aranżacja salonu z półkami na ścianie - jak rozmieścić półki na ścianie

Ożywienie wnętrza ciekawymi dodatkami pozwala uatrakcyjnić aranżację, a także dodaje jej osobistego charakteru. Drobiazgi kojarzące się z wakacyjnymi wyjazdami i historią rodziny pozwolą stworzyć przytulny klimat, ale trzeba przygotować na nie odrobinę dedykowanej przestrzeni. Przedmioty poukładane w nie do końca przemyślany sposób wywołują nieprzyjemne wrażenie bałaganu – aby tego uniknąć, warto powiesić półki na ścianie. Aranżacje wzbogacone w ten drobny dodatek nabierają wyjątkowej świeżości, a oprócz typowo estetycznej funkcji można też zyskać kawałek praktycznej przestrzeni do przechowywania. Sprawdź, jak rozmieścić półki na ścianie w salonie, aby były jednocześnie praktyczne i estetyczne!

Sprawdź również: Półki w salonie – co na nich postawić?
Wejdź na: Co powiesić nad komodą w salonie?

Jak rozmieścić półki na ścianie?

Niezależnie od obranej stylistyki najważniejszą rolę w aranżacji odegrają meble o dużych gabarytach – szafy, witryny i komody. Po ich ustawieniu z pewnością znajdzie się jednak jeszcze sporo wolnego miejsca do zagospodarowania. W sypialni będzie to przykładowo przestrzeń nad łóżkiem, w salonie nad szafką RTV lub narożnikiem, a w kuchni nad blatem roboczym. Każdy z takich zakątków doskonale dopełnią półki ścienne.

Aranżacje powinny uwzględniać charakter pozostałych elementów wnętrza, aby zachować spójność całej koncepcji. Jak rozmieścić półki na ścianie w zależności od stylu wnętrza? W stylu klasycznym najlepiej pasować będzie długa półka, zawieszona w osi symetrii względem stojącego pod nią mebla. Nowoczesne wnętrza śmiało wykorzystują natomiast różne niekonwencjonalne kombinacje – ciekawie będzie wyglądać komplet uzupełniających się krótkich półek, a dla podkreślenia oryginalności można rozmieścić półki na ścianie, tworząc nieregularny wzór, lub kaskadę przypominającą schodki.

Półka Desjo 31 Szynaka Meble Szafka wisząca Vigo Typ 14 Dekort
Półka Desjo 31 Szynaka Meble Szafka wisząca Vigo Typ 14 Dekort

Jak praktycznie powiesić półki na ścianie?

Dostępne w katalogach propozycje oferują różne kombinacje materiałów i kształtów, dzięki czemu zawsze uda się znaleźć coś idealnie dopasowanego do stylistyki. W przypadku loftowego salonu warto powiesić półki na ścianie, które wzbogacone są o metalowe wsporniki – te elementy nie tylko dodadzą wyrafinowanego charakteru, ale stanowią również wzmocnienie konstrukcji. Takie modele będą doskonałym wyborem także do domowej biblioteczki, gdyż z łatwością podtrzymają większy ciężar.

Minimalistyczne wnętrze najlepiej wzbogacić o ciekawe geometryczne kształty – półki na ścianie nie muszą przecież przypominać prostej, drewnianej deski. Wśród modnych inspiracji zaproponować można modele w kształcie heksagonu lub też oparte na okrągłej, metalowej obręczy. Takie niekonwencjonalne rozwiązanie będzie przykuwać uwagę, dzięki czemu ozdobne przedmioty zyskają lepszą ekspozycję.

Półka Kama 34 Szynaka Meble Szafka wisząca Dover 03 Szynaka Meble
Półka Kama 34 Szynaka Meble Szafka wisząca Dover 03 Szynaka Meble

Półki na ścianie – aranżacje z innymi dodatkami!

Wypełniając wolne miejsce na ścianie, można rozmieścić też różne inne dodatki, które doskonale sprawdzą się towarzystwie półek. Świetnym uzupełnieniem będą przykładowo lustra i obrazy, spełniające funkcję dekoracyjną. Osoby potrzebujące dodatkowej przestrzeni docenią niewielkich rozmiarów podwieszane szafki. Te wyposażone w przeszklony front z powodzeniem spełnią rolę miniaturowej witryny, jeśli w pomieszczeniu zabrakło miejsca na model o większych gabarytach.

Kolejną propozycją są półki narożne, które da się powiesić wszędzie tam, gdzie nie zmieściłby się standardowy regał. Stosując kombinację powyższych propozycji, można uzyskać spektakularne efekty, a mało używana przestrzeń w zakamarkach zyska nowe życie.

Regał wiszący Tahoe TA-18 Bog-Fran Półka wisząca Willo Wernature
Regał wiszący Tahoe TA-18 Bog-Fran Półka wisząca Willo Wernature

Jak powiesić półki na ścianie?

Poza aspektami estetycznymi należy zwrócić uwagę na kwestie techniczne i bezpieczeństwo. Jak powiesić półki na ścianie? Kluczową sprawą jest solidne mocowanie, zapewniające stabilność i chroniące przed ryzykownymi wypadkami. Krótkie półki, na których będą spoczywać tylko lekkie przedmioty, można z powodzeniem przykleić za pomocą taśmy montażowej. To wygodne rozwiązanie nie wymaga korzystania z wiertarki, przez co docenią je osoby nieposiadające w mieszkaniu narzędzi.

W przypadku masywnych półek opartych na długich wspornikach konieczne będzie już wykonanie otworów i zastosowanie kołków montażowych. Wytrzymałe mocowanie jest szczególnie ważne w przypadku półki na ścianie zawieszonej w kuchni, gdyż ustawione na niej naczynia mogą okazać się zbyt ciężkie. Podobnej zasady warto się trzymać, jeśli planujemy na powieszonych półkach na ścianie nad komodą postawić rośliny doniczkowe – ustawione na półce muszą posiadać solidne podparcie.

Sposobów jak rozmieścić półki na ścianie jest bardzo dużo. Wiele zależy od naszej wyobraźni oraz zapotrzebowania. Powieszone półki na ścianie spełniają funkcją zarówno estetyczną, jak i praktyczną. Warto przemyśleć rozmieszczenie półek na ścianie przed przystąpieniem do montażu.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *