wysokość stołu do jadalni - aranżacja wnętrza

Rodzinne spotkania przy gorącym obiedzie to idealna okazja do przyjemnego spędzenia czasu, dlatego wspólne jedzenie posiłków ma za sobą niezwykle długą tradycję. Wygoda i dopasowanie do potrzeb domowników ma ogromne znaczenie, warto więc zadbać o odpowiednią wysokość stołu do jadalni. To właśnie ten mebel ma ogromny wpływ nie tylko na funkcjonalność, ale również na styl pomieszczenia. Jego rozmiary powinny ponadto pozwalać na okazyjne przyjmowanie większej liczby gości – podczas odwiedzin z pewnością przyda się funkcja rozkładania. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim dopasowanie mebla do wzrostu domowników, ale warto zwrócić uwagę również na kilka innych szczegółów. Poznaj garść praktycznych wskazówek, które sprawią, że rodzinne obiady staną się jeszcze przyjemniejsze! Sprawdź jaka wysokość stołu będzie optymalna do Twojej jadalni!

Sprawdź również: Stół okrągły czy prostokątny, na który się zdecydować?
Wejdź na: Jaki stół do salonu i jadalni wybrać?
Przeczytaj także: Jaki stół do małej kuchni?

Jaka powinna być wysokość stołu w jadalni?

Strefa jadalni to wyjątkowa przestrzeń, w której często wiele się dzieje. Stolik kawowy w salonie jest zbyt niski i trudno zagrać na nim w ulubioną planszówkę? Najwyższa pora przenieść się do jadalni i wygodnie się rozsiąść! Podobna sytuacja może zdarzyć się w trakcie gotowania. Przyrządzanie wyszukanych potraw wymaga odrobiny swobody, a na blacie roboczym w kuchni zaczyna robić się ciasno? Sytuację ponownie ratuje praktyczny stół w jadalni, warto więc dokładnie zastanowić się nad jego wysokością. Za standardową wysokość stołu do jadalni przyjmuje się zakres pomiędzy 73 a 80 cm, stąd większość dostępnych na rynku modeli oferuje blat na poziomie 75 cm od podłogi. Taka wartość będzie optymalnym wyborem dla wszystkich osób o wzroście od 160 do 180 cm.

Sprawdź również: Jak zmieścić stół w małym salonie?

Stół Xavier Halmar jasny dąb Stół Tondo Duo Paged
Stół Xavier Halmar jasny dąb Stół Tondo Duo Paged

Jeśli w rodzinie przewagę stanowią wyżsi domownicy, to warto postawić na wysokość stołu do jadalni wynoszącą około 80 cm. Zapewni to wygodną przestrzeń na nogi i pozwoli komfortowo wstać po zakończonym posiłku. Co jednak zrobić, jeśli rodzice znacznie odbiegają od siebie wzrostem, a dodatkowo do obiadu zasiadają dzieci w różnym wieku? Na taką okazję najlepiej polecić stół do jadalni z regulowaną wysokością, który pozwoli swobodnie dopasować położenie blatu do sytuacji. Często wystarczy nawet tak drobna zmiana, jak ustawienie poziomu samych nóżek. Praktyczna funkcja regulacji sprawia również, że mebel może z powodzeniem posłużyć w razie potrzeby jako salonowa ława.

Stół Pascal Halmar biały Stół Lorem Paged
Stół Pascal Halmar biały Stół Lorem Paged

Wysokość stołu barowego w kuchni – rozwiązanie w nowoczesnych mieszkaniach!

Nowoczesne aranżacje coraz częściej zastępują klasyczną jadalnię elegancką wyspą kuchenną. Prezentuje się to bardzo elegancko, szczególnie w otwartych pokojach dziennych z aneksem kuchennym. Stół barowy pozwala wtedy efektownie oddzielić strefę roboczą od salonowego kącika wypoczynkowego, a dodatkowo nadaje przestrzeni niepowtarzalny charakter. Jak dobrać rozmiary mebli do jadalni w tak oryginalnie zrealizowanym wnętrzu? Blat powinien znaleźć się na wysokości od 110 do 120 centymetrów, a całość dopełnią ustawione obok stołu barowego hokery. Siedziska tych charakterystycznych krzeseł zawieszone są od 80 do 90 cm nad podłogą – jeśli jest taka możliwość, to warto przed zakupem przetestować je na żywo, aby znaleźć model najlepiej dopasowany do potrzeb.

Stół Vertigo Halmar Stół Boston Halmar
Stół Vertigo Halmar Stół Boston Halmar

Wysokość stołu a wysokość krzesła w jadalni?

Nawet najwygodniejsze siedzisko nie spełni swojego zadania, jeśli jego rozmiary nie będą dopasowane do reszty wyposażenia. Zasady ergonomicznego designu podsuwają na szczęście kilka jasnych zasad, które pozwolą uniknąć kłopotliwych sytuacji. Większość tradycyjnych krzeseł do jadalni oferuje siedzenie na poziomie 45 cm od podłogi, więc do blatu na wysokości 75 cm zostaje jeszcze sporo miejsca. Problem pojawia się w przypadku wygodniejszych foteli wyposażonych w podłokietniki – ustawiając je przy stole, należy zwrócić szczególną uwagę na te elementy. Dobrą praktyką jest pozostawienie ok. 15 cm przestrzeni między blatem a miejscem podparcia łokci. Zapewni to możliwość wsuwania nieużywanych krzeseł pod stół, dzięki czemu łatwiej można uporządkować każde wnętrze.

Niezależnie od charakteru aranżacji wysokość stołu w jadalni ma ogromny wpływ na jego funkcjonalność i wygodę użytkowania. Wykorzystaj powyższe wskazówki, aby wszyscy domownicy czuli się swobodnie, a serwowanie posiłków w rodzinnym gronie będzie sprawiać jeszcze więcej radości!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *