jak zabezpieczyć meble ogrodowe

Lato to czas, w którym chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu. Któż nie lubi w słoneczny dzień opalać się na leżaku w ogrodzie lub w czasie upałów szukać schronienia w cieniu drzew na ławce z książką? Nie byłoby to wszystko możliwe bez solidnych mebli ogrodowych. Jednymi z najczęściej wybieranych są meble drewniane. Nic dziwnego! Drewno ma mnóstwo zalet, stąd cieszy się taką popularnością. Przede wszystkim jest bardzo wytrzymałe. Posiada jednak właściwości higroskopijne i z tego względu nie powinno być narażane na silne działanie wilgoci, gdyż pod jej wpływem pęcznieje i jest bardziej podatne na rozwój grzybów. Jednak są sposoby, aby je chronić! Czym i jak zabezpieczyć meble ogrodowe? Co zrobić, aby posłużyły nam jak najdłużej, ciągle wyglądając jak nowe? Sprawdź, jak dbać o drewniane meble ogrodowe, aby cieszyć się ich pięknem przez lata!

Sprawdź również: Jakie meble do ogrodu wybrać?
Dowiedz się więcej: Jak urządzić taras?

Efektowna aranżacja ogrodu lub tarasu!

Drewno jako materiał pochodzący z natury świetnie wpisuje się w ogrodowe aranżacje. Pojawia się jako element konstrukcyjny ogrodzeń, altan, pergoli, podpór dla pnączy. Jest też doskonałym materiałem do wykończenia tarasu. Często tworzone są z niego skrzynie na kwiaty, dekoracje czy w końcu meble: stoły ogrodowe, drewniane krzesła do ogrodu, leżaki, sofy, ławki, huśtawki czy fotele ogrodowe czyli wszystko to, co jest nieodzownym elementem wypoczynku pod chmurką.

Drewniane wyposażenie ogrodu doskonale komponuje się z otaczającą zielenią i kwiatami. Jego atrakcyjny i przytulny wygląd sprawia, że chętnie wybierane jest przez osoby stawiające na wyszukane piękno. Producenci prześcigają się w tworzeniu mebli o niebanalnym wzornictwie, aby każdy znalazł modele, których design trafi w indywidualny gust klientów. Utrzymanie pieczołowicie wybranych mebli w nienagannym stanie wymaga ich regularnego czyszczenia oraz konserwacji specjalnie przeznaczonymi do tego celu środkami, które zapewniają właściwą ochronę przed działaniem warunków atmosferycznych i szkodników.

Sofa ogrodowa Leste Paged Leżak ogrodowy Sondo Paged
Sofa ogrodowa Leste Paged Leżak ogrodowy Sondo Paged

Sprawdź również: Jaki stół do ogrodu wybrać?

Czym czyścić meble ogrodowe drewniane?

Zacznijmy od tego, jak wyczyścić drewniane meble ogrodowe? Jeśli nie są one zaimpregnowane, nie należy czyścić ich wodą, która wsiąkając w niezabezpieczone drewno, może doprowadzić do jego napęcznienia i uszkodzenia struktury. W takiej sytuacji należy czyścić drewniane meble ogrodowe na sucho.

Jeśli chcemy wyczyścić meble ogrodowe zabezpieczone środkami, możemy użyć wody z naturalnym mydłem o dużej zawartości olejków naturalnych, które natłuszczą powierzchnię, zapewniając jej dodatkową ochronę. Dokładne oczyszczanie jest niezbędne przed powtórną impregnacją. Możemy wykorzystać w tym celu myjkę ciśnieniową. Można użyć specjalne środki do czyszczenia drewna, które rozpuszczą olej, tłuszcz i zabrudzenia mineralne. Ważne, aby przed zabiegiem meble dobrze wyschły.

Stół ogrodowy Breva Paged Stół ogrodowy Tivano Paged
Stół ogrodowy Breva Paged Stół ogrodowy Tivano Paged

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe?

Jeśli konserwujemy starsze meble, dobrze usunąć z nich warstwy poprzednich lakierów lub farb. Jak zabezpieczyć meble ogrodowe? Robimy to za pomocą papieru ściernego. Jeśli w drewnie pojawiły się jakieś uszkodzenia, można naprawić je masą szpachlową do drewna. W razie pojawienia się nalotów świadczących o obecności pleśni czy grzybów, meble możemy uratować poprzez zastosowanie preparatów grzybobójczych do drewna.

Krzesło ogrodowe Breva Paged Fotel ogrodowy Tivano Paged
Krzesło ogrodowe Breva Paged Fotel ogrodowy Tivano Paged

Czym zabezpieczyć meble ogrodowe?

Konserwacja drewna specjalistycznymi środkami to niezbędny zabieg, jeśli chcemy zabezpieczyć meble ogrodowe i zachować jak najdłużej meble w pierwotnym stanie. Środki ochrony drewna to bardzo zróżnicowany segment produktów. Czym zabezpieczyć meble ogrodowe?

Impregnaty to środki, które stanowią bazową ochronę, wnikając w strukturę drewna. Ograniczają jego chłonność, zapobiegają rozwojowi grzybów i przygotowują powierzchnię mebli do nałożenia warstwy nawierzchniowej, która poza funkcją ochronną, dzięki barwnikom, pełni też rolę dekoracyjną. Impregnaty stosujemy na surowe drewno lub dokładnie oczyszczone.

Lakiery z kolei tworzą wspomnianą powłokę nawierzchniową. Dostępne są lakiery połyskujące lub matowe. Chronią meble przed wilgocią i płowieniem wskutek oddziaływania promieniowania słonecznego. Podobne działanie mają lakierobejce, które stanowią połączenie właściwości lakierów i bejc, czyli preparatów do barwienia drewna.

Oleje do drewna to kolejna propozycja dla tych, którzy zastanawiają się, jak zabezpieczyć meble ogrodowe. Oleje są wchłaniane przez wierzchnią warstwę drewna, chroniąc ją przed wilgocią, promieniowaniem UV, szkodnikami, a także ścieraniem i pękaniem. Nadają drewnu naturalny wygląd. Mogą zawierać barwniki.

Do ochrony mebli ogrodowych sprawdzi się też wosk do drewna, który poprawia jego wygląd, nadaje mu świeżości i tworzy cienką warstwę ochronną, a w połączeniu z olejem zapewni skuteczną ochronę.

Pokrowiec do fotela Leste Paged Pokrowiec do sofy Leste Paged
Pokrowiec do fotela Leste Paged Pokrowiec do sofy Leste Paged

Czym przykryć meble ogrodowe?

Oprócz stosowania odpowiednich środków do ochrony drewna, podatność na uszkodzenia możemy zmniejszyć, przykrywając meble w czasie ulewnego deszczu, a także wtedy, gdy z nich nie korzystamy, a promieniowanie słoneczne jest bardzo silne. Czym przykryć meble ogrodowe?

Najlepiej do tego sprawdzą się pokrowce na meble ogrodowe wykonane z wodoszczelnych tkanin. Niektórzy producenci mebli oferują nawet pokrowce dedykowane konkretnym meblom, idealnie dostosowane pod względem rozmiarów, aby zapewnić maksymalną ochronę i gwarancję, że pokrycie zawsze pozostanie na swoim miejscu, nawet w czasie porywistego wiatru. W sezonie zimowym meble ogrodowe warto przechowywać pod zadaszeniem lub w innym suchym miejscu.

Kiedy wiesz już, jak zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe, musisz pamiętać o zachowaniu regularności w ich konserwacji i pielęgnacji. Impregnację najlepiej przeprowadzać co roku, lakierowanie co 2 lata, natomiast czyszczenie na bieżąco w zależności od potrzeb. Zawsze, gdy istnieje ryzyko dużego zawilgocenia, stosowanie dodatkowych zabezpieczeń w postaci pokrowców z pewnością wydłuży żywotność mebli. Dobrze zabezpieczone meble przetrwają wiele sezonów w niemal nienaruszonym stanie!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *