Sofa czy narożnik

Każde mieszkanie potrzebuje reprezentacyjnej przestrzeni, w której z dumą będzie można przyjmować gości. Jednym z największych wyzwań w procesie aranżacji salonu jest wybór odpowiedniego mebla wypoczynkowego. Przed decyzją warto dokładnie przemyśleć temat, gdyż będzie to najczęściej używany element wyposażenia. Dodatkowo ze względu na spore gabaryty w dużej mierze zadecyduje on o charakterze urządzanego pomieszczenia. Co będzie lepszy wyborem do salonu – sofa czy narożnik?

Sprawdź również: Wygodna sofa do spania codziennego, jaka będzie najlepsza?
Przeczytaj też: Jaka kanapa do salonu będzie najlepszym wyborem?
Wejdź na: Narożnik lewostronny a prawostronny, jak odróżnić?

Narożnik czy sofa do salonu?

Pojęcie przestrzeni salonowej jest bardzo pojemne, a pomieszczenie to potrafi spełniać bardzo różne funkcje. W zależności od układu i wielkości całego domu lub mieszkania. Wybrany mebel wypoczynkowy musi płynnie wtopić się w aranżacje, a także uzupełnić całość pod względem praktycznym. Inaczej podejść należy przecież do salonu w domu jednorodzinnym, gdzie często bywa połączony z obszernym tarasem, a zupełnie odmiennie do salonu w kawalerce, który będzie dodatkowo służył jako sypialnia. Dlatego wybór narożnika czy sofy jest bardzo ściśle powiązany z przestrzenią, jaką możemy zagospodarować na ten praktyczny mebel.

Sprawdź również: Niebieska kanapa w salonie – do jakie stylu pasuje?

Narożnik Cala Wersal Kanapa Dorothy Comforteo
Narożnik Cala Wersal Kanapa Dorothy Comforteo

Sofa czy narożnik? – Istotna funkcja salonu!

Narożnik zostanie szczególnie doceniony przez osoby, dla których salon jest również miejscem nocnego wypoczynku. Narożniki z funkcją spania oraz wbudowanymi szufladami na pościel sprawiają, że wieczorną porą łatwo następuje zmiana reprezentacyjnej przestrzeni przyjmowania gości w przytulną sypialnię. Oczywiście nie wszystkie modele narożników oferują możliwość rozkładania, dlatego przed zakupem należy to dokładnie sprawdzić, jeśli zamierzamy połączyć funkcję salonu z sypialnią. Kolejnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest stopień twardości poduch narożnika. Powinien on odpowiadać indywidualnym preferencjom, aby zarówno podczas relaksu w pozycji siedzącej, jak i też w czasie nocnego wypoczynku zapewniał pożądany komfort.

Narożnik Campo L Wersal Kanapa Carmen Comforteo
Narożnik Campo L Wersal Kanapa Carmen Comforteo

Sprawdź również: Co zamiast fotela do salonu?

Do salonu pozbawionego funkcji sypialni doskonałym wyborem będzie stylowa sofa nierozkładana, która wprowadzi wrażenie lekkości swoją formą. Niska waga pozwoli dodatkowo na swobodne przestawianie mebla, dzięki czemu kształt strefy wypoczynkowej można w każdym momencie dostosować do swoich potrzeb. Efektowne wykończenia i wersje kolorystyczne sof sprawiają, że mebel dodaje mnóstwo stylu. Będzie doskonałym wyborem dla klientów ceniących przede wszystkim wygodę i elegancję.

Narożnik Focus Mini Wersal Sofa Castel 2 XL Halmar
Narożnik Focus Mini Wersal Sofa Castel 2 XL Halmar

Ustawienie narożnika i sofy w przestrzeni salonu

Sofa doskonale odnajdzie się w centralnym punkcie pomieszczenia. W przeciwieństwie do narożnika, który jak sama nazwa wskazuje, lepiej zaprezentuje się ustawiony w rogu salonu. Nie jest to oczywiście sztywna reguła, ale warto się jej trzymać, aby nie popełnić błędów aranżacyjnych. Zazwyczaj duży narożnik na środku niezbyt przestronnego salonu wprowadzi poczucie przytłoczenia, natomiast sofa ustawiona w kącie nie pozwoli na pełne wykorzystanie przestrzeni.

Narożnik Molina L Wersal Sofa Amorinito XL Halmar
Narożnik Molina L Wersal Sofa Amorinito XL Halmar

Narożnik może doskonale posłużyć do wydzielenia stref w salonie połączonym z aneksem kuchennym lub jadalnią. Wydłużony szezlong będzie subtelnie odgradzał przestrzeń wypoczynkową od reszty pomieszczenia. Unikniemy w ten sposób optycznego zmniejszania otwartej przestrzeni, co wystąpiłoby w przypadku zastosowania normalnej ścianki działowej. Odpowiednio dopasowana kolorystyka oraz wykończenie sprawi, że takie rozwiązanie będzie wyglądać bardzo oryginalnie, a przy tym w praktyczny sposób podzieli duże pomieszczenia.

Narożnik Calvaro XL Wersal Kanapa Petra Comforteo
Narożnik Calvaro XL Wersal Kanapa Petra Comforteo

Narożnik czy dwie sofy? Kiedy zdecydować się na takie rozwiązanie?

Jeśli często przyjmujemy gości i uwielbiamy spędzać czas w towarzystwie większej grupy znajomych, to warto zdecydować się na szeroki narożnik w kształcie litery L lub U. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że dla nikogo nie zabraknie miejsca, a serwowanie przekąsek i organizowanie wspólnych wieczorów będzie jeszcze przyjemniejsze. Równie funkcjonalnym zestawem będą dwie ustawione naprzeciwko siebie sofy. Jednakże takie rozwiązanie lepiej stosować jedynie w przestronnych salonach, gdyż wymaga ono sporo wolnego miejsca.

Bez względu na to, czy w naszym salonie zdecydujemy się na narożnik czy sofę, nasz zestaw wypoczynkowy zawsze możemy powiększyć o funkcjonalny fotel wypoczynkowy lub pufę. Pozwolą one na uzyskanie dodatkowej przestrzeni, a przy tym będą stanowić mobilną część kompletu, którą swobodnie przestawimy zależnie od sytuacji. Sofa z fotelem to ponadczasowe połączenie, które nada salonowej przestrzeni klasycznej elegancji. Narożnik z kolei jest dość pokaźnym meblem, dlatego w jego towarzystwie lepiej zaprezentują się pufy. Bryła fotela może okazać się w tym zestawieniu zbyt masywna.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *