Jaka lampa do ciemnego pokoju - aranżacja ciemnego salonu z lampą stojącą

Odpowiednia ilość światła ma ogromne znaczenie nie tylko dla zdrowia oczu, ale również dla dobrego samopoczucia. Przygnębiający półmrok daje się we znaki szczególnie w okresie jesiennym i zimowym, a efekt będzie jeszcze bardziej spotęgowany, jeśli jesteśmy zmuszeni do korzystania z ciemnego pokoju przez wiele godzin. Z tym problemem zmagają się przede wszystkim mieszkańcy miast, gdzie okna często bywają odcięte od słońca przez sąsiadujące budynki, ale również w domkach jednorodzinnych pokoje wystawione na północ mogą wydawać się przygaszone i ponure. Co zrobić, aby ochronić się przed jesienną chandrą i szarymi wieczorami? Jednym ze sposobów może być zadbanie o nowe oświetlenie. Sprawdź, jaka lampa do ciemnego pokoju będzie najlepszym rozwiązaniem? Poznaj kilka wskazówek, które pozwolą rozjaśnić wnętrze!

Sprawdź również: Jaką lampę do salonu wybrać?
Wejdź na: Jaka lampa do sypialni będzie odpowiednia?

Jaka lampa do ciemnego pokoju?

Ogromną różnicę przynosi czasami już sama wymiana żarówek. Jeśli zostały one nieodpowiednio dopasowane, to emitowane przez nie światło, zamiast pobudzać i ożywiać, może okazać się wręcz usypiające. Istotnym parametrem jest tu przede wszystkim temperatura barwowa – zimne, niebieskie oświetlenie będzie najkorzystniejszym wyborem do ciemnego pokoju, warto zadbać również o odpowiednio wysoką moc. Silniejszy strumień światła pobiera co prawda odrobinę więcej energii elektrycznej, ale korzyści płynące z lepszego samopoczucia szybko zrównoważą tę drobną inwestycję.

Jeśli po wkręceniu nowych żarówek wnętrze nadal wydaje się szare i przygaszone, to nie pozostaje nic innego, jak zakup nowej oprawy. Lampa do ciemnego pokoju powinna jak najmocniej rozpraszać generowane światło, aby wypełniało ono każdy kąt. W jakim stylu wybrać lampę do ciemnego pokoju? W ciasnych pomieszczeniach z niskim sufitem najlepiej sprawdzą się minimalistyczne plafony. Swoją formą nie przyciągają zbyt wiele uwagi, przez co strop wydaje się być wyżej, niż w rzeczywistości.

Lampa stojąca Orion Kandela Lampa stojąca Oslo Kandela
Lampa stojąca Orion Kandela Lampa stojąca Oslo Kandela

Do ciemnego pokoju o dużym metrażu z powodzeniem można zastosować z kolei rozłożysty żyrandol ze szklanymi zdobieniami. Szczególnie polecany fanom tradycyjnych rozwiązań. Nowoczesne aranżacje chętnie przyjmą także listwę z zestawem reflektorów – zaletą takiego wielopunktowego oświetlenia jest opcja skierowania strumienia w dowolne miejsce, aby podkreślić we wnętrzu punkty wymagające mocniejszego rozjaśnienia.

Stojąca lampa do ciemnego pokoju – czy to dobre rozwiązanie?

Żarówki i reflektory umieszczone pod sufitem nie zawsze okazują się wystarczające. Jeśli okno wpuszcza do środka bardzo mało promieni słonecznych, to warto pomyśleć o oświetleniu dodatkowym. Doskonałą propozycją są w tym wypadku lampy stojące, które przy okazji stanowią ozdobę aranżacji. Do pomieszczeń reprezentacyjnych, takich jak salon, najlepiej sprawdzą się modele z tradycyjnym abażurem, które równomiernie rozprowadzą blask po wnętrzu. Innym przypadkiem są przestrzenie dedykowane do nauki i pracy, gdzie przyda się bardziej punktowe światło.

Lampa stojąca Tatra 2 Kandela Lampa stojąca Jazz Kandela
Lampa stojąca Tatra 2 Kandela Lampa stojąca Jazz Kandela

Lampa do ciemnego pokoju z biurkiem powinna być wyposażona w regulowane ramię, które pozwoli nakierować strumień na blat podczas wykonywania obowiązków. Wieczorami można z kolei wykorzystać tę funkcję, czytając ulubioną książkę.

Jak rozjaśnić ciemny pokój?

Nawet najlepiej dopasowane oświetlenie nie spełni swojej funkcji, jeśli jego potencjał będzie tłumiony przez różne niedociągnięcia aranżacyjne. Z tego powodu warto zastanowić się nad zmianami we wnętrzu, które z pozoru nie mają nic wspólnego z wyborem lampy. Przygnębiający klimat ciemnego pokoju wynika często z nieodpowiedniego koloru ścian. Głębokie odcienie, takie jak antracyt lub granat działają czasami wyjątkowo przytłaczająco, jeśli zabraknie dostępu do światła dziennego. W takiej sytuacji zmiana farby na białą może przynieść znaczącą poprawę, a jeśli całość podkreśli nowa lampa, to efekt będzie spektakularny.

Tę samą zasadę warto zastosować również podczas kupowania nowych mebli, a także tekstyliów takich jak zasłony. Do ciemnego pokoju zawsze najlepszym wyborem będą jasne, ożywiające kolory, wzmocnione intensywnym światłem rozłożystego żyrandola.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *