stół czy ławostół

Aranżacja salonu to często nie lada wyzwanie. Szczególnie jeśli pomieszczenie ma dodatkowo pełnić funkcję jadalni. W takim przypadku pokój dzienny staje się nie tylko miejscem odpoczynku, lecz także rodzinnych spotkań. W momencie przeglądania asortymentu sklepów meblarskich mogą pojawić się liczne pytania związane z doborem mebli do takiego wielofunkcyjnego salonu – zwłaszcza gdy jest urządzany na niewielkiej przestrzeni. Jednym z takich dylematów jest wybór pomiędzy stołem a ławostołem. Na który z mebli się zdecydować – stół czy ławostół? Do jakich wnętrz lepiej sprawdzi się ławostół, a do których stół? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Sprawdź również: Jaki stolik kawowy do salonu wybrać?
Wejdź na: Jaki stół do salonu i jadalni wybrać?

Stół czy ławostół – na co się zdecydować?

We wstępie warto przybliżyć, czym tak właściwie są ławostoły. Jest to taki typ ławy, który posiada regulację wysokości, a często także możliwość rozłożenia blatu. Dzięki temu, w zaledwie kilka chwil, niewielka ława rozkładana zamienia się w praktyczny stół. Na co dzień może zatem pełnić rolę stolika, na którym postawisz kawę czy odłożysz przeczytaną gazetę. Po rozłożeniu natomiast skutecznie może zastąpić niewielki stół jadalny, przy którym zjemy kolację z przyjaciółmi.

Wybierając między klasycznym stołem a ławostołem, zastanówmy się przede wszystkim nad tym, jakie są nasze potrzeby, a także jaką przestrzeń mamy do dyspozycji. Nie warto rezygnować z funkcjonalności na rzecz estetyki. Jeżeli nie mamy dostatecznie dużo miejsca na strefę jadalnianą w salonie albo na co dzień wystarcza nam niewielki stół ustawiony w kuchni, ławostół będzie rewelacyjnym wyborem jako mebel, który rozłożymy na czas wizyty gości.

Przeczytaj: Okrągły czy prostokątny – który stolik kawowy wybrać?

Ława YORK Y-14 Bog-Fran Ława IVO IV-12 Bog-Fran
Ława YORK Y-14 Bog-Fran Ława IVO IV-12 Bog-Fran

Do jakich wnętrz lepiej wybrać klasyczny stół?

Przede wszystkim, jeżeli tylko mamy wystarczająco dużo przestrzeni, warto zdecydować się na komfort, jaki daje klasyczny stół. To nie tylko mebel, przy którym zasiądziemy do wspólnych posiłków, ale także pracujemy, uczymy się, czy na przykład gramy w planszówki.

Stół to przede wszystkim wygoda użytkowania, którą ciężko zastąpić ławostołem. Szczególnie jeśli często spożywamy posiłki w większym gronie. W dużym salonie warto wyznaczyć strefę wypoczynkową i jadalnianą. W ten sposób duży stół znajdzie swoje miejsce i w naturalny sposób wpisze się w przestrzeń.

Doskonałym rozwiązaniem do salonu połączonego z jadalnią są stoły rozkładane. To idealna równowaga pomiędzy kompaktowymi rozmiarami a praktycznością. Warto wybrać taki model, jeśli od czasu do czasu organizujemy np. większe spotkania w gronie rodziny czy przyjaciół.

Przeczytaj: Wysokość stołu do jadalni – jaka będzie odpowiednia?

Stół IVO IV-13 Bog-Fran Stół YORK Y-15 Bog-Fran
Stół IVO IV-13 Bog-Fran Stół YORK Y-15 Bog-Fran

W jakich aranżacjach sprawdzą się rozkładane ławy?

Ławostoły rozkładane i podnoszone są wręcz stworzone do niewielkich salonów. W niedużej kawalerce zwykle nie ma wystarczająco dużo przestrzeni, by ustawić zarówno stół, jak i ławy i stoliki kawowe. Jeśli to się uda, wnętrze sprawiać wrażenie nieco zbyt obciążonego.

W przypadku osób, które najczęściej korzystają z niższej ławy i taki mebel jest dla nich wystarczający na co dzień, ławostół będzie doskonałym wyborem. Co więcej, niektóre modele posiadają dodatkowe funkcjonalności, takie jak dodatkowe półki. To nieoceniona pomoc przy organizacji przedmiotów codziennego użytku.

Ława Spinola Halmar Ława Xena prostokąt Halmar dąb naturalny
Ława Spinola Halmar Ława Xena prostokąt Halmar dąb naturalny

Ławostół jest zatem idealnym meblem do salonu, w którym liczy się wygoda użytkowania i praktyczność. Współczesne ławostoły są niezwykle uniwersalne: klasyczny design połączony z najbardziej uniwersalnymi materiałami to połączenie, które może zagościć w niemalże każdym wnętrzu, niezależnie od stylu. Jeżeli ławostół ma być jedynym tego typu meblem w salonie, warto pamiętać o wyborze odpowiednich siedzisk. Na co dzień możemy korzystać z sofy czy narożnika, a podczas wizyty na przykład możemy dostawić dodatkowe pufy czy stołki.

Bez względu na to, czy wybierzemy stół czy ławostół, warto także zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego został wykonany nasz mebel. Weźmy przede wszystkim pod uwagę częstotliwość eksploatacji. Najbardziej wytrzymałe będą meble drewniane. Doskonałą równowagą pomiędzy rozsądną ceną a jakością, są meble wykonane z płyty MDF. Decydując się na ławostół, sprawdź także jakość i typ mechanizmu, służącego do regulowania wysokości i/lub szerokości stołu.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *