Jakie biurko dla dziecka

Najważniejszą potrzebą pełnego energii dorastającego człowieka jest ruch, ale czasami każdy maluch musi usiąść i odpocząć przy swoich szkolnych obowiązkach. Sprawia to, że w pokoju należącym do najmłodszych członków rodziny stanąć musi obok zabawek również biurko. Mebel ten nie powinien oczywiście kojarzyć się wyłącznie z edukacją. Wykonywanie nie zawsze lubianych zadań domowych to jedno, ale biurko równie dobrze posłuży przecież do kreatywnych zabaw, malowania i układania ulubionych figurek. Dobór tego mebla powinien zostać dokładnie przemyślany, aby wszystkie potrzeby pomysłowych maluchów zostały zaspokojone. Jakie biurko dla dziecka wybrać? Jak ustawić biurko w pokoju? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Sprawdź również: Jaka wysokość biurka będzie optymalna do pracy?
Wejdź na: Jak ustawić biurko w pokoju?
Przeczytaj: Jakie krzesło do biurka dla dziecka?

Jakie biurko dla dziecka? – istotna wysokość biurka!

Dynamicznie zmieniający się wzrost dorastającego człowieka uniemożliwia podanie sztywnych widełek, jeśli chodzi o wysokość mebla. Najważniejszym czynnikiem przy wyborze biurka dla dziecka jest zadbanie o odpowiednią postawę. Wytyczne specjalistów są w tym zakresie powszechnie znane – ręce powinny komfortowo odpoczywać na powierzchni blatu, plecy należy utrzymać w pozycji wyprostowanej, a stopy najlepiej ułożyć na podnóżku. Jak jednak spełnić te wszystkie wymagania, kiedy rozwijające się ciało dziecka zmienia swoje wymiary z dnia na dzień? Na ratunek przychodzą w tym wypadku biurka z regulowaną wysokością blatu. Dzięki temu unikniemy konieczności wymiany mebla co kilka lat, a dorastający maluch będzie mógł łatwo znaleźć wygodną i zdrową pozycję pracy. Biurko dla dziecka może też oferować regulację kąta pochylenia blatu, co będzie zapobiegać nadmiernemu garbieniu się. Ignorowanie tego problemu może w dorosłym życiu skutkować problemami z kręgosłupem. Zajęte kreatywną zabawą dziecko nie zawsze pamięta o utrzymaniu wyprostowanych pleców.

Biurko Julia Halmar Biurko Fino Halmar Dąb złoty-biały
Biurko Julia Halmar Biurko Fino Halmar Dąb złoty-biały

Dobre biurko dla dziecka – optymalna szerokość blatu!

Podobnie jak podczas doboru wysokości mebla, równie przemyślana powinna być decyzja odnośnie szerokości blatu. Im starsze dziecko, tym większe będą jego potrzeby. Pięciolatek spokojnie pomieści swoje kredki i zeszyty nawet na małym biurku, natomiast starsze dziecko prędzej czy później potrzebować będzie miejsca na komputer. Na szczęście nawet niewielkich rozmiarów mebel może łatwo poszerzyć swoje możliwości – wystarczy obok niego postawić regał z szufladami. Równie praktycznym wyborem będą biurka dla dzieci wyposażone w szuflady i półki. Staną się one idealnym polem do ćwiczenia nawyków związanych z utrzymaniem porządku. Nad biurkiem pięknie prezentują się ponadto kolorowe tablice korkowe. Oferują one miejsce na powieszenie planu lekcji, mapy świata, czy też plakatów z ulubionymi postaciami z kreskówek. Nie mniej efektywną propozycją są biurka z nadbudówką wyposażoną w dodatkowe szafki, choć jest to rozwiązanie skierowane raczej do starszych dzieci.

Biurko Grosso Halmar Dąb wotan-antracyt Biurko B-40 Halmar
Biurko Grosso Halmar Dąb wotan-antracyt Biurko B-40 Halmar

Jak ustawić biurko w pokoju dziecka?

Nie mniej ważne jest również odpowiednie ustawienie dziecięcego biurka. Najlepiej umieścić ten mebel przy oknie, aby zapewnić jak najlepszy dostęp do światła dziennego. Jest to kwestia szczególnie ważna, gdyż pomaga zapobiec w przyszłości wadą wzroku. Rozwijające się oczy dziecka są wyjątkowo wrażliwe, a czytanie przy sztucznym świetle lampki niekoniecznie będzie im służyć. Warto też wziąć pod uwagę, czy maluch używa do pisania prawej, czy też może lewej ręki. Biurko najlepiej ustawić tak, aby dziecko nie przysłaniało sobie ramieniem wpadającego przez okno światła dziennego.

Biurko Collorido Halmar Biurko Selene 14 Szynaka Meble
Biurko Collorido Halmar Biurko Selene 14 Szynaka Meble

Co w przypadku gdy wspólny pokój dzieli ze sobą dorastające rodzeństwo? Zapewne jest on już po brzegi wypełniony mnóstwem zabawek i gadżetów. Znalezienie w takim przypadku miejsca na biurko dla każdego z maluchów będzie nie lada wyzwaniem. Dobrym pomysłem w takiej sytuacji okazać się może dzielony mebel o szerokim blacie. Biurko dla rodzeństwa pozwoli ustawić przy nim dwa wygodne krzesła, a korzystanie z niego będzie równie wygodne i zachęci do współpracy.

W jakim stylu biurko dziecięce?

Biurko dla dziecka powinno być oczywiście dostosowane do jego wieku, ale również charakteru. Dobrym pomysłem jest postawienie na jasne, pastelowe kolory. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku młodszych pociech, gdyż zbyt „dorosły” wystrój nie pozwoli im się swobodnie odnaleźć w takiej przestrzeni. Wesołego charakteru dodać mogą wszelkie lekkie dodatki, takie jak np. kolorowe uchwyty w kształcie zwierząt, a także motywy nawiązujące do ulubionego superbohatera. Zagwarantuje to, że dziecko będzie chętnie wracać do swojego prywatnego kącika, dzięki czemu zachęcenie go do pilnej nauki nie będzie stanowiło większego problemu.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *