biurko pod oknem

Domowy gabinet bez wątpienia przyda się każdej rodzinie. Najmłodsi znajdą tam wygodne miejsce do odrabiania lekcji, a starsi spokojnie usiądą z laptopem i zrobią internetowe zakupy. Niestety nie zawsze uda się do tego celu wygospodarować oddzielne pomieszczenie, w takiej sytuacji wystarczy ustawić biurko pod oknem. Aranżacje rzadko wykorzystują tę przestrzeń, bo wysokie meble blokowałyby dostęp do światła – promienie słoneczne są w końcu ogromnym atutem, szczególnie jeśli padają na blat roboczy. W takich warunkach praca przy komputerze i dokumentach jest mniej męcząca dla oczu, co będzie szczególnie ważne dla młodzieży spędzającej wiele godzin przy edukacyjnych obowiązkach. Sprawdź i dowiedz się, czy biurko pod oknem to dobry pomysł!

Sprawdź również: Jak ustawić biurko w pokoju?
Wejdź na: Jakie biurko do komputera wybrać?

Biurko pod oknem czy pod ścianą?

Już sam wybór odpowiedniego modelu może przyprawić o zawrót głowy – wybrać biurka z szufladami, czy z dodatkowymi półkami? Zdecydować się na wariant z nadstawką czy bez? Wybrać nowoczesne biurko czy może postawić na klasyczny styl? Po znalezieniu wymarzonego kształtu i koloru trzeba jeszcze pamiętać, że równie ważne jest samo ustawienie mebla.

Najczęściej wybierana opcja to biurko pod ścianą, najlepiej w towarzystwie regału lub komody. Takie połączenie zapewnia dodatkową przestrzeń na dokumenty, dzięki czemu w trakcie pracy łatwiej zachować porządek na blacie. Wadą jest niestety fakt, że umieszczając biurko pod ścianą, ogranicza się dostęp do światła dziennego, dlatego warto zaopatrzyć się wtedy w dodatkową lampę stojącą.

Biurko Grosso Halmar dąb wotan-antracyt Biurko Fino Halmar dąb wotan-antracyt
Biurko Grosso Halmar dąb wotan-antracyt Biurko Fino Halmar dąb wotan-antracyt

Ustawienie biurka pod oknem – czy to dobry pomysł?

Znalezienie miejsca na kawałek blatu bywa wyzwaniem szczególnie w ciasnych pokojach. Często samo łóżko z szafą ubraniową zajmuje znaczną część przestrzeni, a wciśnięcie dodatkowych mebli staje się niezwykle trudne. Doskonałą propozycją na takie okazje jest biurko przy oknie, gdyż pozwala wykorzystać wnękę pod parapetem.

Ogromną zaletą ustawienia biurka pod oknem będzie ułatwiony dostęp do naturalnego światła słonecznego, które jest zdrowe dla oczu. Istotną rolę odgrywa jednak prawidłowe ułożenie pomieszczenia względem stron świata – pokój z biurkiem pod oknem to kiepski pomysł w przypadku mieszkań o południowej i zachodniej ekspozycji. W godzinach wieczornych promienie słońca świecą wtedy prosto w twarz, co znacznie utrudnia pracę. Rozwiązaniem tego problemu może być oczywiście montaż rolet lub zasłon.

Biurko B-1 Narvik Halmar dąb sonoma-czarny Biurko Elmo Halmar dąb wotan-antracyt
Biurko B-1 Narvik Halmar dąb sonoma-czarny Biurko Elmo Halmar dąb wotan-antracyt

Biurko pod oknem z kaloryferem – jak poprawnie ustawić?

Podczas aranżacji biurka pod oknem wiele osób natrafia na problem, jakim są grzejniki. Warto pamiętać, że działają one prawidłowo tylko wtedy, gdy pozostają odsłonięte. Wstawiając biurko pod okno, można zaburzyć rozchodzenie się ciepła, dlatego blat powinien zostać umieszczony prostopadle względem parapetu. Takie ustawienie pozwala czerpać korzyści z naturalnego światła słonecznego, a jednocześnie nie zaburza pracy systemu grzewczego.

Czasami jednak nie da się ułożyć mebla inaczej niż równolegle względem parapetu. W takiej sytuacji alternatywą jest wycięcie w płycie biurka specjalnych otworów, które przepuszczają ciepło płynące z kaloryfera. Taka ingerencja wymaga niestety zazwyczaj profesjonalnej pomocy stolarza, co generuje dodatkowe koszty.

Biurko B-31 Halmar Biurko Conti Halmar dąb wotan-antracyt
Biurko B-31 Halmar Biurko Conti Halmar dąb wotan-antracyt

Blat pod oknem zamiast biurka – rozwiązanie w pokoju rodzeństwa

Dorastające dzieci często dzielą razem jedno pomieszczenie, a wtedy cenny bywa każdy metr kwadratowy. Kreatywnie dobrane meble pozwalają oszczędzić przestrzeń, dlatego wielu rodziców decyduje się np. na łóżka piętrowe dla swoich pociech. Kolejną praktyczną propozycją jest blat pod oknem zamiast biurka, który świetnie zastępuje tradycyjny mebel.

Przymocowana do ściany płyta staje się naturalnym przedłużeniem parapetu, dzięki czemu rodzeństwo zyskuje wygodną przestrzeń do zabawy i nauki. Wystarczy uzupełnić całość zestawem foteli młodzieżowych, można pomyśleć również o podzieleniu strefy na pół za pomocą kolorowych naklejek lub podkładek – dzięki temu każde z dzieci będzie miało swoją prywatną część. Biurko z blatu pod oknem wykonuje się zwykle na wymiar, dzięki czemu jest ono idealnie dopasowane i bezpieczne dla maluchów.

Biurko pod oknem doskonale sprawdzi się w określonych pomieszczeniach. Takie ustawienie pozwala naturalnie oświetlić blat roboczy, zapewniając komfortowe warunki do nauki lub pracy. W miarę możliwości aranżacyjnych warto ustawić biurko przy oknie!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *