taras w stylu prowansalskim

Gustownie urządzony taras to idealne miejsce do odpoczynku i spotkań z bliskimi. Przestrzeń ta będzie szczególnie przydatna, kiedy zapragniemy relaksować się w towarzystwie przyjemnych promieni słońca. Bardzo ważnym elementem w trakcie urządzania tarasu jest decyzja o jego kompleksowym wyglądzie. Ostatnimi czasy niezwykle popularny staje się styl prowansalski, który dzięki pastelowym barwom oraz wszechobecnej lawendzie, nadaje projektowanej przestrzeni elegancji oraz świeżości. Jak urządzić taras w stylu prowansalskim? Jakie meble ogrodowe w stylu prowansalskim wybrać? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Sprawdź również: Taras w stylu boho – jak zaaranżować?
Przeczytaj: Jak urządzić taras?

Czym się wyróżnia taras w stylu prowansalskim?

Taras w stylu prowansalskim to przede wszystkim delikatne kolory, naturalne materiały oraz odpowiednia roślinność. Niemalże w każdej przestrzeni, związanej z prowansalskim motywem, króluje lawenda. Pojawić się mogą także wiązki rozmarynu, drzewka oliwkowe oraz pnącza winorośli.

Aranżacje tarasu w stylu prowansalskim przywołują klimat południowej Francji, dlatego odwzorowują tamtejsze kawiarenki oraz restauracje, gdzie dominują odcienie bieli, beżu, szarości oraz subtelne pastelowe kolory. Niejednokrotnie pojawiają się także fioletowe barwy, nawiązujące do bardzo ważnego elementu prowansalskiego krajobrazu – lawendy.

Prowansalski taras powinien zachwycać także perfekcyjnym doborem mebli pod względem estetyki oraz wygody. Najczęściej są one wykonywane z drewna lub żeliwa, malowane ręcznie na biało lub z zastosowaniem pastelowych odcieni. Stylistycznie przypominają one rustykalne meble, ze względu na surowość ich wykonania oraz brak krzykliwej ozdobności.

Przeczytaj: Jakie meble do ogrodu wybrać?

taras prowansalskim

Jak urządzić taras w stylu prowansalskim?

Tarasy w stylu prowansalskim powinny być urządzane w sposób delikatny i kunsztowny, mamy przecież do czynienia z francuską elegancją!

Począwszy od podstawowego elementu, czyli materiału na podłogi, postawmy na naturalne kamienie lub cegły. Świetnie sprawdzą się także drewniane panele lub deski, tworzące w aranżowanej przestrzeni akcent rustykalny.

Niezbędne na tarasie prowansalskim będą także wygodne siedziska – drewniane fotele ogrodowe lub krzesła – umieszczone przy gustownym stoliku, na który będziemy mogli odstawiać naczynia z napojami. Stół do ogrodu idealnie sprawdzi się, gdy odwiedzą nas goście, ponieważ to właśnie na nim ustawimy przyrządzone wcześniej przekąski oraz wszelkiego rodzaju płyny do picia.

Koniecznie pamiętajmy o roślinności, która odgrywa niezwykle ważną rolę na tarasie w stylu prowansalskim. Ważne, aby było zielono, przytulnie i gustownie. Postawmy zatem na takie rośliny, które zapewnią przestrzeni charakterystyczny śródziemnomorski klimat, czyli cyprysy, drzewa oliwne i winorośle. Nie zapominajmy o lawendzie!

Przeczytaj: Jak zabezpieczyć meble ogrodowe?

taras w stylu prowansalskim

Świetnym rozwiązaniem okazuje się także zadaszenie tarasu prowansalskiego stałą konstrukcją lub rozwijaną w razie potrzeby. Pomysł ten najbardziej spełni swoją funkcję w trakcie upalnych dni, jak i tych nieco pochmurnych, ponieważ umożliwi korzystanie z tarasu nawet wtedy, kiedy pogoda na zewnątrz nie będzie należała do tych najbardziej komfortowych.

Jakie meble na taras prowansalski wybrać?

Meble na taras w stylu prowansalskim tak, jak w przypadku każdego innego wybranego motywu, powinny być funkcjonalne, gustowne oraz solidne. Musimy pamiętać, że najprawdopodobniej będą one umieszczone na zewnątrz, a więc zostaną narażone na działania promieni słonecznych, deszczu, a także niejednokrotnie burz. Wszystkie zjawiska atmosferyczne mogą znacznie nadszarpnąć wygląd mebli. To właśnie dlatego tak bardzo ważne jest, abyśmy przed ich zakupem dokładnie zapoznali się z informacjami o zastosowanych materiałach, ich trwałości oraz impregnacji.

Pozostając w temacie, styl prowansalski a taras, należy pamiętać, aby każdy element aranżacyjnej układanki wpisywał się w klimat tego motywu. Najlepszymi meblami zatem będą te wykonane z: drewna, metalu, wikliny i rattanu. Często można zauważyć, że w prowansalskich przestrzeniach występują meble o surowych kształtach, pomalowane białą farbą. Dzięki temu wnętrza są ciekawsze i zwracają więcej uwagi. Nie jest to oczywiście warunek konieczny, w zależności od gustu oraz potrzeb, możemy dowolnie modyfikować wygląd całego wystroju tarasu.

Przeczytaj: Jakie krzesła do ogrodu, na taras i balkon wybrać?

aranżacja tarasu w stylu prowansalskim

Akcesoria i dodatki na taras w stylu prowansalskim

Podczas urządzania jakiejkolwiek przestrzeni, zazwyczaj jest tak, że to właśnie dodatki określają finalny werdykt, co do stylu, w jakim pomieszczenie zostało urządzone. Podobnie dzieje się w przypadku tarasu w stylu prowansalskim. Ze względu na umieszczanie surowych drewnianych mebli oraz wszechobecny minimalizm, motyw prowansalski może bardziej przypominać swój rustykalny odpowiednik lub, co gorsza, bliżej nieokreślony zamysł aranżacyjny.

W uzyskaniu jednoznacznego stylu prowansalskiego na tarasie pomogą nam odpowiednie donice na rośliny, lampiony, poduszki, narzuty czy dywaniki oraz maty. Możemy skupić się na jednym kolorze, na przykład klasycznym beżowym, ale i pomieszać zbliżone do siebie barwy, na przykład umieścić na tarasie fioletowe koce, a także białe doniczki na rośliny. Świetne w użytkowaniu będą również miękkie dywaniki oraz maty, które zapewnią dodatkowy komfort w trakcie przebywania na tarasie.

Urządzanie tarasu w stylu prowansalskim wiąże się z zastosowaniem odpowiedniej kolorystyki, pasujących do niej i wygodnych mebli oraz uzupełnieniem wszystkiego gustownymi dodatkami. Zwróćmy szczególną uwagę na te elementy, a nasz taras będzie wyglądał elegancko oraz zachowa odpowiednią praktyczność!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *