Jak oddzielić salon od kuchni

Otwarte przestrzenie zyskały w nowoczesnych aranżacjach wyjątkową popularność. Połączenie salonu z kuchnią jest niezwykle funkcjonalne, a jednocześnie może zachwycać oryginalnym stylem. Brak ścianki działowej na styku tych pomieszczeń sprawia, że wnętrze staje się lepiej doświetlone i sprawia wrażenie bardziej przestronnego. Kolejną zaletą niech będzie fakt, że domownicy mogą częściej spędzać razem czas, nawet jeśli jedna osoba przygotowuje akurat obiad, a druga jeszcze zajęta jest obowiązkami. Kuchenna strefa robocza odznacza się jednak całkowicie odmiennym charakterem niż reprezentacyjna część pokoju dziennego, dlatego warto pomyśleć o jakimś subtelnym rozgraniczeniu. Sprawdź i dowiedz się jak oddzielić salon od kuchni!

Sprawdź również: Regał jako ścianka działowa – praktyczne rozwiązanie w salonie!
Wejdź na: Salon z jadalnią – jak połączyć w jednym pomieszczeniu?
Przeczytaj: Wystrój jadalni – jak urządzić jadalnię?

Jak oddzielić salon od kuchni?

Aranżacja otwartej przestrzeni z aneksem to idealna okazja do eksperymentów z kreatywnymi pomysłami na podział wnętrza. Niektóre z nich bardzo wyraźnie zaznaczą granicę między strefą kuchenną a salonową, inne będą stanowić tylko delikatną sugestię. Jedną z podstawowych technik oddzielenia salonu od kuchni jest rozróżnienie kolorystyczne. Wykorzystanie odmiennych barw pozwoli łatwo zaznaczyć gdzie kończy się strefa obiadowa, a zaczyna ta typowo wypoczynkowa.

Zabawa różnymi odcieniami może dotyczyć nie tylko kolorów ścian – do dyspozycji pozostają jeszcze fronty mebli, płytki i panele, a nawet tak drobne akcesoria jak tekstylia. Przykładem może być puchaty dywan, który jest dodatkiem typowym dla przestrzeni wypoczynkowej, natomiast zupełnie nie kojarzy się z kuchnią. Wystarczy położyć go na granicy obu stref, a niewielkim kosztem uzyskamy bardzo gustowne oddzielenie salonu od kuchni.

Sprawdź również: Szklana ściana w salonie – czy to dobry pomysł?

Oddzielenie salonu od kuchni

Czym oddzielić salon od kuchni?

Miejsce przygotowywania posiłków można subtelnie ukryć za ozdobnymi, prześwitującymi ściankami. Wykonane z różnych materiałów przegrody da się swobodnie dopasować do stylu pomieszczenia, aby oddzielić salon od kuchni w wyjątkowo gustowny sposób. Niektóre przesłony występują w wersji przymocowanej na stałe, inne można rozkładać tylko w razie potrzeby. Większość rozwiązań tego typu opiera się na prowadnicach przysufitowych, które montuje się np. w szafach przesuwnych. Ażurową przegrodę można więc całkowicie zabudować wewnątrz ściany.

Mniej inwazyjnym pomysłem na oddzielenie kuchni od salonu są składane, harmonijkowe przesłony. Osoby potrzebujące całkowitego odcięcia przestrzeni kuchennej od salonowej mogą zdecydować się na szerokie, segmentowe drzwi przesuwne. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że w trakcie gotowania zapachy nie będą tak łatwo roznosić się w całym mieszkaniu.

Oddzielenie salonu od kuchni stołem

Sprawdź również: Kuchnia otwarta czy zamknięta – jakie rozwiązanie jest lepsze?

Oddzielenie kuchni od salonu – wyspa kuchenna!

Kolejnym ciekawym pomysłem na oddzielenie kuchni od salonu jest zaaranżowanie w otwartej przestrzeni dodatkowego kącika w meble do jadalni, który będzie stanowił płynne przejście między strefą roboczą a wypoczynkową. Wystarczy ustawić w centralnym punkcie stół lub wyspę kuchenną, a powstanie wygodne miejsce do cieszenia się rodzinnymi obiadami. To praktyczny i elegancki sposób, aby oddzielić salon od kuchni – z jednej strony blatu będzie czekać lodówka pełna smakołyków, z drugiej wygodne meble do salonu jak kanapa, ława i telewizor. Stół stanowiący granicę między częścią obiadową a wypoczynkową należy oczywiście uzupełnić zestawem stylowych krzeseł. Jeśli zdecydowaliśmy się na wyspę, to doskonałym uzupełnieniem dla niej będą wysokie, barowe hokery.

salon oddzielony od kuchni

Ścianka z mebli – sposób na oddzielenie salonu od kuchni!

Funkcjonalnego rozgraniczenia można dokonać również za pomocą innych elementów wyposażenia, które pozwolą oddzielić salon od kuchni. Doskonałą alternatywą dla klasycznej ścianki działowej będzie otwarty regał, który oferuje przy okazji sporo cennego miejsca do przechowywania. Najlepiej wypełnić je żywą zielenią, pamiątkami i książkami, choć niektóre przedmioty codziennego użytku również mogą ozdobić wolne półki. Meblem doskonale łączącym salon i kuchnię jest nowoczesny kredens, który świetnie zaprezentuje się na styku strefy obiadowej i wypoczynkowej. To niedoceniany element wyposażenia, który obok swojej funkcjonalności może zachwycić również szczególną elegancją.

Sposobów, jak oddzielić salon od kuchni jest bardzo dużo, wystarczy trochę kreatywności i wyobraźni, aby stworzyć przestrzeń sprzyjającą odpoczynkowi w salonie oraz oddzielne miejsce na przyrządzanie posiłków.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *