jaki stół do salonu i jadalni

Organizacja przestrzeni w jadalni i salonie stawia przed nami wiele wyzwań i trudnych wyborów. Jednym z najważniejszych jest wybór stołu. To właśnie ten mebel w głównej mierze zadecyduje, czy urządzane wnętrze będzie nam dobrze służyć. Przy stole będziemy przecież spędzać mnóstwo czasu – nie tylko w wesołym gronie rodziny i znajomych, ale również indywidualnie wykonując codzienne czynności. Dobrze dobrany mebel sprawi, że uroczyste obiady i spontaniczne spotkania nabiorą dodatkowego uroku, a z nieuniknionymi obowiązkami poradzimy sobie efektywnie i szybko. Jaki stół do salonu sprawdzi się najlepiej, a jaki w jadalni? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Sprawdź również: Stół okrągły czy prostokątny, na który się zdecydować?
Wejdź na: Jakie krzesła do drewnianego stołu wybrać?
Przeczytaj również: Wysokość stołu do jadalni – jaka będzie odpowiednia?

Jaki stół do jadalni?

Stoły w jadalni czy salonie powinny być przede wszystkim dostosowane do funkcji pomieszczenia. W trakcie jedzenia obiadów niejednokrotnie zostanie przypadkowo zabrudzony, dlatego powinien być łatwy w czyszczeniu. Kiepską decyzją może być w tym wypadku wybór szklanego bądź błyszczącego metalowego blatu. Powierzchnie te będą trudne w pielęgnacji, co dostarczy zbędnych trudności w codziennym korzystaniu z jadalni. Lepszym wyborem będą w tym wypadku bardziej tradycyjne stoły drewniane, wykonane z litego drewna zabezpieczonego lakierem lub też laminowanej płyty meblowej. Można je szybko wyczyścić zwilżoną ściereczką, co zostanie docenione przy codziennym serwowaniu obiadów.

Przeczytaj: Czy stół musi być w kolorze mebli?

Stół Porto typ 60 Dekort Stół Lucas 40 Szynaka Meble
Stół Porto typ 60 Dekort Stół Lucas 40 Szynaka Meble

Jaki stół do salonu?

W przypadku stołu do salonu więcej zależy od wystroju wnętrza. To reprezentacyjne pomieszczenie poza funkcjonalnością musi zachwycać niebanalnym stylem. W loftowych aranżacjach doskonale przyjmą się stoły prostokątne wykonane z połączenia zimnej stalowej konstrukcji z ciepłym wykończeniem blatu, np. w kolorze naturalnego drewna. Jeśli zależy nam na rozjaśnieniu aranżacji i optycznym powiększeniu pomieszczenia, to doskonałym wyborem mogą się okazać przeszklone blaty, świetnie korespondujące z błyszczącymi chromowanymi nogami. Stół z oryginalną konstrukcją podstawy o geometrycznych kształtach wprowadzi intrygujący akcent do designerskiego wnętrza. Industrialny salon może zyskać na swoim charakterze, jeśli jego centralnym punktem stanie się stół o solidnym blacie w popielatym wykończeniu imitującym beton.

Stół Mosaic 40 Szynaka Meble Stół Country 40 Szynaka Meble
Stół Mosaic 40 Szynaka Meble Stół Country 40 Szynaka Meble

Sprawdź również: Stół czy ławostół – co wybrać?

Wymiary blatu – istotny element przy wyborze stołu do salony i jadalni!

Czynnikiem determinującym rozmiar stołu jest najczęściej dostępna przestrzeń. W ciasnej kawalerce lepiej sprawdzi się lekka konstrukcja z funkcją rozkładania blatu. Na uroczyste okazje będzie można szybko wygospodarować dodatkowe miejsce dla gości, a w codziennych sytuacjach stół nie będzie nadmiernie zabierał przestrzeni. Przestronny salon może z kolei bez trudu pomieścić mebel o szerokim reprezentacyjnym blacie. Centralnie wyeksponowany blat wprowadzi do wystroju mnóstwo elegancji. Warto mieć też na uwadze, że decydując się na duży stół w jadalni, można całkowicie zrezygnować z tego mebla w przestrzeni salonowej – z powodzeniem zastąpi go elegancka ława lub stolik kawowy.

Wiele zależy więc od układu urządzanego mieszkania i domu. W całym procesie wyboru stołu nie można zapomnieć o dostosowaniu go do własnych potrzeb i zwyczajów. Jeśli rzadko zdarza nam się podejmować gości, a do pracy mamy przygotowany wygodną przestrzeń przy biurku, to wprowadzanie dodatkowo przewymiarowanego stołu może nie być dobrym pomysłem. Warto wtedy postawić na lekkie modele nastawione na stworzenie ciekawych efektów aranżacyjnych. Dobrą propozycją mogą się okazać stoły okrągłe lub o kwadratowych blatach, które nie zajmują wiele przestrzeni.

Stół Velvet 40 Szynaka Meble Dąb rustical Stół Faro typ 60 Dekort
Stół Velvet 40 Szynaka Meble Dąb rustical Stół Faro typ 60 Dekort

Wybór stołu do salonu i jadalni – praktyczna funkcja rozkładania!

Podczas poszukiwań stołu do jadalni i salonu często poszukiwane są modele wyposażone w funkcję rozkładania. Jest to bez wątpienia bardzo użyteczna opcja, szczególnie jeśli ograniczający metraż pomieszczenia nie pozwala na korzystanie z szerokiego stołu w codziennych sytuacjach. Stoły rozkładane zostaną docenione nie tylko przez duże rodziny, ale także przez osoby organizujące spotkania w większym gronie znajomych. Jeśli wybór padnie na stół rozkładany, to warto sprawdzić sposób realizacji tej przydatnej opcji. Rozwiązania w tym zakresie są na tyle różnorodne, że nie każde będzie nam odpowiadać. Większość stołów posiada wbudowane w konstrukcji miejsce na przechowywanie rozkładanych elementów, ale niektóre blaty powiększają swoją powierzchnię za pomocą wsuwanych przedłużek ze wspornikami. W takim wypadku trzeba będzie znaleźć w mieszkaniu miejsce, w którym przechowywać będziemy elementy służące do okazyjnego rozkładania stołu.

Stół Desjo 42 Szynaka Meble Stół Velle 39 Szynaka Meble
Stół Desjo 42 Szynaka Meble Stół Velle 39 Szynaka Meble

Konstrukcja stołu a aranżacja pomieszczenia

Na charakter stołu wpływa nie tylko blat i sposób jego wykończenia – równie ważną rolę gra podtrzymująca go konstrukcja. Kreatywnie dobrana pozwoli w bardzo gustowny sposób nadać pomieszczeniu odpowiedniego dekoru. Nowoczesne projekty oferują efektowne wykończenia o różnorakim charakterze. Miłośnik stylu glamour znajdzie piękne stoły oparte na nogach bogatych w stylowe zdobienia. Natomiast na fanów minimalizmu będą czekać proste kształty w wielu wersjach kolorystycznych.

Nie zawsze, wybierając stół, jesteśmy skazani na tradycyjną konstrukcję o czterech nogach. Miłośnicy stylu industrialnego z pewnością docenią efektywne metalowe płozy. Intrygujący efekt mogą też budować stoły na centralnie umiejscowionej pojedynczej nodze. Jest to opcja najczęściej stosowana w zestawieniu z okrągłym blatem. Stół oferuje wtedy nie tylko przyciągającą oko estetykę, ale także umożliwia swobodne ustawianie krzeseł w dowolnym miejscu.

Similar Posts

1 komentarz

  1. Mam dylemat jaki stół wybrać. Mój salon jest niewielki i nie mogę sobie pozwolić na duży nowoczesny model. Zastanawiam się właśnie nad wspomnianą wyżej propozycją dotyczącą stołów okrągłych. Znalazłam ciekawe modele. Na pewno wybiorę, jeden z nich, tylko ciężko podjąć decyzję który 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *