Wygodna sofa do spania

Organizując przestrzeń w swoim mieszkaniu, nie zawsze jesteśmy w stanie pozwolić sobie na wydzielenie całego pomieszczenia na sypialnię. W takiej sytuacji klasyczne łóżko ze stelażem na materac nie będzie odpowiednim wyborem. Duży narożnik z kolei może okazać się zbyt przytłaczający lub po prostu nie jest meblem pasującym do naszej aranżacji. W tej sytuacji na ratunek przychodzi jeszcze jedno z wielu dostępnych na rynku rozwiązań – bardzo stylowa, ale jednocześnie niezwykle praktyczna i wygodna sofa do spania codziennego. Jaka sofa do spania będzie najlepsza? Czym się kierować przy wyborze tego mebla?

Sprawdź również: Jaki narożnik do salonu wybrać?
Przeczytaj też: Sofa czy narożnik – co wybrać do salonu?
Wejdź na: Niebieska kanapa w salonie – do jakie stylu pasuje?

Jaka sofa do spania? Rozmiar kluczowym elementem!

Najważniejszym parametrem sofy do codziennego spania będzie oczywiście jej rozmiar. Długość mebla po rozłożeniu powinna być dopasowana do wszystkich domowników. Wystarczy więc dodać około 15 – 20 cm do wzrostu najwyższego użytkownika sofy, a wtedy z pewnością każdy się zmieści. Kolejną sprawą pozostaje kwestia szerokości. Przyjmuje się, że dorosły człowiek do wygodnego snu potrzebuje co najmniej 60 cm, ale warto powalczyć o każdy dodatkowy centymetr. Jeśli tylko pozwala na to przestrzeń w pomieszczeniu, to lepiej wybrać szeroką sofę, szczególnie jeśli lubimy często zmieniać pozycję w trakcie snu. Pozwoli to dużo szybciej znaleźć komfortowe ułożenie na czas nocnego wypoczynku, wygodniejsze będzie też dzielenie sofy z partnerką czy partnerem. Jest to idealne rozwiązanie, gdy nie możemy sobie pozwolić na zakup większego narożnika.

Sprawdź również: Dwie sofy w salonie – jak ustawić dwie kanapy w salonie?

Sofa Castel 2 XL Halmar Sofa Norton Emmohl
Sofa Castel 2 XL Halmar Sofa Norton Emmohl

Przestrzeń w połączeniu z funkcją spania!

Sofa jako najważniejszy mebel w przestrzeni wypoczynkowej zestawiona bywa często z praktyczną ławą bądź też stolikiem do serwowania kawy i przekąsek. Oprócz kącika popołudniowego relaksu sofa pozwoli również stworzyć miejsce do przyjmowania gości. Warto mieć przy tym na uwadze, że dobierając do niej stolik bądź ławę, warto zdecydować się na lekki model. Trzeba go będzie przestawiać podczas rozkładania sofy na czas nocnego wypoczynku, a byłoby to kłopotliwe w przypadku ciężkiego mebla. Nie bez znaczenia będzie też sposób ustawienia sofy względem pozostałych elementów wystroju, jak fotel czy inne meble. Warto dokładnie sprawdzić, czy po jej rozłożeniu nie zabraknie miejsca na komfortowe przejście do korytarza, a także czy uda się zmieścić praktyczne szafki nocne.

Przeczytaj: Wygodny wypoczynek do salonu – jaki zestaw wybrać?

Sofa Amorinito XL Halmar Sofa Play Wersal
Sofa Amorinito XL Halmar Sofa Play Wersal

Wygodna sofa do spania codziennego – estetyczny mebel w ciągu dnia!

Najlepszy komfort snu zapewnia płaska powierzchnia, taka jak w tradycyjnym materacu. Niestety znaczna większość dostępnych na rynku sof to modele, których siedzisko składa się z kilku oddzielonych od siebie poduch. Wyznaczają one przestrzeń do siedzenia w momencie, kiedy mebel jest rozłożony. To rozwiązanie jest nie tylko estetyczne, ale też bardzo wygodne w trakcie dziennego wypoczynku. Niestety zdarzyć się może, że nocą w pozycji leżącej skutkować będzie niekomfortowym zapadaniem się na szczelinach dzielących poduchy. Kłopot sprawiać mogą też grube szwy i wbijające się w plecy ozdobne guziki pikowanych sof. Nawet najwygodniejsze sofy z funkcją spania nie zapewnią takiego komfortu jak tradycyjny materac. Nie zawsze uciążliwości te uda się zniwelować za pomocą prześcieradła czy grubego koca. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi materac nawierzchniowy, który wystarczy umieścić na rozłożonej sofie. Pozwala to wyrównać siedzisko na czas nocnego wypoczynku, wyraźnie podnosząc w ten sposób jego jakość. Taki materac powinien mieć rozmiar odpowiadający przestrzeni spania oferowanej przez sofę, a jego twardość dobieramy wedle osobistych upodobań w tym zakresie.

Kanapa Hugo Comforteo Kanapa Vida Comforteo
Kanapa Hugo Comforteo Kanapa Vida Comforteo

Jaka sofa do codziennego spania będzie najlepsza?

Wybierając sofę do codziennego spania, szczególną uwagę należy zwrócić na sposób jej rozkładania. Nowoczesne rozwiązania wykorzystujące odpowiednio dobrane siłowniki i sprężyny umożliwiają operowanie mechanizmem bez użycia dużej ilości siły, dlatego nie warto na nich oszczędzać podczas wyboru mebla. Niedociągnięcia w tym zakresie nie byłyby problematyczne w przypadku okazyjnego przyjmowania gości, ale jeśli sofa będzie rozkładana przez nas każdego dnia, to należy zadbać o odpowiednią płynność działania i trwałość mechanizmu. Nie można zapomnieć o przestrzeni na przechowywanie pościeli. Nie każda sofa z funkcją spania oferuje odpowiednią szufladę na kołdry i poduszki, dlatego warto upewnić się, że wybrany przez nas model posiada takie rozwiązanie. W przeciwnym wypadku trzeba będzie poszukać innego miejsca do przechowywania pościeli.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *