Domowa biblioteczka w salonie

Czytanie jest niezwykle wciągające – pozwala w spokoju się odprężyć, poszerza horyzonty, może też służyć zdobywaniu cennej wiedzy. Nowoczesne czytniki ebooków coraz częściej zastępują drukowane książki, ale spora grupa osób nadal trzyma się klasycznych rozwiązań. Ulubione egzemplarze w wersji papierowej posiadają zazwyczaj ogromną wartość sentymentalną, a gdy odpowiednio je wyeksponujemy, mogą stać się również wyjątkowo atrakcyjną ozdobą wnętrza. Jeśli pragniemy podkreślić atuty dzieł oprawionych twardą okładką, to doskonałym pomysłem będzie domowa biblioteczka. Jak urządzić bibliotekę w domu? Jak stworzyć wygodną przestrzeń do czytania, która spełni marzenia każdego mola książkowego? Sprawdź kilka efektownych pomysłów na aranżację biblioteki w domu!

Sprawdź również: Jakie meble do salonu wybrać?
Wejdź na: Jak ustawić meble w salonie?
Przeczytaj: Jak urządzić pokój gościnny?

Domowa biblioteczka w salonie – stylowa ekspozycja książek!

Świat literatury wciąż zachwyca nowymi wydaniami, a ich kolekcjonowanie jest na tyle porywające, że czasami trudno się powstrzymać przed zakupem kolejnej powieści. Każdy nowy tomik potrzebuje jednak dodatkowego miejsca, a w bogatych zbiorach szybko zaczyna go brakować. Dla miłośnika literatury nie ma chyba smutniejszego widoku niż pudła pełne zapomnianych książek, które leżą pokryte kurzem w garażu lub na strychu. Wystarczy jednak odrobina kreatywności, aby odłożone na bok tomiki poezji zyskały nowe życie. Jakie meble do biblioteki domowej wybrać?

Regał REG-2 Narvik Halmar Dąb sonoma-czarny Szafka wisząca Forrest FR-16 Bog-Fran
Regał REG-2 Narvik Halmar Dąb sonoma-czarny Szafka wisząca Forrest FR-16 Bog-Fran

Nałóg kupowania książek szybko zmieni się w zaletę, jeśli wzbogacimy aranżację w otwarte regały na książki. Ustawione na nim kolorowe okładki ożywią wnętrze, a przy okazji sprawią, że pomieszczenie nabierze wyrafinowanej elegancji. Niestety ilość wolnego miejsca w pokoju dziennym często bywa ograniczona, warto wtedy do budowy domowej biblioteczki wykorzystać półki wiszące. Można je łatwo zamocować nad blatem komody lub szafki RTV, a uzyskana w ten sposób dodatkowa przestrzeń to idealne miejsce na ekspozycję wyselekcjonowanych dzieł. Taki miniaturowy kącik czytelniczy będzie niezwykle gustownym akcentem w dekorowanym wnętrzu.

Regał Velle 16 Szynaka Meble Półka Velvet 34 Szynaka Meble Dąb rustical
Regał Velle 16 Szynaka Meble Półka Velvet 34 Szynaka Meble Dąb rustical

Biblioteczka domowa – gdzie najlepiej urządzić?

Salon to wyjątkowo wszechstronne pomieszczenie, dlatego nie zawsze uda się tam wcisnąć jeszcze kilka metrów poświęconych książkowej pasji. Gdzie warto poszukać miejsca na ulubione dzieła literatury, kiedy zabraknie go w pokoju dziennym? Doskonałym pomysłem będzie domowa biblioteczka w sypialni! W końcu to tam najłatwiej o ciszę i spokój, czyli warunki idealne do czytania. Wieczór spędzony w łóżku z dobrą książką to doskonały sposób na relaks po ciężkim tygodniu, równie przyjemne będą poranki z ulubionym tomikiem poezji. Regał rozciągnięty na całą ścianę doda atrakcyjności pomieszczeniu sypialnianemu, szczególnie jeśli ozdobimy go bujnymi roślinami doniczkowymi.

Lampa stojąca Tulip Kandela Lampa stojąca Pegaz Kandela ze stolikiem
Lampa stojąca Tulip Kandela Lampa stojąca Pegaz Kandela ze stolikiem

Dodatki do domowej biblioteczki!

Książki ułożone na półkach prezentują się bardzo elegancko, ale żeby w pełni cieszyć się lekturą potrzeba jeszcze wygodnego miejsca do siedzenia. Fotel do kącika czytelniczego powinien posiadać szerokie oparcie, które pozwoli odpocząć plecom, przydadzą się również praktyczne podłokietniki. Do kompletu brakuje wtedy już tylko wygodnego podnóżka, aby przynieść ulgę mięśniom i rozprostować nogi. Miłośnikom klasycznej stylistyki polecić można również tradycyjny fotel bujany – jego zaokrąglone płozy będą wyjątkowo intrygującym akcentem w urządzanym wnętrzu.

Obowiązki i praca sprawiają, że w ciągu dnia trudno znaleźć czas na czytanie, więc nad książką pochylamy się dopiero wieczorem. W takiej sytuacji należy szczególnie zadbać o odpowiednie światło, aby nie przemęczać oczu. Żarówka podwieszona na suficie nie jest w stanie zapewnić optymalnych warunków, dlatego domowa biblioteczka powinna posiadać dodatkowe oświetlenie. Eleganckie lampy stojące obok fotela to doskonały dodatek, który zapewni przyjazne dla oczu światło, a przy okazji spełni funkcję dekoracyjną. Całość wystarczy dopełnić małym stolikiem kawowym, na którym stanie kubek z gorącą czekoladą. Czytanie w takich warunkach stanie się czystą przyjemnością, a długie zimowe wieczory już nigdy nie będą nudne!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *