Narożnik lewostronny a prawostronny - aranżacja

Narożnik to rozwiązanie królujące w nowoczesnych salonach – to właśnie on zajmuje centralny punkt przestrzeni wypoczynkowej. W połączeniu z ławą tworzy doskonałe warunki do spokojnego relaksu, a dodatkowo jest meblem niezwykle praktycznym. Wystarczy kilka ruchów, aby rozłożyć narożnik z funkcją spania, a salon szybko zamieni się w sypialnię. Powyższe aspekty praktyczne sprawiły, że ten popularny mebel chętnie wybierają wszyscy klienci, którym zależy na połączeniu funkcjonalności ze stylowym wyglądem. Pierwsza przeszkoda, na jaką możemy natrafić podczas poszukiwań mebla wypoczynkowego, to dopasowanie go do pomieszczenia. Narożnik lewostronny a prawostronny, jak odróżnić? Który wybrać? Sprawdź i dowiedz się teraz!

Sprawdź również: Jaki materiał na narożnik wybrać?
Przeczytaj też: Jaki narożnik do salonu wybrać?
Wejdź na: Narożnik do spania codziennego – jaki wybrać?

Narożnik prawy czy lewy?

Decydując się na wyposażenie salonu w klasyczną sofę, mamy gwarancję, że uda się ją łatwo ustawić w dostępnym miejscu. Jest to mebel symetryczny, a dzięki temu łatwo znaleźć dla niego odpowiedni zakątek. Trochę inaczej wygląda kwestia doboru narożnika – jeden z boków tego mebla będzie dłuższy, drugi krótszy. Z tego względu powstał podział na narożniki prawo i lewostronne. Ma on ogromne znaczenie, szczególnie w mało przestronnych pomieszczeniach, gdzie nieprawidłowo dobrany wariant zablokowałby przejście np. na balkon. Jeśli zależy nam na zachowaniu płynnych ciągów komunikacyjnych w salonie, to narożnik należy ustawić na wolnej ścianie, a nie w okolicy drzwi i wyjścia z pomieszczenia. Jaki model sprawdzi się w takiej sytuacji najlepiej?

Sprawdź również: Wymiary narożnika do salonu – jak dobrać?

Narożnik Emporio L2 Wersal Narożnik Campo L Wersal
Narożnik Emporio L2 Wersal Narożnik Campo L Wersal

Narożnik lewostronny a prawostronny – jak odróżnić?

Wiemy już, dlaczego warto nauczyć się odróżniać mebel prawostronny od lewostronnego, pozostaje jeszcze pytanie – w jaki sposób się to robi? Metoda, która sprawdzi się doskonale w przypadku korzystania z papierowego planu pomieszczeń, to rozróżnienie poprzez skojarzenie z literą. W dokumentacji otrzymanej od dewelopera lub architekta naszego mieszkania możemy zobaczyć prezentowane z góry rzuty budowlane. Znajdziemy tam zazwyczaj sugerowane meble, których warto użyć do przygotowania aranżacji. Jeśli kanapa, na którą patrzymy z lotu ptaka, przybiera kształt litery „L”, to jest to narożnik lewostronny. Łatwo wyobrazić sobie odwrotną sytuację, kiedy mebel widziany od góry przypomina literę „P” – w takim wypadku mamy do czynienia z narożnikiem prawostronnym.

Narożnik Focus Mini Wersal Narożnik Molina L Wersal
Narożnik Focus Mini Wersal Narożnik Molina L Wersal

Kolejnym sposobem, który pozwoli nam ustalić, czy dany model będzie odpowiedni do naszego salonu, jest skorzystanie z metody „według ręki”. Jak ona działa? To bardzo proste – wystarczy stanąć naprzeciwko narożnika, patrząc na niego od frontu. Z jednej strony zobaczymy wtedy wydłużoną część kanapy, nazywaną szezlongiem. Jeśli tworzony przez nią kąt prosty znajduje się po naszej lewej ręce, to mamy do czynienia z narożnikiem lewym. Analogicznie działa to w przypadku wariantu prawostronnego. Z której metody lepiej korzystać? Oba sposoby dają taki sam efekt, dlatego postaw na wariant, który wydaje Ci się łatwiejszy. Osoby z dobrą wyobraźnią przestrzenną wybiorą zapewne rozróżnianie za pomocą skojarzenia z literą „L” i „P”. Jeśli masz możliwość stanąć przed meblem na żywo, to pewnie lepiej będzie użyć metody „według ręki”.

Narożnik Lens Wersal Narożnik Nolan Wersal
Narożnik Lens Wersal Narożnik Nolan Wersal

Narożnik w kształcie litery „U”

Każda osoba poszukująca narożnika na pewno zetknęła się z kanapami, które posiadają dwa wyprowadzone szezlongi – mebel taki klasyfikowany jest jako narożnik w kształcie litery U. Modele tego rodzaju posiadają naprawdę pokaźne gabaryty, dlatego sprawdzą się wyłącznie w przestronnych salonach. Zdarza się, że obie połówki takiego narożnika stanowią lustrzane odbicie, a mebel posiada środek symetrii. Częściej jednak spotkamy się z modelami, gdzie jeden z szezlongów będzie dłuższy niż drugi. Jak wtedy określić, czy narożnik jest lewo, czy też prawostronny? Nadal możemy wykorzystać opisane wcześniej reguły! O stronie narożnika będzie po prostu decydował dłuższy szezlong. Jeśli staniemy przed narożnikiem w kształcie litery „U”, a dłuższym bokiem będzie ten z lewej strony, to możemy stwierdzić, że jest to model lewostronny.

Narożnik Molina XL Wersal Narożnik Calvaro XL Wersal
Narożnik Molina XL Wersal Narożnik Calvaro XL Wersal

Narożnik prawostronny czy lewostronny? Uniwersalne rozwiązania!

Dla osób, którym odróżnienie mebli prawo i lewostronnych sprawia szczególny problem, polecić można elastyczne rozwiązania modułowe. Niektórzy producenci oferują narożniki, które nie posiadają z góry określonego kształtu – wszystko zależy od tego, w jaki sposób zostaną ułożone. Uchwyty do montażu znajdują się wtedy po obu stronach mebla, a klient może swobodnie dostosować ich ustawienie na żywo, w swoim własnym salonie. To bez wątpienia bardzo praktyczne rozwiązanie, ale niestety nie zawsze będzie dostępne. Jeśli nadal masz problem z określeniem, czy potrzebujesz narożnika lewostronnego lub prawostronnego, to odwiedź nasz salon meblowy, lub skontaktuj się z infolinią. Doświadczeni doradcy pomogą Ci rozwiać wszelkie wątpliwości!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *