Stół do małej kuchni - aranżacja kuchni z małym stołem

Przyspieszające tempo codziennego życia sprawia, że mniej czasu spędzamy w domu, często brakuje wolnej chwili na ugotowanie posiłku we własnej kuchni. Z tego względu projektanci mieszkań często decydują się na ograniczenie metrażu tego pomieszczenia. Mogłoby się wydawać, że mała kuchnia będzie przysparzać trudności w codziennym użytkowaniu, ale przy odrobinie inwencji twórczej i zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań można zachować funkcjonalność połączoną z ulubioną stylistyką. Jaki stół do małej kuchni sprawdzi się najlepiej? Wejdź i dowiedz się więcej!

Sprawdź również: Stół okrągły czy prostokątny, na który się zdecydować?
Wejdź na: Wysokość stołu do jadalni – jaka będzie odpowiednia?
Przeczytaj: Jak zmieścić stół w małym salonie?

Praktyczny stół do małej kuchni – jaki wybrać?

Bez względu na rozmiar kuchni jednym z najważniejszych elementów jej wyposażenia jest stół. To przy nim będziemy przygotowywać i jeść świeżo przyrządzone posiłki, wykonywać drobne prace, a czasem spędzać wolny czas przy kawie. Stół w kuchni jest więc głównym elementem wpływającym na wartości użytkowe naszej aranżacji. Im wygodniejsze rozwiązania dla kuchni wybierzemy, tym przyjemniej i chętniej będziemy spędzać w niej czas. Zatem jaki stół do małej kuchni sprawdzi się najlepiej?

Stół Lavos Wernature Stół Vasco II Paged
Stół Lavos Wernature Stół Vasco II Paged

Dobierając stół do małej kuchni, warto na początku przeanalizować swoje potrzeby. Jeśli będzie on służył głównie do przygotowywania posiłków, to w zupełności wystarczy małych rozmiarów stolik. Może się jednak zdarzyć, że w mieszkaniu brakuje typowo salonowej przestrzeni i mała kuchnia mimo swoich rozmiarów będzie musiała posłużyć jako miejsce przyjmowania gości. Wtedy warto wziąć pod uwagę stoły rozkładane, które na co dzień nie będą nadmiernie zabierać przestrzeni, ale będą zbawienne podczas rodzinnych spotkań. Wybór praktycznego stołu do małej kuchni to podstawa przy niewielkiej przestrzeni użytkowej!

Sprawdź również: Czy stół musi być w kolorze mebli?

Stoły do małej kuchni – kluczowa waga mebla!

Zastanawiając się, jaki stół do małej kuchni wybrać należy zwrócić uwagę na bardzo ważny parametr – wagę mebla. Przy niewielkim metrażu pomieszczenia taki stół będzie zapewne często przestawiany, aby dostać się do zakamarków i schowków. Ze względu na to, dobrym wyborem dla małej kuchni będzie lekki stół, którym można łatwo manewrować. Współcześnie stosowane materiały do produkcji mebli bezproblemowo są w stanie połączyć trwałość i jakość, zachowując przy tym niewielką wagę. Warto więc o tym pamiętać, gdyż ciężki stół może sprawić, że korzystanie z małej kuchni będzie męczące. Ciekawym rozwiązaniem zauważalnie zwiększającym mobilność są też stoły na kółkach.

Stół Vasco Duo Paged Stół Allegro Halmar
Stół Vasco Duo Paged Stół Allegro Halmar

Kwestią, która nie może umknąć uwadze podczas wyboru stołu do małej kuchni, jest odpowiednie dopasowanie do niego krzeseł. Jeśli wybór padnie na modele z szerokimi, wysokimi oparciami, może się okazać, że trudno będzie je komfortowo ustawić, kiedy nie są używane. Decydując się na bardziej kompaktowe rozwiązania, np. taborety zyskujemy możliwość przechowywania ich pod stołem. Zależnie od wybranego stylu aranżacji ciekawą propozycją mogą być również krzesła barowe. Są wyższe, ale często węższe w podstawie od tradycyjnych krzeseł, co pozwoli oszczędzić odrobinę przestrzeni w przypadku małej kuchni.

Jaki stół do małej kuchni?

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na odpowiednie dopasowanie stołu do małej kuchni jest jego kształt. Jeśli naszym celem jest zagospodarowanie narożnika, warto zdecydować się na prostokątny stół. Takie rozwiązanie pozwoli na dosunięcie mebla do ścian, co oszczędza tak cenne miejsce. Jeśli tylko zajdzie potrzeba dostawienia większej ilości krzeseł, taki stół można szybko wysunąć i umieścić w centralnym punkcie kuchni.

Stół Cobalt Halmar Dąb wotan-czarny Stół Larson Halmar Dąb naturalny
Stół Cobalt Halmar Dąb wotan-czarny Stół Larson Halmar Dąb naturalny

Charakterystyczną cechą małych kuchni bywa wąskie przejście łączące pomieszczenie z korytarzem. W takiej sytuacji doskonale sprawdzą się stoły mocowane do ściany, wyposażone w zawiasy umożliwiające ich szybkie rozkładanie. Dzięki temu podczas gotowania posiłku taki dodatkowy kawałek przestrzeni roboczej ułatwi nam pracę. Minusem jest jednak trwałe przytwierdzenie do ściany takiego stołu, co odbiera możliwość jego przesuwania. Podobnym wariantem świetnie sprawdzającym się w małej kuchni są stoły wysuwane z podblatowych szuflad. Pozostają całkowicie niewidoczne na pierwszy rzut oka, umożliwiając przy tym szybkie i efektywne zwiększenie przestrzeni użytkowej.

Stół do małej kuchni – alternatywy pełniące funkcje klasycznego stołu!

W niektórych przypadkach zdarza się, że funkcję stołu z powodzeniem może przejąć inna część zabudowy. Takim elementem będzie np. wyspa kuchenna rozgraniczająca kuchnię od pokoju dziennego. Wystarczy się wtedy upewnić, że posiada ona w swojej podstawie zagłębiony cokół. To istotny szczegół, gdyż w przeciwnym wypadku po dostawieniu krzeseł może zabraknąć odpowiedniej ilość miejsca na nogi, co będzie niewygodne w użytkowaniu. Innym sposobem zastąpienia stołu w małej kuchni może się okazać poszerzenie parapetu i zagospodarowanie w ten sposób miejsca przy oknie.

Zaaranżowanie małej kuchni z pozoru może wydawać się sporym wyzwaniem. Na szczęście pomysłów na to, jaki stół do małej kuchni wybrać jest bardzo dużo. Wykorzystując sprytne rozwiązania stołów składanych i przedłużanych, zachowamy niezbędny komfort użytkowania, a różnorodne warianty kolorów i wzornictwa pozwolą każdemu dobrać coś odpowiadającego indywidualnym wymaganiom.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *