Narożnik w salonie - aranżacja salonu z zielonym narożnikiem

Meble wypoczynkowe pełnią szczególną funkcję w każdej aranżacji, ponieważ zajmują sporo miejsca, a przez to stanowią jeden z najważniejszych akcentów we wnętrzu. Wymiary narożnika do salonu powinny płynnie wpasować się w wielkość mieszkania, aby zachować przyjemne dla oka proporcje. Przesadnie duży narożnik zdominuje całą przestrzeń pokoju dziennego, co może wywołać niekorzystne, przytłaczające wrażenie. Jak uniknąć tego błędu aranżacyjnego? Sprawdź kilka wskazówek, które ułatwią Ci prawidłowe dobranie wymiarów narożników do salonu!

Sprawdź również: Jak ustawić narożnik w salonie?
Wejdź na: Narożnik lewostronny a prawostronny, jak odróżnić?
Przeczytaj: Sprężyny bonellowe czy faliste do wypoczynku – które wybrać?

Wymiary narożnika a wielkość mieszkania

Reprezentacyjna przestrzeń pokoju dziennego łączy w sobie wiele różnorodnych funkcji, dlatego wyposażenie tego pomieszczenia jest wyjątkowo bogate. Nie może zabraknąć przecież szafki RTV z dużym telewizorem, przyda się stolik kawowy, witryna z pamiątkami i komoda na drobiazgi. Gdzie w tym wszystkim znaleźć jeszcze miejsce na mebel wypoczynkowy? Wymiary narożnika do salonu zależą w dużej mierze od wielkości mieszkania, dlatego warto dokładnie rozplanować dostępną przestrzeń. Na co zwrócić uwagę, jeśli czeka nas zakup narożnika do salonu?

Narożnik Calvaro Mini Wersal Narożnik Madison Comforteo
Narożnik Calvaro Mini Wersal Narożnik Madison Comforteo

Dowiedz się więcej: Narożnik na środku salonu – czy to dobry pomysł?

Powierzchnia pokoju wyrażona w metrach kwadratowych nie zawsze stanowi najlepszy wyznacznik, bo nawet jeśli jest duża, to może mieć niezbyt praktyczny układ. Dobrym pomysłem będzie wtedy złapanie za kartkę i długopis, aby samodzielnie zmierzyć zakamarki urządzanego wnętrza. Wymiary narożnika do salonu powinny dopasować się do kształtów pomieszczenia, żeby w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń. Nawet w mało ustawnym pokoju dziennym z pewnością znajdzie się wnęka, w której swobodnie umieścimy mebel wypoczynkowy, nie tracąc przy tym walorów użytkowych.

Optymalne wymiary narożnika do salonu

Podstawową kwestią przy zakupie nowego narożnika jest decyzja, czy planujemy na nim sypiać. Jeśli w pokoju dziennym będziemy tylko spędzać wolny czas ze znajomymi, to można śmiało zdecydować się na mniejsze wymiary narożnika do salonu. W razie potrzeby wystarczy dostawić pufy lub fotele, aby zapewnić dodatkowe miejsca dla gości. Zupełnie inaczej należy podejść do sprawy, jeśli salon po zmierzchu musi pełnić dodatkowo funkcję sypialni.

Narożnik Lens Wersal Narożnik Lima Comforteo
Narożnik Lens Wersal Narożnik Lima Comforteo

Wymiary narożnika z funkcją spania powinny zapewniać wtedy komfortowy wypoczynek w pozycji leżącej. Przyjmuje się, że minimalna powierzchnia potrzebna do wygodnego snu wynosi 60×180 cm na osobę, choć wszystko zależy oczywiście od wzrostu przyszłych użytkowników takiego mebla. Jeśli wielkość mieszkania nie stanowi ograniczenia, a na narożniku nocować będą dwie osoby, to warto wybrać model o wymiarach zapewniających co najmniej 140×200 cm powierzchni snu.

Sprawdź również: Narożnik do spania codziennego – jaki wybrać?

Jaki układ narożnika wybrać?

Osoby aktywnie poszukujące mebla wypoczynkowego do salonu z pewnością zdążyły już zauważyć, że najczęściej dostępne są dwie podstawowe konfiguracje – narożniki w kształcie litery L oraz narożniki w kształcie U. Ten pierwszy posiada tylko jeden wysunięty szezlong, przez co poleca się go przede wszystkim do małych mieszkań. Taki narożnik przypominająca literę L doskonale wypełni przestrzeń w kącie pomieszczenia, najczęściej dosuwa się ją bezpośrednio do ściany. Dobrze będzie wyglądać również ustawiona przy oknie.

W przestronnych wnętrzach, w których wymiary narożnika do salonu nie są ograniczone dostępnym metrażem, można zdecydować się na mebel w kształcie litery U. Swobodnie usiądzie na nim nawet 6 osób, wystarczy więc dołączyć do zestawu stolik kawowy i lampę, aby stworzyć elegancki kącik wypoczynkowy. Narożnik U-kształtny najlepiej prezentuje się w centralnej części pomieszczenia, dlatego dobrym pomysłem jest odsunięcie go od ściany. Salony o naprawdę pokaźnym metrażu można nawet ozdobić zestawem składającym się z dwóch kanap, które staną naprzeciw siebie. Taka aranżacja uzupełniona o telewizor lub kominek będzie niezapomnianym miejscem do spotkań z rodziną i znajomymi.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *