Jaki stolik kawowy do salonu - aranżacja

Stolik kawowy to mebel będący niezbędnym elementem każdego kącika wypoczynkowego czy salonu. Jego praktyczne funkcje są bardzo szerokie. Od serwowania posiłków w rodzinnym gronie, przez przyjmowanie gości aż po wieczorne zabawy i gry planszowe. Oprócz wygodnego miejsca użytkowego stolik musi jednak wypełnić swoją funkcję estetyczną. Jest on przecież głównym elementem eksponowanym w centralnym punkcie salonu, przez co pierwszy przyciąga oko po wejściu do pomieszczenia. Jaki stolik kawowy do salonu sprawdzi się najlepiej? Czym się kierować przy wyborze tego praktycznego mebla?

Sprawdź również: Wygodny fotel do czytania, jaki wybrać?
Przeczytaj też: Jaki stolik do narożnika wybrać?
Wejdź na: Wysokość stolika kawowego – jaka będzie odpowiednia?

Dopasowanie stolika do naszych potrzeb – na co zwrócić uwagę?

Jednym z najważniejszych parametrów, który będzie w znacznej mierze decydować o wygodzie użytkowania stolika kawowego jest jego wysokość. W celu jej określenia należy sprawdzić na jakiej wysokości znajduje się siedzisko narożnika, sofy, bądź foteli wypoczynkowych, które będą używane razem ze stolikiem. Wysokość tego mebla powinna być taka sama bądź minimalnie niższa niż poziom, na którym będziemy siedzieć. W przypadku zbyt niskiego stolika trzeba będzie się nadmiernie pochylać. Natomiast zbyt wysoki stolik będzie sprawiał przytłaczające wrażenie, której jest zdecydowanie niepożądane w przestrzeni wypoczynkowej.

Sprawdź również: Co postawić na stolik kawowy?

Ława Manta Kwadrat Halmar Ciemny Orzech Stolik Desjo 41 Szynaka Meble
Ława Manta Kwadrat Halmar Ciemny Orzech Stolik Desjo 41 Szynaka Meble

Jak dobrać stolik kawowy do rozmiaru pomieszczenia?

Warto pamiętać, że stolik kawowy powinien być dopasowany nie tylko do rozmiarów samego zestawu wypoczynkowego, ale również do kubatury urządzanego salonu. Interesującą propozycją dla salonów o mniejszych rozmiarach będzie zestaw dwóch ław o różnych wysokościach. Takie rozwiązanie zazwyczaj umożliwia schowanie jednego stolika pod drugi, co pozwala zaoszczędzić przestrzeń, kiedy nie przyjmujemy akurat wielu gości, a z drugiej strony otwiera możliwość aranżowania ciekawych kompozycji. W przestrzennym salonie można z kolei zdecydować się na bardziej pokaźną ławę, bądź nawet ławostół. Ze względu na duże wymiary pomieszczenia taki mebel nie będzie przytłaczał, a bardzo korzystnie wpłynie na komfort użytkowania przestrzeni wypoczynkowej. Szeroki prostokątny stolik kawowy zagwarantuje ponadto możliwość przyjmowania większej liczby gości.

Sprawdź również: Okrągły czy prostokątny – który stolik kawowy wybrać?

Stolik Faro typ 40 Dekort Stolik Porti 41 Szynaka Meble Dąb Antyczny
Stolik Faro typ 40 Dekort Stolik Porti 41 Szynaka Meble Dąb Antyczny

Jeśli stolik kawowy będzie używany w zestawieniu z rozkładanym narożnikiem, na którym codziennie śpimy, to warto wybrać bardziej kompaktowy model o niskiej wadze. Każdego wieczoru będzie trzeba go przesunąć w celu rozłożenia narożnika. Dlatego decydując się na lekki stolik, sprawimy, że nie będzie to stanowić nadmiernej uciążliwości. O odpowiednio niskiej wadze warto również pamiętać, jeśli stolik ustawiony będzie w okolicy ciągu komunikacyjnego prowadzącego np. na balkon, bądź też po prostu salon posiada mały metraż i czasami trzeba będzie usunąć stolik na bok podczas codziennych czynności.

Ława Michelle Halmar Szara Stolik Velle 41 Szynaka Meble
Ława Michelle Halmar Szara Stolik Velle 41 Szynaka Meble

Sprawdź również: Stół czy ławostół – co wybrać?

Jaki stolik kawowy sprawdzi się najlepiej w salonie?

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę podczas wyboru stolika do salonu, jest liczba półek i różnego rodzaju schowków. Jeśli w naszym mieszkaniu doskwiera nam niewystarczająca ilość miejsca do przechowywania, to warto przy wyborze stolika sięgnąć po model wyposażony w szuflady. Oczywiście stolik kawowy nie jest meblem, którego główną funkcją jest magazynowanie przedmiotów. Mimo tego dzięki kreatywności projektantów z powodzeniem da się znaleźć na rynku rozwiązania oferujące możliwość przechowywania różnych drobiazgów, zachowując przy tym lekkość i styl stolika.

Ława Nea Halmar Biała Stolik Mosaic 41 Szynaka Meble
Ława Nea Halmar Biała Stolik Mosaic 41 Szynaka Meble

Często stosowaną funkcjonalnością jest dodatkowa, mała półka znajdująca się w dolnej części stolika kawowego. Nie odciąga ona uwagi od eksponowanych na głównym blacie ozdób. A przy tym jej ogromną zaletą jest możliwość odłożenia w zasięgu ręki często używanych drobiazgów. Rozwiązanie to docenimy także, ciesząc się lekturą aktualnie czytanej książki, gdyż nie trzeba jej będzie za każdym razem odnosić na półkę domowej biblioteczki.

Stolik jako element aranżacji salonu!

Ogólna zasada, jaką można przyjąć, podczas dobierania stolika kawowego do salonu mówi, że do narożników o dużych gabarytach lepiej pasują prostokątne blaty. Natomiast okrągłe stoliki lepiej skomponują się w zestawieniu z fotelami bądź krzesłami. Okrągły stolik kawowy może być także dobrym wyborem dla rodzin z małymi dziećmi. Ze względu na brak ostrych krawędzi wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo użytkowania. Podobnie jak w przypadku każdego mebla, podczas doboru stolika kawowego warto nawiązać do innych elementów wystroju salonu poprzez zastosowane materiały bądź kolorystykę lub wybarwienie drewna. Nie są to oczywiście sztywne ramy i każdy powinien kierować się własnymi potrzebami estetycznymi. Szeroka oferta dostępnych stolików kawowych z pewnością pozwoli dobrać mebel korespondujący ze stylem aranżacji salonu.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *