wysokość biurka

Rozwój technologiczny sprawia, że coraz więcej czasu spędzamy pracując głową, zazwyczaj przy komputerze lub tradycyjnych papierowych dokumentach. Ze względu na rosnącą popularność edukacji zdalnej spędzanie wielu godzin przy biurku dotyczy już nie tylko dorosłych, ale też dzieci. Większość osób pracujących w pozycji siedzącej ma świadomość jej niekorzystnego wpływu na zdrowie, często bywa to jednak bagatelizowane. Niestety w długim terminie odbić się to może uciążliwymi dolegliwościami, dlatego problemu nie wolno ignorować. Na jakiej wysokości powinien być blat biurka? Jak dobrać odpowiednią wysokość biurka do wzrostu, aby pracować wygodnie? Sprawdź teraz i dowiedz się więcej!

Sprawdź również: Jakie biurko dla dziecka wybrać?
Wejdź na: Domowy gabinet – jak urządzić biuro w domu?
Przeczytaj: Jak ustawić biurko w pokoju?

Jaka wysokość biurka do wzrostu użytkownika?

Prawidłowo zaprojektowane stanowisko pracy ma za zadanie zapewnienie odpowiedniego komfortu, kiedy czekają nas długie godziny spędzone w pozycji siedzącej. Podstawową kwestią jest tu wygodne krzesło zapewniające odpowiednie podparcie pleców, ale nie bez znaczenia pozostaje wysokość biurka. Za modelowego użytkownika przyjmuje się zazwyczaj osobę o wzroście 170 cm. Dla kogoś takiego optymalne będzie biurko o wysokości od 70 do 75 cm. Osoby niższe powinny celować w dolną część tego zakresu, a dla nadzwyczaj wysokich klientów producenci oferują również biurka o blacie położonym na wysokości 80 lub nawet 85 cm.

Sprawdź również: Fotel do pracy przy komputerze – jaki wybrać?

Biurko Grosso Halmar Dąb Wotan-Antracyt Biurko Elmo Halmar Dąb Wotan-Antracyt
Biurko Grosso Halmar Dąb Wotan-Antracyt Biurko Elmo Halmar Dąb Wotan-Antracyt

Te ogólne ramy zazwyczaj całkiem dobrze się sprawdzają, ale warto wziąć pod uwagę jeszcze bardziej szczegółowe wskazania ekspertów od ergonomii. Biurko o prawidłowo dobranej wysokości powinno umożliwiać utrzymanie kąta prostego między ramieniem a przedramieniem, gdyż takie ułożenie rąk uważane jest za najbardziej naturalne. W przeciwnym wypadku narażamy się na bóle mięśni, ze względu na ich długotrwałe napięcie w niekomfortowej pozycji.

Sprawdź również: Biurko do domowego biura – jakie wybrać?

Wysokość biurka przy okazjonalnym użytkowaniu.

Wysokość biurka w dużej mierze zależy od naszego stylu pracy. Jeśli pracujemy przy biurku tylko od czasu do czasu, w dodatku nie dłużej niż przez kilka minut, warto rozważyć wybór biurka do pracy na stojąco. Jego blat powinien znajdować się na wysokości między 90 a 100 cm, dzięki czemu wygodnie można podejść do biurka w celu wykonania kilku szybkich operacji na komputerze bądź skompletowania dokumentów. Taki styl pracy jest nie tylko komfortowy, ale również najbardziej odpowiedni dla zdrowia. Z tego względu rosnącą popularnością cieszą się praktyczne biurka z regulowaną wysokością blatu, umożliwiające w razie potrzeby wybór między pozycją stojącą a siedzącą.

Sprawdź również: Jakie biurko do komputera wybrać?

Biurko Velvet 37 Szynaka Meble Dąb rustical Biurko Tahoe TA-14 Bog-Fran
Biurko Velvet 37 Szynaka Meble Dąb rustical Biurko Tahoe TA-14 Bog-Fran

Jaka wysokość biurka dla dziecka?

Szczególnie starannie należy podejść do wyboru wysokości biurka przeznaczonego dla dziecka. Długoterminowe skutki pracy w niewygodnej pozycji mogą okazać się nieodwracalne w dorosłym życiu. Ciało w kluczowej fazie wzrostu odczuje nawet najmniejsze zaniedbania. Nieprawidłowo dobrana wysokość biurka skutkuje zazwyczaj zaburzeniami krzywizny kręgosłupa, co kończy się często skierowaniem przez lekarza na uciążliwą dla dziecka gimnastykę korekcyjną. Jak zapobiec pojawieniu się problemów zdrowotnych w rozwijającym się organizmie?

Biurko Fino Halmar Dąb złoty-biały Biurko B-39 Halmar
Biurko Fino Halmar Dąb złoty-biały Biurko B-39 Halmar

Biurko dla dziecka powinno mieć pomiędzy 55 a 70 cm wysokości, zależnie od wzrostu malucha. Oczywiście ciało w młodym wieku szybko się zmienia, dlatego warto postawić na biurko z regulowaną wysokością blatu, aby mogło posłużyć przez dłuższy czas. Pozwoli to nie tylko płynnie dostosowywać mebel do rozwijającego się organizmu, ale również świetnie sprawdzi się w przypadku, kiedy z jednego z biurka korzysta rodzeństwo. Wtedy każde dziecko zasiadając do szkolnych obowiązków, swobodnie dopasuje wysokość blatu do własnego wzrostu i potrzeb.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *