jak urządzić pokój na poddaszu - aranżacja pokoju na poddaszu

Myśl o tym, jak urządzić pokój na poddaszu potrafi spędzić sen z powiek. W końcu do zaplanowania jest sam układ funkcjonalny, wybór stylu, mebli i wielu dodatków. Im więcej połaci dachu styka się w obrębie jednego pomieszczenia, tym sprawa staje się bardziej skomplikowana, jednak nawet pojedynczy skos może znacznie utrudnić aranżację wnętrza, a szczególnie małej przestrzeni. Jak urządzić pokój na poddaszu? Sprawdź i skorzystaj z naszych porad!

Sprawdź również: Domowy gabinet – jak urządzić biuro w domu?
Wejdź na: Pokój z antresolą – jak urządzić?
Przeczytaj: Jak urządzić kawalerkę?

Pokój na poddaszu – jakie ma zalety?

Trudności, z jakimi się zmagamy podczas urządzania pokoju na poddaszu, to przede wszystkim problemy z rozmieszczaniem mebli i doświetleniem wnętrza. Nie warto jednak zniechęcać się na wstępie. Jakie są zalety urządzenia pokoju na poddaszu?

Podstawową zaletą są ogromne szanse na stworzenie oryginalnej aranżacji. Ograniczenia sprzyjają kombinowaniu i powstawaniu kreatywnych pomysłów, dzięki czemu zwiększa się prawdopodobieństwo uzyskania nieszablonowego wnętrza.

Sprawdź również: Jak zaplanować mieszkanie na poddaszu?

Niewątpliwą zaletą urządzenia pokoju na poddaszu jest też unikalny styl i klimat, jaki możemy uzyskać bez większego wysiłku, podkreślając jedynie belki i słupy konstrukcyjne czy nawet całe drewniane stropy. Oczywiście nie tylko drewniane konstrukcje warto odsłaniać. Niekiedy mamy do czynienia z elementami stalowymi, które też mają swój odmienny charakter, a ten świetnie wpisze się w industrialne wnętrze, a nawet styl minimalistyczny.

aranżacja pokoju na poddaszu

Odpowiednie oświetlenie pokoju na poddaszu!

Niestety, żadne atuty nie zostaną wystarczająco dostrzeżone, jeśli pokój na poddaszu nie będzie dobrze doświetlony światłem dziennym. To właśnie z ograniczonym światłem kojarzą się poddasza, a przecież wcale tak nie musi być. Z pomocą przychodzą okna połaciowe, które dobrze rozjaśniają pomieszczenia, a przy tym pozwalają uniknąć spojrzeń sąsiadów. W końcu zwrócone są ku niebu, a nie w kierunku innych domów czy ulicy. W tym momencie mimowolnie nasuwa się myśl o podziwianiu nocnego nieba z wanny, łóżka lub innego miejsca odpowiadającego funkcji pomieszczenia. To wspaniała zaleta okien dachowych! A te są wyłącznie domeną pokoi na poddaszu!

Jak urządzić pokój na poddaszu ze skosami?

Zanim zaczniemy urządzanie pokoju na poddaszu, warto zadbać o dobrą izolację termiczną oraz zainstalowanie klimatyzacji, ponieważ to właśnie ta część domu będzie nagrzewać się najmocniej. Jeśli pieczołowicie zadbamy o komfort termiczny, z przyjemnością będziemy spędzać czas na dobrze urządzonym poddaszu.

Teraz możemy przejść do planowania wnętrza. Od czego zacząć urządzanie pokoju na poddaszu ze skosami? Konieczne jest prawidłowe wymierzenie pomieszczenia. Najważniejsze będą najniższe miejsca pod skosami i najwyższe miejsce wyznaczające wysokość pomieszczenia. Wymiary będą niezbędne, jeśli chcemy bez pomyłki wstawić gotowe meble. Teraz pozostaje najprzyjemniejsza część – wybór funkcji pomieszczenia zgodnie z naszymi potrzebami, stylu wnętrza oraz mebli i dodatków.

pokój na poddaszu - aranżacja z narożnikiem i stolikiem kawowym

Jak zaaranżować pokój na poddaszu?

Poddasze to zazwyczaj prywatna część domu. Tu umieszczamy sypialnie, łazienki dostępne tylko dla domowników, czasem gabinet, biblioteczkę, garderobę i inne pomieszczenia służące przechowywaniu naszych rzeczy. W wyjątkowych sytuacjach znajdzie się jednak przestrzeń dla gości, strefa wypoczynkowa lub jadalniana wymuszona ograniczeniami w poziomie niższej kondygnacji.

Sprawdź również: Domowa biblioteczka – jakie meble wybrać?

Meble do pokoju na poddaszu – jakie wybrać?

Optymalne zagospodarowanie przestrzeni pod skosami zapewnią meble do pokoju na poddaszu zaprojektowane i wykonane na indywidualne zamówienie. Dobry stolarz z pewnością poradzi sobie ze skomplikowanymi miejscami, gdzie stykają się połacie dachu wielospadowego lub wychodzą lukarny.

Asortyment sklepów meblowych jest jednak tak wszechstronny, że i tu znajdziesz odpowiednie meble do pokoju na poddaszu. Miejsca pod skosami będą doskonałe do wstawienia niskich regałów. Dobrze sprawdzi się również niezbyt wysoka komoda. Co jeszcze możemy umieścić pod skosem? Wszystko to, z czego korzystamy, siedząc lub leżąc: dosunięte do ściany biurka, łóżka sypialniane, wygodne fotele wypoczynkowe do czytania, a nawet większe meble jak sofy czy narożniki.

Kluczowa jest jednak wysokość ścianki kolankowej. Jeśli będzie zbyt niska, prawdopodobnie nawet te meble nie będą mieć wystarczająco przestrzeni. W małych pomieszczeniach możemy pozostawić to miejsce po prostu puste lub wstawić niższe dekoracje. Nie każdy centymetr musi być przecież zabudowany meblami! Przy urządzaniu pokoju na poddaszu nie zapomnijmy o trikach aranżacyjnych, które rozjaśnią słabiej doświetlone wnętrza. Skorzystajmy z jasnych kolorów, materiałów odbijających światło lub luster.

aranżacja pokoju młodzieżowego na poddaszu

Jak urządzić pokój na poddaszu?

Jeśli pozostawimy widoczną więźbę dachową, uwidocznimy elementy konstrukcyjne, dostosujmy do nich styl wnętrza. Styl industrialny doskonale będzie pasował do każdego materiału, z jakiego wykonana jest konstrukcja dachu. Jak urządzić pokój na poddaszu w bardziej swojskim stylu? Naturalne drewno świetnie będzie współgrać z tradycyjnymi aranżacjami. Dzięki temu uzyskamy znakomitą bazę dla stylu rustykalnego. Możemy też stworzyć klimaty polskiego folku. Drewno można pomalować, aby dostosować je do własnych oczekiwań. Bielone drewno odnajdzie się w stylu prowansalskim lub Shabby Chic. Tam, gdzie konstrukcja nie jest uwidoczniona, nie ma już praktycznie żadnych ograniczeń co do stylu.

Mamy nadzieję, że skosy na poddaszu, które do tej pory były przez Ciebie postrzegane jako coś problematycznego, staną się szansą na stworzenie niezwykle klimatycznego miejsca. Uwolnij swoją kreatywność! Na pewno zaprojektujesz unikalną aranżację pokoju na poddaszu!

Similar Posts

1 komentarz

  1. Jeśli będziemy tam spać to polecam nie zapomnieć o dobrym materacu. Oczywiście jeżeli pokój ma spełniać także funkcje sypialni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *