jaki narożnik do salonu

Narożnik to mebel wysoce praktyczny i łatwy do zaadaptowania w różnych aranżacjach, dlatego w ostatnim czasie stopniowo usunął w cień popularne wcześniej kanapy czy wersalki. Wybór narożnika do salonu powinien być jednak odpowiednio przemyślany, gdyż poza ceną należy pamiętać o gabarytach tego mebla. W przypadku nietrafionego zakupu jego wymiana jest czynnością dość uciążliwą. Poza tym jako mebel o sporych rozmiarach pierwszy przyciąga uwagę po wejściu do pomieszczenia, przez co mocno wpływa na jego charakter. Co warto wiedzieć, aby poradzić sobie podczas wyboru narożnika? Jaki narożnik do salonu wybrać, aby nie przytłoczył całego pomieszczenia? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Sprawdź również: Wygodna sofa do spania codziennego, jaka będzie najlepsza?
Przeczytaj też: Sofa czy narożnik – co wybrać do salonu?
Wejdź na: Narożnik lewostronny a prawostronny, jak odróżnić?

Jaki narożnik do salonu? Kluczowy wybór układu!

Podstawowym sposobem klasyfikacji narożników jest podział na lewy i prawy. Wybór będzie naturalnie uzależniony od ułożenia ścian oraz tego, z której strony salonu umiejscowione są okna oraz ciągi komunikacyjne. W celu określenia, którego rodzaju narożnika potrzebujemy, należy spojrzeć na mebel od frontu. Jeśli jego wydłużona część znajduje się po prawej stronie, to mamy do czynienia z narożnikiem prawym. Analogicznie będzie to wyglądać w przypadku narożnika lewego. W wielu modelach zdarza się, że o tym po której stronie znajdzie się dłuższa część, można zadecydować w trakcie montażu.

Sprawdź również: Jak ustawić narożnik w salonie?

Narożnik Nolan Wersal Narożnik Nubo Wersal
Narożnik Nolan Wersal Narożnik Nubo Wersal

Metraż pomieszczenia a wybór narożnika

Narożnik przeznaczony do przestronnego salonu będzie się różnił od tego, jaki zastosujemy przy mniejszym metrażu. W dużym mieszkaniu można śmiało zdecydować się na pokaźny narożnik w kształcie litery U, natomiast w mniejszym pomieszczeniu lepiej odnajdzie się narożnik w kształcie litery L. Rosnącą popularnością cieszą się obecnie rozwiązania modułowe, które pozwalają na regulację narożnika poprzez dodanie lub usunięcie poszczególnych elementów, aż do uzyskania wymiarów najlepiej dopasowanych do urządzanego salonu.

Narożnik Rollo Wersal Narożnik Selva L Wersal
Narożnik Rollo Wersal Narożnik Selva L Wersal

Jak wybrać narożnik do salonu? Przede wszystkim funkcjonalność!

Narożnik zazwyczaj jest głównym punktem przestrzeni wypoczynkowej. Z tego względu sposób jego użytkowania jest dość intensywny. Ważnym aspektem jest więc w tym zakresie dobór odpornego materiału, z którego wykonane jest obicie. Producenci mają tego świadomość, dlatego najczęściej do narożników stosowane są praktyczne poszycia z weluru czy ekoskóry. Zachowują one swój pierwotny kolor przez długi czas oraz są łatwe do wyczyszczenia i utrzymania. Jest to niezwykle ważne, gdy narożnik zostanie przypadkowo pobrudzony w trakcie jedzenia lub stanie się miejscem wyładowania kreatywnej energii przez dzieci. W bardziej reprezentacyjnych salonach można oczywiście zdecydować się na wybór narożnika ze skóry naturalnej, mając przy tym na uwadze jej większe wymagania pod względem pielęgnacji.

Narożnik Life Wersal Narożnik Lens Wersal
Narożnik Life Wersal Narożnik Lens Wersal

Wybór narożnika – dodatkowe miejsce do spania!

Ważną kwestią podczas poszukiwania odpowiedniego narożnika jest dopasowanie go do osobistych potrzeb. Jeśli dysponujemy oddzielną sypialną wyposażoną w klasyczne łóżko ze stelażem na materac, możemy wybrać narożnik bez funkcji spania. W większości wypadków to jednak ta możliwość sprawia, że kupujący decydują się na wybór narożnika, gdyż pozwala to zaoszczędzić sporo miejsca. Nawet jeśli nie będziemy korzystać z funkcji spania na co dzień, to może się ona okazać ratunkiem w przypadku, kiedy zajdzie potrzeba przenocowania gości. W mniejszych pomieszczeniach równie praktycznym i funkcjonalnym meblem z pewnością będzie sofa rozkładana.

Narożnik Livio Wersal Narożnik Plaza Mini Wersal
Narożnik Livio Wersal Narożnik Plaza Mini Wersal

Jaki narożnik? Kluczowy element aranżacji salonu!

O tym, jaką funkcję w salonie będzie pełnił narożnik, w dużej mierze decyduje sposób jego ustawienia. W małych pomieszczeniach najczęściej zostanie on umieszczony przy ścianach, aby jak najefektywniej wykorzystać przestrzeń. Jest to najczęściej wykorzystywane ustawienie, ale nie jedyne z możliwych. Jeśli mamy do dyspozycji bardziej przestronny salon, narożnik można z powodzeniem umiejscowić w centralnym punkcie pomieszczenia, gdzie w połączeniu ze stylowym fotelem wypoczynkowym stworzy wyjątkową przestrzeń do relaksu. Warto wtedy wybrać narożnik wyposażony w praktyczne półki i zakamarki w tylnej części mebla, na których znajdzie się miejsce do przechowywania książek i różnych drobiazgów. Narożnik ze względu na swoje gabaryty świetnie sprawdzi się w również podczas tworzenia wyraźnego podziału dużego pomieszczenia na tematyczne strefy aranżacyjne.

Dostępne na rynku narożniki występują w ogromnej ilości wersji kolorystycznych, dzięki czemu każdy znajdzie wariant odpowiadający oczekiwaniom. Bezpieczną opcją będą stonowane barwy, które dopasują się do ewentualnych zmian wystroju w przyszłości. Ze względu na gabaryty narożnika jego wymiana bywa kłopotliwa, więc decydując się na odważny, intensywny kolor trzeba pamiętać o długofalowych konsekwencjach tego wyboru. W przeciwnym wypadku barwa narożnika może być w przyszłości ograniczeniem, gdy będziemy chcieli np. przemalować ściany na inny kolor. Biorąc pod uwagę powyższe względy, lepszym wyborem może być narożnik w subtelnej wersji kolorystycznej, ponieważ zawsze można dodać odrobinę charakteru, stosując barwne dodatki w postaci narzuty czy poduszek.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *