Witryna jest niezwykle prestiżowym dodatkiem do salonu, a jej wykonanie potrafi zachwycić kształtem i zastosowanymi materiałami. Sam wybór mebla to jednak dopiero początek, ponieważ równie ważne jest także to, co zostanie wyeksponowane na półkach. Jaką witrynę wybrać? Jakie są rodzaje witryn? Co wstawić do witryny w salonie? To przykłady pytań, które mogą się pojawić podczas urządzania naszego wnętrza. Przebierać możemy wśród wielu dostępnych na rynku modeli i konfiguracji, a to jaką witrynę wybrać zależy od przeanalizowania osobistych potrzeb.

Sprawdź również: Regał jako ścianka działowa – praktyczne rozwiązanie w salonie!
Wejdź na: Jaka komoda do salonu?
Przeczytaj: Co postawić na komodzie? Jak ozdobić komodę w salonie?

Rodzaje witryn szklanych – bogata oferta produktowa!

Witryna to bardzo elastyczny mebel, który przyjąć może szeroki zakres kształtów i rozmiarów. Przede wszystkim musi być dopasowana do urządzanego pomieszczenia, dlatego producenci oferują mocno zróżnicowane opcje. Szerokie witryny dumnie zajmą centralne miejsce w przestronnym salonie, a dzięki swoim gabarytom pozwolą zaprezentować nawet najbardziej rozbudowane kolekcje wyjątkowych przedmiotów. Jeśli w salonie mamy trochę mniej miejsca niż byśmy chcieli, a mimo tego bardzo zależy nam na stylowej przestrzeni ekspozycyjnej, to jeszcze nic straconego. Wąskie witryny do salonu zaoferują równie estetyczną i pojemną przestrzeń, dzięki temu, że są zazwyczaj odrobinę wyższe.

Sprawdź również: Jaką witrynę do salonu wybrać?

Witryna Velvet 10 Szynaka Meble Dąb rustical Witryna Desjo 01 Szynaka Meble
Witryna Velvet 10 Szynaka Meble Dąb rustical Witryna Desjo 01 Szynaka Meble

Często zdarza się, że po zaplanowaniu całej aranżacji pozostają jeszcze miejsca, których z pozoru nie da się zagospodarować. Nic bardziej mylnego! Na takie okazje idealna będzie witryna narożna, która efektywnie dopełni komody czy stylowe regały pokojowe i pozwoli wykorzystać nawet te trudne do urządzenia zakamarki, znajdujące się w kącie naszego reprezentacyjnego pomieszczenia. Równie ciekawy efekt pozwoli uzyskać witryna wisząca. Nie każda przestrzeń salonowa musi zostać zdominowana przez ogromny telewizor, dlatego z powodzeniem nad komodą możemy zawiesić ten nowoczesny przeszklony mebel, w którym goście będą oglądać nasze osobiste historie w postaci zdjęć i pamiątek.

Sprawdź również: Barek w salonie – jak zaaranżować?

Witryna Country 10 Szynaka Meble Witryna Faro Typ 10 Dekort lewnostronna
Witryna Country 10 Szynaka Meble Witryna Faro Typ 10 Dekort lewnostronna

Fronty i wykończenia witryn – wiele opcji do wyboru!

Wykonanie frontu w decydującym stopniu wpływa na charakter witryny, a bogactwo dostępnych opcji może przytłoczyć. Witryny z litego drewna świetnie sprawdzą w klasycznych i tradycyjnych wnętrzach, będą solidne i nadadzą ponadczasowy charakter. W niektórych modelach płyty frontowe będą wykonane ze specjalnym efektem zużycia, które osiąga się poprzez celowe ścieranie materiału. Takie postarzane witryny doskonale wpasują się do salonów w stylu rustykalnym i vintage. Metalowe witryny świetnie wpasują się w styl loftowy i industrialny. Zimna metalowa konstrukcja może zostać prawie w całości przeszklona, a w połączeniu z prostymi kształtami pozwoli to uzyskać niepowtarzalny efekt.

Witryna Latina 11 Szynaka Meble Witryna W-1 Lima Halmar Dąb sonoma
Witryna Latina 11 Szynaka Meble Witryna W-1 Lima Halmar Dąb sonoma

Zależnie od rozmiaru mebla odpowiednio inny będzie też system dostępu do naszej ekspozycji. Witryny jednodrzwiowe to zazwyczaj wąskie i wysokie modele. Można je łatwo otworzyć jednym ruchem, aby uaktualnić umieszczoną wewnątrz aranżację. Front nie musi być oczywiście w całości przeszklony. Kilka półek może pozostać ukrytych, aby zapewnić przestrzeń na bardziej osobiste drobiazgi. Do dyspozycji pozostają także witryny dwudrzwiowe, które są najczęściej wybieraną opcją. W praktyczny sposób dzielą one przestrzeń, zapewniając przy tym wygodny dostęp do każdej sekcji oddzielnie. Z pewnością natrafimy również na ciekawe rozwiązania, w których wszystkie półki posiadają swoje oddzielne drzwiczki. Bardzo praktyczną propozycją są także witryny z szufladami, które umieszczone są przeważnie w dolnej części mebla. Umożliwiają one wygodne przechowywanie przedmiotów, które niekoniecznie powinny być odsłonięte przed naszymi gośćmi.

Witryna Porto Typ 11 Dekort prawostronna Witryna Dover 13 Szynaka Meble
Witryna Porto Typ 11 Dekort prawostronna Witryna Dover 13 Szynaka Meble

Co wstawić do witryny w salonie?

Jeśli udało się już odnaleźć wymarzony mebel, który zachwyca nas stylem i walorami praktycznymi, to pozostaje jeszcze kwestia doboru odpowiedniej ekspozycji. Co wstawić do witryny w salonie? Doskonale sprawdzą się tu zarówno te popularne, jak i też bardziej niecodzienne pomysły. Bardzo często przeszkloną witrynę wypełniają pamiątki rodzinne i nie dzieje się to bez powodu. Są one doskonałym sposobem, aby opowiedzieć historię rodu, przez co ułatwiają stworzenie przytulnej domowej atmosfery w naszym wnętrzu. Szklana witryna pozwoli doskonale wyeksponować także książki. Jeśli jest taka możliwość, to warto wybrać egzemplarze o podobnej wysokości, a najlepiej celować w ozdobne wydania w twardej okładce.

Co włożyć do szklanej witryny?

W witrynie świetnie zaprezentuje się również ozdobna zastawa stołowa wykonana z porcelany, która dzięki temu będzie zawsze pod ręką. Doskonałym pomysłem są także bardzo oryginalne pamiątki z podróży, które stworzą pretekst do rozpoczęcia opowieści o wakacyjnych przygodach. W aranżacji witryny ogranicza nas tylko własna kreatywność. Niezależnie od tego, jakie przedmioty zamierzamy wyeksponować, zawsze można dodatkowo podkreślić ich walory poprzez oświetlenie witryny. W przypadku niektórych modeli specjalnie przygotowane taśmy LED są wyposażeniem dołączonym przez producenta, w innych można łatwo dokupić taki dodatek. Duży wpływ na walory estetyczne aranżacji w witrynie ma układ kolorystyczny ustawionych przedmiotów. Dla uzyskania spójnego efektu warto wybrać przewodni kolor, który będzie korespondował ze ścianami lub innymi akcentami obecnymi w salonie. W wystrojach minimalistycznych i skandynawskich intrygującą opcją będzie dobranie dodatków w stonowanej bieli i czerni. Styl glamour świetnie przyjmie wszelkie bogato zdobione akcesoria w kolorze złota i srebra.

Nie mniej ważna jest również ilość przedmiotów. Przepełnienie witryny może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Jeśli ilość pamiątek i drobiazgów jest znacznie większa niż pojemność witryny, to kiepskim pomysłem będzie próba pomieszczenia ich wszystkich razem za wszelką cenę. Lepszym pomysłem jest wtedy ich okresowe eksponowanie i dostosowywanie naszej wystawy do okoliczności. Przygotowywanie aranżacji w klimacie świąt i pór roku będzie wprowadzać niepowtarzalną atmosferę, którą na pewno docenią odwiedzający nas goście!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *