Tkanina hydrofobowa - krople wody na niebieskiej tkaninie hydrofobowej

Tapicerowane meble są nieodłączną częścią niejednego salonu czy sypialni, gdyż zapewniają komfort, a jednocześnie dobrze się prezentują i wprowadzają do wnętrza przytulny klimat. Niestety w codziennych sytuacjach często dochodzi do rozlania kawy, herbaty, czy soku, a powstające w ten sposób zabrudzenia bywają trudne do usunięcia. Ogromnym ułatwieniem może być zastosowanie tkaniny hydrofobowej, dzięki której pielęgnacja mebli tapicerowanych przestanie sprawiać problemy. Czym charakteryzuje się ten rodzaj wykończenia? Jakie zalety oferuje tkanina hydrofobowa? Czytaj dalej i dowiedz się, dlaczego warto ją wybrać!

Sprawdź również: Meble wielofunkcyjne do małych mieszkań – czyli jakie?
Przeczytaj: Jaki materiał na narożnik wybrać?
Wejdź na: Najlepsza tkanina obiciowa na krzesła – czyli jaka?

Tkanina hydrofobowa – co to takiego?

Nazwa omawianego materiału obiciowego pochodzi z języka greckiego, powstała poprzez połączenie słów hydro (woda) oraz phobos (strach). Tkanina posiadająca właściwości hydrofobowe ma więc zdolność do odpychania cząsteczek wody, które znajdują się w każdej cieczy. Wystarczy szybko zetrzeć przypadkowo rozlaną kawę, aby plama nie zdążyła wniknąć głębiej w strukturę materiału – dzięki temu na powierzchni nie pojawi się ślad po zabrudzeniu.

Narożniki do salonu tapicerowane tkaniną hydrofobową będą świetnym wyborem do pomieszczeń, w którym często przyjmujemy gości. W trakcie wieczornych imprez łatwo przecież o strącenie ze stołu szklanki lub kieliszka. Meble z tkaniną hydrofobową docenią również rodziny z małymi dziećmi, bo wychowanie pełnego energii malucha zwykle wiąże się z niemałym bałaganem.

Jak dbać tkaninę hydrofobową?

Odpowiednia pielęgnacja sprawia, że meble mogą zachować swój oryginalny wygląd przez wiele lat. Za spowolnione wchłanianie cieczy odpowiada specjalna powłoka, na której opiera się tkanina hydrofobowa. Co to jest? Zazwyczaj stosuje się cienką, niezauważalną warstwę teflonu znanego z kuchennych patelni i garnków. Specjalistyczne technologie ochrony włókien różnią się w zależności od producenta, często są dodatkowo zabezpieczone patentami. Sprawiają one, że ciecz zbiera się na zewnętrznej powłoce, tworząc krople, zamiast wsiąkać i wnikać do wnętrza materiału.

Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj obicia nie jest wodoodporny ani nieprzemakalny, dlatego nie można zostawiać płynu na powierzchni tkaniny hydrofobowej na dłuższy czas. Najważniejszy czynnik to szybka reakcja – pozbycie się cieczy bezpośrednio po jej rozlaniu daje pewność, że nie pojawi się plama.

Jak czyścić tkaninę hydrofobową?

Postępowanie w przypadku zabrudzenia jest wyjątkowo łatwe i nie wymaga użycia siły, potrzebny będzie jedynie kuchenny ręcznik papierowy. Wystarczy zerwać listek i delikatnie położyć go w zamoczonym miejscu, aby płyn został samoczynnie wchłonięty. Gdy plama nie będzie już widoczna, należy docisnąć zabrudzone miejsce suchym ręcznikiem, pozwoli to pozbyć się reszty rozlanej cieczy.

Tkaniny obiciowe hydrofobowe nie wymagają stosowania dedykowanych preparatów, nie trzeba ich również szorować ani pocierać. Mechaniczne czyszczenie tkaniny hydrofobowej nie przyniesie żadnego efektu, a może dodatkowo uszkodzić powłokę. Odsączenie za pomocą ręcznika papierowego jest całkowicie wystarczające, jeśli wykona się je natychmiast po rozlaniu płynu.

Tkanina hydrofobowa – do jakiego pomieszczenia?

Meble zabezpieczone powłoką ograniczającą wchłanianie wody to doskonały wybór do wszystkich pomieszczeń, w których pojawiają się napoje. Sofa w salonie uniknie zabrudzenia podczas imprezy ze znajomymi, tapicerowane krzesła w jadalni pozostaną nieskazitelne mimo wielu zaserwowanych obiadów, a wygodny fotel, na którym oglądasz filmy i seriale, nie będzie wrażliwy na przypadkowe zachlapanie w trakcie seansu.

Tkanina obiciowa hydrofobowa może być wykonana w dowolnym kolorze, zarówno w wersji matowej, jak i wzbogaconej o delikatny połysk. Szeroka możliwość personalizacji sprawia, że tapicerka pomimo swoich unikalnych właściwości łatwo dopasuje się do każdej aranżacji. Ciekawostką jest fakt, że zastosowanie tkaniny hydrofobowej jest możliwe również w przypadku bieżników i obrusów, które ozdobią i zabezpieczą stół na czas posiłku.

Meble wypoczynkowe obite tkaniną hydrofobową sprawdzą się idealnie w każdym mieszkaniu. Jest to nowoczesna tkanina, dzięki której pozbędziemy się uciążliwych i mało estetycznych plam na sofach, narożnikach czy fotelach.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *