co to jest szezlong - aranżacja salonu z szezlongiem

Szezlong to połączenie wyjątkowego komfortu i unikatowego designu. Jeśli chcesz urządzić swój salon w niekonwencjonalny sposób, ten mebel z pewnością będzie oryginalnym elementem wystroju wnętrza, którego efektowny wygląd nie umknie niczyjej uwadze. Równie dobrze sprawdzi się w sypialni albo luksusowym gabinecie. Zastąpi tradycyjny fotel z podnóżkiem i zapewni przyjemne chwile relaksu po intensywnym dniu. Co to jest szezlong? Sprawdź i dowiedz się więcej o stylowych szezlongach do salonu i sypialni!

Sprawdź również: Jaki fotel do salonu wybrać?
Wejdź na: Wygodny fotel do czytania, jaki wybrać?
Przeczytaj: Co zamiast fotela do salonu?

Co to jest szezlong?

Próbując odpowiedzieć na pytanie – co to jest szezlong? – można najprościej mebel ten określić jako przypominający kształtem wydłużony fotel, które pozwala oprzeć plecy, wyprostować nogi i dzięki możliwości przyjęcia pozycji półleżącej, stwarza warunki do komfortowego odpoczynku. Szezlongi można sklasyfikować jako nietypowy rodzaj kanapy, który stworzony został jako wygodne i komfortowe miejsce do wypoczynku.

Nazwa pochodzi z języka francuskiego. „Chaise longue” oznacza długie krzesło. Historia szezlongów sięga swoimi początkami XVII wieku, a ich szczytowy okres popularności to XVIII i XIX wiek, czyli okres rokoko. Styl ten najmocniej rozwinął się we Francji i był szczególnie związany z życiem dworskim. W tym czasie pojawiło się zapotrzebowanie na szykowne meble. Cechowały się one lekkością, opływowymi kształtami, falistymi krawędziami, giętymi nóżkami, rzeźbionymi ozdobami. Tak właśnie wyglądały szezlongi tamtego okresu: pięknie zdobione, na lekkich dekoracyjnych nóżkach, z siedziskiem i oparciem tapicerowanym tkaniną z połyskiem.

Szezlong Heaven Wersal Szezlong Lord Wersal
Szezlong Heaven Wersal Szezlong Lord Wersal

Jakie są rodzaje szezlongów?

Dziś ten arystokratyczny mebel, ciągle pozostający synonimem luksusu, występuje w dwóch rodzajach. W klasycznej formie nawiązującej do pierwotnego wyglądu mebla i w nowoczesnym stylu, o minimalistycznym designie. Klasyczne szezlongi stylizowane na pałacowe meble posiadają nieregularną linię oparcia, często są bogato zdobione i tapicerowane eleganckimi materiałami, nieraz z dekoracyjnymi pikowaniami, stanowiąc w mniejszym lub większym stopniu doskonałą imitację mebli sprzed dwustu lub trzystu lat.

Szezlongi w wersji nowoczesnej to proste meble o geometrycznych kształtach albo specjalnie profilowane, ergonomiczne leżanki, często bez podłokietników, pozbawione zdobień, obite tkaniną lub skórą ekologiczną. Jeden i drugi rodzaj pozwoli stworzyć eleganckie wnętrze, choć każdy w innym stylu. Jedne meble doskonale sprawdzą się w pełnych przepychu wnętrzach dworkowych albo wytwornych glamour, drugie świetnie pasują do stylu nowoczesnego, minimalistycznego, a nawet futurystycznego.

Mimo, że szezlonga nie znajdziemy w każdym domu, czy mieszkaniu, to nigdy nie przeszedł on do lamusa. Choć jego korzenie sięgają odległych czasów, wciąż cieszy się powodzeniem wśród osób o wyrafinowanym guście, które pragną stworzyć nietuzinkową aranżację i świetne warunki do obejrzenia w telewizji ulubionego serialu, pogrążenia się w lekturze codziennej prasy albo odpoczynku z książką w ręce, a nawet kilkunastominutowej poobiedniej drzemki, aby naładować akumulatory.

O tym, że szezlong jest ciągle w modzie i cieszy się zainteresowaniem, świadczy, chociażby asortyment sklepów z meblami i artykułami wyposażenia wnętrz. Znajdziemy w nich szeroki wybór szezlongów, które pozwolą nam urządzić wnętrze praktycznie w każdej stylistyce.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *