jak ocieplić wnętrze salonu - aranżacja salonu z meblami

Któż nie marzy o przytulnym mieszkaniu, w którym panuje przyjemna, nastrojowa atmosfera, gdzie można doświadczyć ukojenia, zrelaksować się i uciec od zgiełku świata? Choć nie ma jednego przepisu na to, by sprawić, że domowa przestrzeń staje się przytulna, bo to zależy od indywidualnych upodobań i wrażliwości, to jednak jest sporo sposobów na to, jak ocieplić wnętrze, by uzyskać efekt klimatycznego, przyjaznego, promiennego i zacisznego mieszkania. Przygotowaliśmy garść pomysłów, dzięki którym Twój dom stanie się błogim azylem. Przeczytaj i dowiedz się, co zrobić, aby Twoje cztery kąty były pełna ciepła!

Sprawdź również: Przytulny salon – jak urządzić?
Wejdź na: Jak optycznie powiększyć pokój dzienny?
Dowiedz się więcej: Salon z dużymi oknami – jak urządzić?

Jak ocieplić wnętrze mieszkania?

Jeśli jesteśmy na etapie wykańczania mieszkania lub planujemy je odświeżyć, musimy zadbać o ciepłą kolorystykę ścian. Jak ocieplić wnętrze mieszkania? Kolory mają ogromny potencjał w kreowaniu przytulności wnętrza, a do tego wpływają na nasze samopoczucie. Wybierajmy spośród tych, które kojarzą się z latem albo złotą polską jesienią, jednak nie jaskrawe, ale przygaszone, które będą sprzyjać wyciszeniu się i odpoczynkowi. Na topie są kolory ziemi. Ściany w kolorze piaskowym, w beżu o odcieniu wysuszonej trawy pampasowej albo w jasnym odcieniu żółtego, który przywodzi na myśl promienie słońca, sprawią, że wnętrze nabierze przytulnego charakteru.

Sprawdź również: Kolor ścian w salonie – jaki wybrać?

Bardzo ważną rolę w ociepleniu wnętrza odgrywa drewno. Drewniana podłoga, stolarka okienna i drzwiowa, meble z litego drewna, a nawet dekoracyjne drewniane panele na ścianie – to wszystko sprawia, że każde pomieszczenie stanie się przyjemne w odbiorze dla naszych zmysłów. Oczywiście procentowy udział drewna w całości wystroju musi być wyważony. Jeśli przesadzimy, drewno przytłoczy pomieszczenie.

ciepły salon z narożnikiem

Jak ocieplić wnętrze za pomocą światła?

Ogromny wpływ na postrzeganie wnętrza jako ciepłego lub chłodnego ma światło, a dokładnie jego ilość i barwa. Jeśli ilość światła w pomieszczeniu nie będzie wystarczająca, z dużym prawdopodobieństwem będzie ono mało funkcjonalne, a ponadto w ponure dni nie będziemy chętnie w nim przebywać.

Aby ocieplić pokój, salon lub sypialnię należy zadbać o odpowiednie oświetlenie ogólne i miejscowe. Lampy podłogowe, stołowe, kinkiety, reflektorki czy spoty pozwolą wyczarować cudowny klimat po zmroku. Jeśli chodzi o barwę, postawmy na żarówki, które dają ciepłe światło. Temperaturę barwową, która podana jest na opakowaniach żarówek LED, wyraża się w kelwinach (K). Barwa ciepła to poziom 2700-3200 K, neutralna 3300-4500 K, a chłodna zawiera się w przedziale 4600-6500 K.

Barwę zimną można wykorzystać tam, gdzie liczy się wysoka wydajność, np. w łazience. Trzeba pamiętać, że długie przebywanie w pomieszczeniach z zimnym światłem jest męczące dla naszych oczu. Tam, gdzie odpoczywamy, czyli w sypialni czy salonie, lepiej sprawdzi się ciepłe światło, które nada sporo przytulności wnętrzu.

Sprawdź również: Szklana ściana w salonie – czy to dobry pomysł?

jak ocieplić salon - aranżacja salonu z szafką rtv i narożnikiem

Jak ocieplić salon?

Głównym punktem salonu jest strefa wypoczynkowa. Wyposażając ją w sofy i kanapy lub narożniki, postawmy na meble tapicerowane przyjemnymi w dotyku tkaninami (np. tkaniną velvet) w ciepłym kolorze. Wśród modnych ciepłych barw tkanin obiciowych wyróżnić możemy kolor musztardowy oraz beże i brązy. Ozdobą mebli wypoczynkowych będą miękkie poduszki.

Przytulności wnętrzu bez wątpienia nadają odpowiednio dobrane dodatki. Salon to miejsce, w którym mamy bardzo szerokie możliwości stworzenia przyjemnego, ciepłego nastroju poprzez dekoracje. Jak ocieplić salon? Świetnie spełnią swoje zadanie przedmioty wykonane z naturalnych materiałów, np. lustra w ramach z wikliny, osłonki na doniczki plecione ze sznurka jutowego czy kosze z trawy morskiej. Skutecznie ocieplą salon różnego rodzaju pamiątki, fotografie i inne osobiste akcenty, a także książki. Dzięki nim pomieszczenie stanie się bardziej swojskie, zyska nieco rodzinnej atmosfery, będzie przywoływać dobre wspomnienia.

ciepła aranżacja salonu

Dosłownie i w przenośni pomieszczenie ocieplą zapalone świece i lampiony. W końcu żadna żarówka nie zastąpi żywego ognia! A jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami kominka w swoim domu – wspaniale! Nic tak nie umili jesiennych i zimowych wieczorów jak naturalne płomienie.

Przeczytaj: Jak urządzić salon z kominkiem?

Ciepła wnętrzu dodadzą również miękkie dywany. Dobrze sprawdzą się te z długim runem, tzw. shaggy, nazywane czasem „włochaczami”, które nie tylko wizualnie ocieplają wnętrze, ale są doskonałymi izolatorami chłodu od podłogi. Ciekawym pomysłem są skóry zwierzęce (najczęściej owcze lub bydlęce). Oprócz naturalnych w sklepach dostępne są również sztuczne, które zaskakują mnogością kolorów.

Dowiedz się więcej: Jasny salon – jak urządzić?

Jak ocieplić sypialnię?

Sypialnia to miejsce, w którym królują tekstylia. One mają wspaniałą zdolność ocieplenia pokoju. Taką metamorfozę możemy zrobić bez wprowadzania wielkich zmian i czasochłonnych remontów. Jak ocieplić sypialnie? Wybierzmy bawełnianą pościel z perkalu, a zimą z ciepłej flaneli. Świetnie sprawdzą się również poszwy lniane. Piękną ozdobą będzie mięsisty wełniany pled z charakterystycznym warkoczowym splotem. Jeśli sypialnia urządzona jest w stylu dworkowym lub pałacowym, romantycznym, a także boho, możemy pokusić się o łóżko do sypialni z baldachimem, które stworzy poczucie ciepła, bezpieczeństwa i intymności.

Jak ocieplić mieszkanie w zależności od stylu wnętrza?

To, jak ocieplić salon, pokój, sypialnię czy inne wnętrza, w dużej mierze zależy od wybranego przez nas stylu. Niektóre trendy narzucają dość ascetyczny, pozbawiony zbędnych dekoracji i ograniczony do minimum wystrój. Wybierając styl nowoczesny, minimalistyczny czy industrialny i urządzając swoje lokum według reguł obowiązujących w danym kanonie estetyki, uzyskamy przestrzenne, proste w formie i raczej surowe wnętrze. Jeśli wolimy ciepłe, przytulne aranżacje, dobrym wyborem będzie styl skandynawski, hygge, rustykalny czy boho, które cechują się przyjazną i błogą aurą.

Sprawienie, by przestrzeń stała się ciepła i przytulna polega na odwołaniu się do wszystkich zmysłów. My skupiliśmy się głównie na tym, co oddziałuje na nasz wzrok i dotyk. Pamiętajmy też o zapachu i dźwiękach, które będą koić zmysły podczas codziennego relaksu. W ten sposób stworzymy cudowną atmosferę, która będzie sprzyjać odpoczynkowi i spędzaniu beztroskich chwil z najbliższymi.

Similar Posts

1 komentarz

  1. Wreszcie jakiś porządny artykuł! Czasami człowiek się zastanawia, czy czyta w internecie artykuł człowieka, czy jakiegoś robota… Tutaj na szczęście nie mam wątpliwości i na pewno jeszcze tutaj zajrzę. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *