szklana ściana w salonie - aranżacja salonu ze szklaną ścianką działową

Jak pogodzić modę na otwarte przestrzenie z potrzebą wydzielenia poszczególnych stref w mieszkaniu? Z pomocą przychodzą szklane ściany działowe. Rozwiązanie znane z eleganckich biurowców i obiektów użyteczności publicznej doskonale sprawdzi się również w domu. Dlaczego warto je zastosować, jakie rodzaje szklanych ścianek mamy do dyspozycji i jak zaaranżować salon z ich wykorzystaniem? Dowiedz się, w jaki sposób szklana ściana w salonie pomoże Ci stworzyć funkcjonalną i efektowną aranżację wnętrza!

Sprawdź również: Regał jako ścianka działowa – praktyczne rozwiązanie w salonie!
Przeczytaj: Szafa jako ścianka działowa – jak zaaranżować?

Przeszklony salon – sposób na wydzielenie stref funkcjonalnych

Jedno z najpopularniejszych zastosowań szklanych ścianek działowych to oddzielenie kuchni od salonu. Zamknięcie aneksu kuchennego pozwoli utrzymać ład w mieszkaniu i uniknąć rozprzestrzeniania się zapachów podczas gotowania. Jednocześnie jest to znakomita propozycja dla właścicieli kotów, którzy nie chcą, aby zwierzęta harcowały na kuchennych blatach podczas nieobecności domowników.

Dowiedz się więcej: Jak oddzielić salon od kuchni?

Szklana ściana w salonie to pomysł, który z pewnością przypadnie też do gustu właścicielom niewielkich kawalerek. Dzięki niej można wygospodarować odrębną przestrzeń na sypialnię. Zaś w domach i mieszkaniach, gdzie sypialnia znajduje się na antresoli, szklana szyba będzie stanowić barierkę. A może chcesz wydzielić miejsce do pracy? Dzięki transparentnej ściance działowej nie potrzebujesz osobnego pomieszczenia, z powodzeniem możesz stworzyć domowy gabinet w salonie.

Sprawdź również: Biuro w salonie – jak urządzić miejsce do pracy w salonie?

Salon ze szklaną ścianką działową

Szklana ściana w salonie – dlaczego warto?

Szklana ściana w salonie pozwoli praktycznie podzielić pomieszczenie bez optycznego pomniejszenia wnętrza i tworzenia klaustrofobicznych przestrzeni. Jeśli chcemy odseparować jakiś fragment pokoju, a jednocześnie nie chcemy utracić jego przestronności, szyba jako ściana działowa będzie idealna. Dokonując takiego podziału, nie ograniczymy także dostępu naturalnego oświetlenia. Promienie słoneczne będą docierać do obu części, nawet gdy okna są tylko po jednej stronie.

Tego typu ścianka działowa jest łatwa w montażu i demontażu. Można zatem z łatwością dostosowywać pomieszczenie do zmieniających się potrzeb. Wykorzystanie tradycyjnych ścianek kartonowo-gipsowych wymagałoby o wiele bardziej angażujących prac remontowych w razie konieczności adaptacji pomieszczenia do nowych wymagań.

Przeczytaj: Salon z jadalnią – jak połączyć w jednym pomieszczeniu?

Poza swoją funkcją praktyczną szklana ściana w mieszkaniu stanowi bardzo ciekawy element wystroju. Jest znakomitym rozwiązaniem dla osób pragnących wykreować oryginalną, nietuzinkową aranżację. Przeszklony salon z pewnością nie będzie wyglądał jak dziesiątki innych standardowo urządzonych wnętrz.

szklana ściana w salonie

Szklane ściany w domu – rodzaje

Możemy wyróżnić dwa rodzaje przegród wykonanych ze szkła:
w systemie ramowym – to ściany ze szkła osadzone w stalowych lub aluminiowych profilach,
w systemie bezramowym – to gładkie szklane tafle montowane za pomocą specjalnych okuć.

Na rynku dostępne są ściany nie tylko z przezroczystego szkła hartowanego, ale też matowego i półprzezroczystego szkła piaskowanego, dekoracyjnego szkła laminowanego lub lakierowanego (lacobel), a także ściany zbudowane z luster (również luster fenickich). Ci, którzy chcą mieć możliwość zmiany przezroczystości szkła, mogą wybrać szkło elektryczne z folią ciekłokrystaliczną, które pod wpływem prądu elektrycznego może zmieniać swoją przezierność.

Dowiedz się więcej: Jak wykorzystać regały w mieszkaniu?

Szklana ściana działowa w mieszkaniu bywa wyposażona w drzwi przesuwne, harmonijkowe albo rozwierane. Dzięki takim możliwościom każdy może znaleźć wariant najbardziej dostosowany do danej przestrzeni i najwygodniejszy w użytkowaniu.

ściana ze szkła w salonie

Szklana ściana w salonie – do jakiego stylu aranżacji pasuje?

Szkło potrafi znacząco wpłynąć na estetykę pomieszczenia. Już jedna szklana ściana w domu bardzo mocno podkreśli styl wnętrza. Ten dyskretny i funkcjonalny materiał znakomicie wpisuje się w styl nowoczesny, w którym liczy się prostota, przejrzystość i przestronność. Doskonale sprawdzi się także w stylu minimalistycznym, gdzie ważne jest, aby przestrzeń nie była niczym przytłoczona.

Ponadto obok betonu, cegły i metalu, szkło jest podstawą aranżacji industrialnych, które nawiązują do wystroju budynków poprzemysłowych. W tym ostatnim przypadku najbardziej efektownie prezentują się szklane ściany działowe z czarnymi szprosami, czyli dzielącymi listwami.

Przeczytaj: Przytulny salon – jak urządzić?

Szklane ściany działowe sprawdzą się również w pomieszczeniach urządzonych w stylu skandynawskim, gdzie jedną z istotnych cech jest zapewnienie dużej ilości naturalnego światła. W zależności od grubości i koloru szprosów przegrody ze szkła można dopasować również do innych trendów w dziedzinie aranżacji wnętrz.

szklana ściana między kuchnią a salonem

Jakie meble do salonu ze szklaną ścianką?

Dla harmonii wystroju niebagatelne znaczenie ma właściwe dobranie do siebie materiałów. Z czym zestawić szkło? Możliwości jest mnóstwo, bo transparentne szkło jest bardzo uniwersalne i dobrze komponuje się z większością popularnych materiałów wykorzystywanych we wnętrzach.

Efektownie zaprezentują się szklane ściany działowe wraz z drewnianymi meblami. I tu w zasadzie gatunek drewna nie gra roli. Drewno wizualnie ociepli wnętrze, dzięki czemu salon z dużymi przeszkleniami nie będzie sprawiał wrażenia chłodnego i surowego. Jeśli wybierzemy ściankę z czarnymi szprosami, warto postawić na meble wyposażone w czarne metalowe uchwyty. Będą one ze sobą dobrze korespondować. Zaś z białymi szprosami najlepiej zestawić białe meble.

Szkło w architekturze jest wykorzystywane od lat, a szklane elementy we wnętrzach są wciąż popularne. Tworząc aranżację salonu ze szklaną ścianką działową w roli głównej, zyskamy ponadczasowe, a jednocześnie niepowtarzalne i zaskakujące wnętrze.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *