meble do małego pokoju - aranżacja małego pokoju z sofą, fotelem i półkami na ścianie

Odpowiednie zaaranżowanie pomieszczenia o mniejszym metrażu może stanowić nie lada wyzwanie. Ograniczona ilość przestrzeni oraz spowodowany nią, często wielofunkcyjny charakter wnętrza sprawiają, że dobór mebli do małego pokoju nie jest najłatwiejszą kwestią. W trakcie planowania kompozycji tego typu pomieszczenia trzeba postarać się o pogodzenie ze sobą zarówno komfortu, jak i wysokiej funkcjonalności. Aranżacja małego pokoju nie zawsze musi być jednak problematyczna. Dobrze dobrane meble do małego pokoju nie tylko nie zapełnią przesadnie pomieszczenia, ale wręcz przemienią je w wygodne, praktyczne oraz wizualnie atrakcyjne miejsce. W jaki sposób optycznie powiększyć niewielkie wnętrze? Jak dobrać praktyczne meble do małego pokoju oraz czym kierować w trakcie aranżowania pomieszczenia tego typu?

Sprawdź również: Jak optycznie powiększyć pokój dzienny?
Wejdź na: Meble wielofunkcyjne do małych mieszkań – czyli jakie?
Przeczytaj: Jak urządzić pokój na poddaszu?

Praktyczne meble do małego pokoju – przede wszystkim wygoda!

Niewielki metraż pomieszczenia sprawia, że konieczne jest znalezienie złotego środka między jak najlepszym wykorzystaniem przestrzeni a uniknięciem odczucia przytłoczenia. Przed zakupem jakiegokolwiek wyposażenia zdecydowanie warto więc opracować plan optymalnego zagospodarowania dostępnej powierzchni.

Pomieszczenie można podzielić na kilka stref, do których przypisze się poszczególne elementy. Aby uzyskać harmonijny oraz przede wszystkim komfortowy układ wnętrza, meble do małego pokoju, jak na przykład łóżko oraz biurko, mogą zostać umiejscowione obok siebie. Praktyczne połączenie miejsca wypoczynkowego z kącikiem do nauki lub pracy zagwarantuje wygodę użytkowania na co dzień. Podstawowymi i głównymi wyznacznikami, którymi należy się kierować w trakcie zakupu mebli do małego pokoju, jest ich waga, kolorystyka oraz funkcyjność.

Sofa Corner Halmar niebieska z podnóżkiem Kanapa Arona Comforteo
Sofa Corner Halmar niebieska z podnóżkiem Kanapa Arona Comforteo

Sprawdź również: Jak zaplanować mieszkanie na poddaszu?

Jak wybrać funkcjonalne meble do małego pokoju?

Świetnym rozwiązaniem w mniejszym pomieszczeniu będą meble wielofunkcyjne lub systemowe, znacznie ułatwiające optymalne zagospodarowanie ograniczonej przestrzeni. Nie bez znaczenia jest ich kolorystyka, design oraz rodzaj wykończenia. Aby uniknąć uczucia przytłoczenia i zagraconej powierzchni warto zdecydować się na meble do małego pokoju o jasnych lub pastelowych kolorach.

Niezależnie od zaplanowanego charakteru aranżacji, w małym pokoju idealnie odnajdą się akcesoria o białym, szarym lub beżowym odcieniu. W połączeniu z jasnym kolorem ścian czy podłogi pomogą one optycznie powiększyć pomieszczenie. Z reguły powinno się zrezygnować z masywnych i ciężkich komód, szaf oraz przestronnych, kontynentalnych łóżek, zamieniając je na wąskie, lekkie sprzęty osadzone na subtelnych podstawach lub smukłych nóżkach.

Komoda Ivo IV-2 Bog-Fran Komoda KM-2 Lockheed Halmar
Komoda Ivo IV-2 Bog-Fran Komoda KM-2 Lockheed Halmar

Jakie meble do małego pokoju?

Z uwagi na wysoką funkcjonalność, strzałem w dziesiątkę będą meble rozkładane, które zajmują zazwyczaj niewielką ilość miejsca i doskonale dopasowują się do codziennych potrzeb użytkowników. Dobrym przykładem wyposażenia tego rodzaju jest wieszak połączony z półką, rozkładany stolik lub biurko, fotel ze schowkiem oraz sofa z funkcją spania. Dodatkowo nie sposób zapomnieć o meblach tworzonych na wymiar, które pomogą podczas aranżowania pomieszczenia o nietypowych wymiarach.

Nowoczesne meble do małego pokoju – jak je ustawić?

Jeśli chcemy jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń, umiejscowienie samych elementów wyposażenia nie jest oczywiście bez znaczenia. Meble powinny być ustawione w sposób, który zapewni pełny i swobodny dostęp do obecnych w pokoju szafek, szuflad i stolików. Większe elementy dobrze zaprezentują się umieszczone pod ścianami, zwalniając tym samym przestrzeń pośrodku pomieszczenia.

Fotel Purio Halmar beżowo-brązowy Fotel Tyrion Halmar popielaty
Fotel Purio Halmar beżowo-brązowy Fotel Tyrion Halmar popielaty

Mniejsze meble jak krzesła, fotele wypoczynkowe lub stoliki kawowe można ustawić pod lekkim kątem, co doda wnętrzu nieco charakteru. Aby zagwarantować sobie swobodę przemieszczania się, należy również wziąć pod uwagę układ drzwi, okien oraz dostępność gniazdek elektrycznych. W trakcie aranżowania małego pokoju warto wyznaczyć centralny punkt całej kompozycji, który skupi wokół siebie jej pozostałe elementy, ułatwiając lepsze zagospodarowanie powierzchni.

Mniejszy metraż wymusza zazwyczaj rezygnację ze sporych kompletów mebli, na rzecz pojedynczych, ale wielofunkcyjnych akcesoriów, co pozwala popuścić nieco wodze fantazji. Z uwagi na to, warto eksperymentować z różnorodnymi wykończeniami kolorystycznymi oraz rodzajami powierzchni. Połączenie naturalnych tkanin pokroju jedwabiu lub lnu może stworzyć ciekawe i oryginalne połączenie choćby z elementami drewnianymi o niepowtarzalnym usłojeniu. Atrakcyjnym urozmaiceniem aranżacji mogą być meble lustrzane lub przeszklone, które pomogą nieco odciążyć kompozycję, dodatkowo powiększając wizualnie wnętrze.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *