrzeczenia, nie inaczej będzie w wypadku sielskich aranżacji. W pierwszej kolejności warto zrezygnować z wszelkich sztucznych materiałów – plastikowe dodatki nie dopasują się do naturalnych tkanin. Trudno jest również zastosować jaskrawe kolory, gdyż salon rustykalny to przede wszystkim odcienie brązów i zieleni, nawiązujące do barw obecnych w przyrodzie. Najlepiej będzie odrzucić zimne, ledowe światło na rzecz ciepłego oświetlenia klasycznych żarówek i świec. Błyszczące powierzchnie i mocno kontrastujące zestawienia szkła i zimnego metalu też nie są najlepszym pomysłem. Sielski klimat to w końcu przede wszystkim ciepła i przytulna atmosfera – miękkie tkaniny i nawiązania do natury.

Trzymanie się przyjętej konwencji i umiejętny dobór dodatków pozwoli zbudować domowy klimat, w którym każdy odpocznie i znajdzie chwilę dla siebie.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *