jak ustawić biurko w pokoju - aranżacja biurka w pokoju

Funkcjonalnie urządzone mieszkanie powinno oferować przestrzeń gwarantującą regenerujący wypoczynek, ale nie może zabraknąć również praktycznego miejsca do pracy. Dorośli coraz większą ilość obowiązków zawodowych wykonują z domu, a najmłodsi członkowie rodziny codziennie stawiają czoła wyzwaniom edukacyjnym. Zarówno dzieci, jak i rodzice potrzebują więc biurka, na którym wygodnie ułożą niezbędne materiały i narzędzia pracy. Szeroki blat z pewnością będzie atutem, przydadzą się wszelkie półki i szuflady. Sam mebel to niestety jeszcze nie wszystko – równie ważne jest jego prawidłowe ułożenie. Nawet najlepsze biurko się nie sprawdzi, jeśli zabraknie dla niego odpowiedniego miejsca. Sprawdź i dowiedz się jak ustawić biurko w pokoju! Poznaj kilka wskazówek, które pozwolą Ci stworzyć idealne warunki do pracy lub nauki!

Sprawdź również: Jakie biurko dla dziecka wybrać?
Wejdź na: Jaka wysokość biurka będzie optymalna do pracy?
Przeczytaj: Jak ustawić meble w pokoju dziecka?

Jak ustawić biurko w pokoju?

Podstawowym ograniczeniem w każdej aranżacji jest dostępny metraż, a im więcej przestrzeni uda się wygospodarować na kącik do pracy, tym łatwiej będzie rozmieścić wszystkie potrzebne meble do gabinetu. Warto na początku dokładnie przemyśleć swoje potrzeby, aby niezbędne przedmioty były zawsze pod ręką. Jeśli wykorzystujemy dużą ilość dokumentów w wersji papierowej, to z pewnością warto ustawić biurko obok regału. Umieszczone na jego półkach segregatory pomogą utrzymać porządek w dokumentacji, co będzie sporym ułatwieniem w codziennych obowiązkach.

Sprawdź również: Biurko pod oknem – czy to dobry pomysł?

Biurko Grosso Halmar Dąb złoty-biały Biurko Conti Halmar Dąb złoty-biały
Biurko Grosso Halmar Dąb złoty-biały Biurko Conti Halmar Dąb złoty-biały

Kolejnym wyzwaniem jest znalezienie miejsca na ustawienie drukarki – jeśli mamy w planach używanie tego urządzenia, to lepiej nie stawiać go bezpośrednio na blacie naszego mebla roboczego. Tracimy w ten sposób sporą ilość cennego miejsca do pracy. Praktyczną alternatywą jest wtedy ustawienie biurka obok komody, na której śmiało może stanąć nawet sporych rozmiarów kserokopiarka.

Jak ustawić biurko?

Światło dzienne ma pobudzające działanie i pozwala lepiej dostrzec ważne detale, dlatego blat znajdujący się blisko okna to doskonały pomysł. Warto jednak zaznaczyć, że spore znaczenie ma ustawienie biurka względem stron świata. Lepiej unikać bezpośredniej ekspozycji od południa – nadmierna ilość światła sprawi, że biurko może się mocno nagrzewać. Będzie to sprawiać problemy przede wszystkim w lecie, szczególnie w przypadku mebli o ciemnym blacie. Najlepszym wariantem są okna od strony północnej lub wschodniej, które zapewniają optymalne natężenie światła dziennego. Kolejnym popularnym błędem jest ustawienie biurka tyłem do padających promieni słonecznych. Skutkuje to rozpraszającym odbijaniem się światła od ekranu w laptopie lub telefonie, dlatego należy unikać takiej kłopotliwej sytuacji.

Biurko B-34 Halmar Dąb sonoma-biały Biurko B-1 Lima Halmar Dąb sonoma
Biurko B-34 Halmar Dąb sonoma-biały Biurko B-1 Lima Halmar Dąb sonoma

Ustawienie biurka do pracy – ergonomia i wygoda!

Wykonywanie czynności wymagających skupienia będzie znacznie utrudnione, gdy nie zapewnimy sobie optymalnych warunków. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, to lepiej unikać umieszczania biurka w sypialni. Relaksująca atmosfera tego pomieszczenia raczej nie motywuje do wysiłku intelektualnego, dlatego warto poszukać odrobiny przestrzeni w innych częściach mieszkania. Równie niekorzystną sytuacją jest siedzenie tyłem do drzwi – może to powodować u niektórych osób brak poczucia kontroli.

Biurko Elmo Halmar Dąb wotan-antracyt Biurko B-41 Halmar
Biurko Elmo Halmar Dąb wotan-antracyt Biurko B-41 Halmar

W takim razie jak ustawić biurko w pokoju? Lepiej ustawić biurko bokiem, aby można było kątem oka sprawdzić, kto wchodzi do pomieszczenia. Sporym atutem będzie ściana znajdująca się za plecami, gdyż w takim ustawieniu łatwiej o poczucie panowania nad sytuacją, co w konsekwencji pozwala w pełni skupić się na wykonywanych obowiązkach.

Jak ustawić biurko w pokoju dziecka?

Przedszkolak z pewnością potrzebuje spokojnego miejsca do nauki czytania i pisania, nastolatek będzie spędzał sporo czasu przy ekranie komputera. W obu sytuacjach warto zapewnić jak największą ilość przestrzeni na ruch i zabawę, gdyż rozwijający się organizm nie powinien pozostawać długo w jednej pozycji. Biurko ustawione w ciasnym kącie jest nie tylko niewygodne, ale w skrajnych wypadkach staje się wręcz szkodliwe dla zdrowia dorastającego dziecka. Optymalnym wyborem jest szeroki mebel z narożnym blatem, najlepiej umieszczony w centralnej części pokoju, blisko okna. Ustawienie biurka powinno przy tym uwzględniać czy dziecko jest prawo, czy też leworęczne, aby w trakcie pisania nie blokowało sobie mimowolnie dostępu do światła. Może się wydawać, że cień rzucany przez rękę i długopis to nieistotny szczegół, ale o pewnych porach dnia będzie on znacznie utrudniał pracę. Trzymanie się powyższej zasady jest równie ważne w przypadku ustawienia biurka dla osoby dorosłej.

Wykorzystując przytoczone wskazówki, z pewnością stworzysz miejsce pracy, przy którym z łatwością odnajdą się wszyscy domownicy!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *