Wnętrze w stylu japońskim - aranżacja salonu w japońskim stylu

Z czym kojarzy Ci się odległy i nieco tajemniczy Kraj Kwitnącej Wiśni? Dla większości z nas Japonia przywodzi na myśl kimono, gejsze, samurajów, sztuki walki, charakterystyczne komiksy, a także sushi i rytualnie parzoną herbatę. Japończyków zaś postrzegamy jako ludzi zdyscyplinowanych, opanowanych i powściągliwych, darzących wielkim szacunkiem osoby starsze i przełożonych, pozostających pod wielkim wpływem konfucjanizmu. A styl japoński we wnętrzach? Czy wiesz, czym wyróżnia wnętrze w stylu japońskim i czym tak naprawdę jest ten styl? Sprawdź teraz i dowiedz się więcej!

Sprawdź również: Jak urządzić salon w stylu glamour?
Przeczytaj: Jak urządzić salon w stylu Hampton – jakie meble dobrać?

Jaka jest geneza stylu japońskiego we wnętrzach?

Styl japoński określany jest zazwyczaj jako styl zen, bo z tej idei czerpie swoje założenia. Zen to nurt religii buddyjskiej wywodzący się z Chin, skąd rozprzestrzenił się do Japonii, a także Korei i Wietnamu. Na Zachodzie w XX wieku zaczęto traktować zen jako filozofię, w oderwaniu od religii. Jednak takie pojmowanie zen odbiega od pierwotnego znaczenia i nie ma poparcia wyznawców żyjących w krajach będących kolebką tego religijnego nurtu. Zen opiera się na praktyce medytacji, która ma prowadzić do oświecenia, do poznania siebie, przekroczenia swojego „ja” i zespolenia się z pustką. Estetyka zen, nieodłącznie kojarzona właśnie z pustką, opiera się na ekstremalnej prostocie oraz czystości i surowości formy. To samo odnosi się do aranżacji wnętrz.

Salon w stylu japońskim - minimalistycznie urządzone wnętrze w stylu japońskim

Wnętrze w stylu japońskim – czym się wyróżnia?

We wnętrzach urządzonych w stylu japońskim panuje wynikająca z zen harmonia, a przy tym dyscyplina charakterystyczna dla japońskiej mentalności. To styl minimalistyczny, pozbawiony dodatkowych dekoracji, ozdób, gdzie funkcja dominuje nad formą albo inaczej: forma wynika z funkcji. Urządzając wnętrze w stylu japońskim, należy zrezygnować z gromadzenia przedmiotów, a skupić się jedynie na niezbędnych sprzętach. Ascetyczne wnętrza japońskie nie pozwalają na pozostawianie w zasięgu wzroku niczego, co zbędne, czyli nie spełnia funkcji użytkowej.

Jakie meble do salonu w stylu japońskim?

Meble do salonu, rzecz jasna o prostych bryłach, powinny być niskie i o horyzontalnym układzie. W Japonii tradycyjna ceremonia picia herbaty (tzw. matchy, czyli zielonej herbaty sproszkowanej) odbywa się na podłodze na tzw. macie tatami wykonanej zasadniczo ze słomy ryżowej. A zatem, trzymając się tradycji japońskiej, można postarać się o niską ławę do salonu i niewysokie pufy albo poduszki, aby nawiązać do odmiennej od kultury europejskiej tradycji Dalekiego Wschodu, zapewniając przy tym odrobinę więcej komfortu.

Wnętrze w stylu japońskim z sofą i niskim stolikiem kawowym

Charakterystyczna dla religijnego nurtu zen dbałość o niezmącony przepływ energii wymaga, aby przestrzeń salonu w stylu japońskim pozostawała otwarta. Dlatego wszelkie podziały wnętrza nie są dopuszczalne. Można jedynie wydzielać przestrzenie ze względu na ich funkcję użytkową przy wykorzystaniu fragmentarycznych podziałów. W architekturze japońskiej tradycyjnie wykorzystuje się ruchome ekrany, tzw. shoji, wykonane z drewnianych ramek wypełnionych papierem washi albo przesuwane panele wykonane z drewna i oklejone papierem, które służą jako drzwi, tzw. fusuma. Stąd we wnętrzach stylizowanych na japońskie stosuje się charakterystyczne dla tej stylistyki ścianki działowe, parawany lub szerokie przesuwne drzwi.

Salon w stylu japońskim – jakie kolory wybrać?

Monochromatyczna kolorystyka – to kolejna zasada stosowana we wnętrzach w stylu japońskim. Należy dążyć do ograniczenia palety kolorystycznej, najlepiej wybierając różne odcienie tego samego koloru albo redukując paletę kolorystyczną, np. wyłącznie do trzech barw. Stosujemy spokojne, stonowane kolory: biel oraz kolory ziemi, jak np. piaskowy, beże, brązy, zielenie i szarości. Styl japoński jest powiązany z naturą.

Salon w stylu japońskim z ciemnym stolikiem kawowym

Jeśli już mowa o naturze, szczególne znaczenie w stylu zen mają materiały organiczne pochodzenia roślinnego, choćby wspomniane już papier washi i mata tatami. Z naturalnych materiałów tworzy się naczynia, dywany, czy lekkie meble. Przywiązanie do natury wyrażają charakterystyczne ogrody zen, czyli ogrody kamienne utworzone z kamieni, żwiru i piasku, a także ich miniatury tworzone w płaskich naczyniach, tzw. bonseki.

Mamy nadzieję, że udało się nam przybliżyć Ci, o co chodzi w japońskim stylu urządzania wnętrz. To styl, w którym nic nie jest przypadkowe, a wszystko służy ideologii zen, która zakłada, że pustka prowadzi do pełni.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *