Sypialnia, wysokość szafki nocnej, aranżacja

Sypialnia to wyjątkowe miejsce, którego klimat pozwala się odprężyć i zapomnieć o wszystkich trudach minionego dnia. Choć najważniejszym elementem przestrzeni bez wątpienia będzie łóżko, to nie bez znaczenia pozostaje towarzyszące mu wyposażenie. Jednym z najbardziej praktycznych dodatków w każdej sypialni jest oczywiście szafka nocna. Ten niepozorny mebel jest niezwykle funkcjonalny, nawet pomimo swoich niewielkich rozmiarów. Czym kierować się podczas wyboru szafki nocnej? Jaka wysokość szafki nocnej będzie optymalna? Sprawdź teraz i dowiedz się więcej!

Sprawdź również: Jakie szafki nocne do łóżka tapicerowanego wybrać?
Wejdź na: Sypialnie drewniane – jakie meble wybrać?
Przeczytaj: Co zamiast szafki nocnej do sypialni?

Zalety szafki nocnej – dlaczego warto mieć ją w sypialni?

Największą część czasu spędzonego w sypialni najzwyczajniej w świecie prześpimy, ale spory fragment wieczorów i poranków upłynie nam na leniwym przeciąganiu się w łóżku. Popołudniami będziemy cieszyć się ulubioną książką, która pomoże nam wyciszyć zmysły, wolne dni zaczniemy zapewne z ulubionym filmem czy serialem. Wszystkimi wymienionymi aktywnościami możemy cieszyć się, nie wychodząc z łóżka, a znacznie ułatwi nam to ustawiona obok szafka nocna. Nie tylko komfortowo odłożymy na niej niedokończoną lekturę czy pilot do telewizora, ale znajdzie się również miejsce na szklankę wody i zażywane przed snem lekarstwa.

Sprawdź również: Jaki stolik nocny do sypialni wybrać?

Szafka nocna SN-1 Lima Halmar Dąb Sonoma Szafka nocna Velvet 79 Szynaka Meble Dąb rustical
Szafka nocna SN-1 Lima Halmar Dąb Sonoma Szafka nocna Velvet 79 Szynaka Meble Dąb rustical

O funkcjonalności szafki nocnej decydują przede wszystkim jej półki i szafki, których ilość i wielkość należy dopasować do własnych preferencji. Warto dokładnie przemyśleć czego będziemy na co dzień potrzebować, a co niekoniecznie musi być pod ręką w trakcie wieczornego relaksu. W ofercie producentów z łatwością znajdziemy szafki nocne z otwartymi półkami, jak też modele z frontami w postaci zamykanych drzwiczek. Trzeba ponadto pamiętać, że blat szafki bywa często zajęty przez lampkę nocną, dlatego lepiej zadbać o większą ilość dostępnych szuflad.

Szafka nocna Selene 32 Szynaka Meble Szafka nocna Desjo 52 Szynaka Meble
Szafka nocna Selene 32 Szynaka Meble Szafka nocna Desjo 52 Szynaka Meble

Wysokość szafki nocnej – jaka będzie odpowiednia?

Parametrem w największym stopniu decydującym o wygodzie korzystania z szafki nocnej jest jej wysokość. Pod tym względem konieczny jest przemyślany wybór, gdyż zadecyduje on, czy sięganie po odłożone na blacie i półkach przedmioty będzie komfortowe i łatwe. Niedopasowana do łóżka wysokość szafki nocnej sprawi, że każda próba odnalezienia potrzebnych przedmiotów będzie się wiązać z koniecznością wykonywania różnych nienaturalnych ruchów. Jaka będzie optymalna wysokość szafki nocnej? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak by się mogło wydawać.

Szafka nocna Wenecja 05 Szynaka Meble Komoda KM-1 Mezo Halmar
Szafka nocna Wenecja 05 Szynaka Meble Komoda KM-1 Mezo Halmar

Większość osób poszukujących tego poręcznego mebla wie, że blat powinien znajdować się mniej więcej na poziomie powierzchni spania. Nie każdy z klientów pamięta jednak, że na stelażu lub płycie łóżka kontynentalnego położony zostanie jeszcze materac. Na etapie wyboru szafki nocnej należy koniecznie doliczyć wysokość materaca, aby uniknąć przykrej niespodzianki w postaci zbyt nisko położonego blatu i szuflad. Wysokość materaca znacznie różni się w zależności od wybranego modelu, gdyż każdy charakteryzuje się odmienną budową wkładu. Jeśli uwzględnimy ten parametr, możemy być spokojni, że sięganie po wszystkie potrzebne przedmioty nie będzie stanowić problemu.

Szafka nocna SN-1 Lima Halmar Biała Szafka nocna Picolo 08 Szynaka Meble
Szafka nocna SN-1 Lima Halmar Biała Szafka nocna Picolo 08 Szynaka Meble

Wybór stolika nocnego a aranżacja sypialni!

Ustalenie, jaka powinna być wysokość szafki nocnej mamy już za sobą, pozostało więc tylko odpowiednie dopasowanie jej wyglądu do estetyki panującej w naszej sypialni. Wykończenie i kolory powinny nawiązywać do pozostałych elementów wyposażenia, choć ze względu na niewielkie rozmiary można również zaszaleć z kontrastującymi barwami szafek nocnych. Nie bez znaczenia jest również wykorzystany do produkcji materiał. Obok obitego miękką tkaniną łóżka doskonale zaprezentują się szafki nocne dopasowane kolorystycznie do mebla, natomiast loftowe łóżko na stalowych płozach najlepiej uzupełnić meblem o podobnej, metalowej konstrukcji.

Jeśli producent oferuje taką propozycję, to warto również zdecydować się na komplet w postaci łóżka z szafkami nocnymi wykończonymi w tej samej stylistyce. Możemy mieć wtedy pewność, że oba elementy będą do siebie pasować nie tylko pod względem estetycznym, ale również kwestie ergonomiczne będą odpowiednio rozwiązane. Znika w takim wypadku ryzyko, że wysokość szafki nocnej nie będzie dopasowana do sprzedawanego w zestawie z łóżka.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *