Odpowiednio dobrana szafa zdecydowanie ułatwia utrzymanie porządku w aranżowanym pomieszczeniu. Im więcej praktycznych półek i szuflad, tym wygodniej będzie ustawić wszelkie niezbędne w codziennych sytuacjach przedmioty. Duży mebel pozwoli odpowiednio rozplanować przestrzeń, aby nie tracić czasu na długie poszukiwania zagubionych drobiazgów. Rozmiar szafy nie jest jednak jedynym czynnikiem decydującym o funkcjonalności mebla – ważną rolę pełni tutaj również system operowania drzwiczkami. Mamy tutaj do wyboru szafy przesuwne i otwierane na zewnątrz, ale które rozwiązanie będzie lepszym wyborem? Szafa przesuwna czy otwierana, na którą się zdecydować?

Przeczytaj także: Szafa na całą ścianę – czy to dobre rozwiązanie?
Sprawdź: Głębokość szafy na ubrania – jaka będzie optymalna?
Wejdź na: Jaka szafa do przedpokoju sprawdzi się najlepiej?

Szafa przesuwna czy otwierana klasycznie? Praktyczny standard w mieszkaniu!

Szafy z klasycznymi drzwiami otwieranymi na zewnątrz są od lat stosowanym rozwiązaniem, które zdecydowanie posiada wiele zalet. Niewątpliwym plusem otwieranych na zewnątrz drzwiczek jest łatwość ich użytkowania. Do manewrowania dużymi skrzydłami przesuwnych szaf trzeba zazwyczaj użyć trochę siły, szczególnie w przypadku mebla o pokaźnych rozmiarach.

Sprawdź również: Szafa jako ścianka działowa – jak zaaranżować?

Szafa Desjo 05 Szynaka Meble Szafa Livorno 72 Szynaka Meble Dąb wotan-Biały mat
Szafa Desjo 05 Szynaka Meble Szafa Livorno 72 Szynaka Meble Dąb wotan-Biały mat

Standardowy sposób otwierania będzie wygrywał z przesuwnymi drzwiami przede wszystkim w sytuacji, kiedy z szafy korzysta kilka osób jednocześnie. Umożliwia on łatwe uzyskanie dostępu do wszystkich półek i szuflad bez przeszkadzania innym osobom. W przypadku drzwi przesuwnych część szafy zawsze pozostaje zablokowana, co bywa problematyczne dla par korzystających ze wspólnej garderoby. Szukając ubrań w porannym pośpiechu, możemy utrudnić drugiej połówce dostęp do zajmowanej przez nią części szafy. Z tego powodu w sypialni warto zdecydować się na klasycznie otwieraną szafę, jeśli tylko powierzchnia pomieszczenia na to pozwala. Podobnie będzie w przypadku przestrzeni biurowych, gdzie z mebla korzysta w tym samym czasie często więcej niż jedna osoba. Poszukiwanie segregatorów z dokumentacją może być znacznie utrudnione w szafie z przesuwnymi drzwiami.

Szafa Porti 70 Szynaka Meble Dąb antyczny Szafa Selene 30 Szynaka Meble
Szafa Porti 70 Szynaka Meble Dąb antyczny Szafa Selene 30 Szynaka Meble

Standardowe szafy otwierane z drzwiczkami pozwalają ponadto na selektywne otwieranie poszczególnych sekcji naszej szafy. Wymaga to nie tylko mniej siły, ale też pozwala ukryć przedmioty znajdujące się na pozostałych półkach. Przesuwne drzwi natomiast odsłaniają jednym ruchem całą zawartość szafy, co nie zawsze jest pożądanym efektem w pomieszczeniach reprezentacyjnych. Do salonu, w którym przyjmujemy gości lepiej wybrać więc klasycznie otwierane drzwiczki. Nie będą one zmuszać nas do prezentowania całego wnętrza szafy w trakcie sięgania po niezbędne przedmioty.

Sprawdź również: Szafa w salonie – jaka będzie odpowiednia?
Dowiedz się więcej: Garderoba czy szafa – co się lepiej sprawdzi w sypialni?

Szafa z przesuwnymi drzwiami – idealna do ciasnych pomieszczeń i zakamarków!

Drzwi przesuwne kojarzą się głównie z meblami przygotowywanymi na wymiar, ale na rynku znajdziemy również takie rozwiązanie w klasycznych wolnostojących szafach. Ten zyskujący na popularności sposób otwierania szczególnie dobrze sprawdza się w wąskich pomieszczeniach, np. w korytarzu. Klasyczne odchylające się na zewnątrz drzwi blokowałyby przejście, uniemożliwiając pozostałym domownikom korzystanie z ciągu komunikacyjnego. Innym przykładem może być ciasna sypialnia, w której chcielibyśmy jednak ustawić szerokie, komfortowe łóżko. Ze względu na wymiary pomieszczenia może się wtedy okazać, że niemożliwe będzie zastosowanie szafy z otwieranymi na zewnątrz drzwiami.

Szafa Selene 28 Szynaka Meble Szafa Livorno 73 Szynaka Meble Dąb wotan-Bazalt
Szafa Selene 28 Szynaka Meble Szafa Livorno 73 Szynaka Meble Dąb wotan-Bazalt

Sprawdź również: Niewidoczna szafa w salonie – jak zaaranżować?

Przygotowana na wymiar szafa przesuwna będzie także fantastycznym sposobem na ukrycie elementów wyposażenia, których wolelibyśmy nie eksponować w aranżacji. Będą to między innymi wszelkiego rodzaju rury i piony instalacyjne, które z różnych powodów nie zostały przykryte tynkiem. Takim sprzętem może być również pralka lub elektryczna suszarka do ubrań. Przesuwne drzwi szafy pozwolą jednym ruchem uzyskać dostęp do schowanych wewnątrz urządzeń, które w codziennych sytuacjach nie będą przykuwać uwagi. W takiej konfiguracji szafa przesuwna nie tylko doskonale zamaskuje niechciane elementy, ale dodatkowo zapewni praktyczną przestrzeń do przechowywania przedmiotów.

Szafa S-3 Lima Halmar Dąb Sonoma Szafa Wenecja 01 Szynaka Meble
Szafa S-3 Lima Halmar Dąb Sonoma Szafa Wenecja 01 Szynaka Meble

Szafa przesuwna czy otwierana – hybrydowe rozwiązanie w sypialni!

Zastanawiając się nad odpowiednim systemem otwierania szafy, warto pamiętać, że oprócz szaf przesuwnych i otwieranych dostępne są również meble hybrydowe, które w kreatywny sposób łączą korzyści płynące z obu rozwiązań. Część frontu może w takim wypadku zostać wyposażona w szerokie drzwi przesuwne, a skrajne segmenty pozostaną przy klasycznie otwieranych na zewnątrz skrzydłach. Tak skonstruowany mebel będzie wyjątkowo praktyczny, jeśli tylko dobrze przemyślimy zastosowany układ i dostosujemy go do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *