jakie wypełnienie kanapy wybrać - aranżacja salonu z kanapą i stolikiem kawowym

Wybierając mebel wypoczynkowy, zwracamy uwagę przede wszystkim na jego wygląd. Jest to oczywiście w pełni naturalne, gdyż kanapa musi być ozdobą salonu – stoi w jego centralnej części, przyciąga uwagę, stanowi reprezentacyjny element wyposażenia. Niestety wyszukane kształty i atrakcyjne kolory to nie wszystko, bo nawet jeśli sofa wygląda fenomenalnie, to nie spełni swojej funkcji, gdy będzie niewygodna. Decydujący wpływ na komfort wypoczynku mają materiały składające się na siedzisko i oparcie. Sprężyny czy pianka w kanapie – na co się zdecydować? Jakie wypełnienie kanapy będzie najlepsze? Sprawdź, która opcja lepiej dopasuje się do Twoich potrzeb!

Sprawdź również: Dwie sofy w salonie – jak ustawić dwie kanapy w salonie?
Wejdź na: Kanapa na środku salonu – czy to dobre rozwiązanie?
Przeczytaj: Sprężyny bonellowe czy faliste do wypoczynku – które wybrać?

Jakie wypełnienie kanapy wybrać?

Meble tapicerowane wykonuje się przy wykorzystaniu różnych technologii, łączących zwykle kilka warstw uzupełniających się materiałów. Niezależnie od tego, czy producent wykorzystuje sprężyny bonellowe czy faliste, będą one obłożone warstwą pianki, aby zapewnić przyjemne uczucie miękkości. Sofy do salonu i fotele wyposaża się także w elastyczne pasy oparciowe, odciążające kręgosłup podczas wypoczynku. Dla maksymalnej wygody stosuje się czasem wkłady z granulatu, a nawet puchu czy pierza – sprężyny w kanapie stają się wtedy kompletnie niewyczuwalne.

Na rynku znaleźć można również meble całkowicie pozbawione sprężyn. W takim wypadku optymalnym wyborem jest wykonanie wypełnienia kanapy z pianki wysokoelastycznej. Charakteryzuje się ona lepszą wytrzymałością niż tradycyjne poliuretanowe wypełnienie tapicerskie. To ostatnie dobrze sprawdza się jako wykończenie podłokietników i zagłówków, choć w tańszych kanapach czasem wykorzystuje się je również jako główny materiał siedziska. Skutkuje to niestety szybkim pojawieniem się nieestetycznych wgnieceń i odkształceń, dlatego lepiej unikać tego rozwiązania.

Sofa Roberto Halmar ciemny popiel Sofa Amorinito XL Halmar ciemnozielona
Sofa Roberto Halmar ciemny popiel Sofa Amorinito XL Halmar ciemnozielona

Sprawdź również: Wygodny wypoczynek do salonu – jaki zestaw wybrać?

Sprężyny czy pianka w kanapie?

Kompletując wyposażenie pokoju dziennego, warto się zastanowić, w jaki sposób będziemy użytkować nasz wymarzony mebel. Niektórzy korzystają z sofy tylko w trakcie wieczornych posiedzeń ze znajomymi, inni lubią ucinać sobie popołudniowe drzemki przed telewizorem, a w niejednym salonie wersalka codziennie pełni funkcję łoża sypialnianego. Przeanalizowanie osobistych preferencji i stylu życia domowników pozwoli zadecydować, czy lepsza będzie kanapa na sprężynach czy piance.

Osoby ceniące sobie poczucie przyjemnego otulenia, korzystające z sofy tylko przez kilka godzin w ciągu dnia, mogą z powodzeniem wybrać miękkie wypełnienie piankowe, które idealnie sprawdza się w sofach bez funkcji spania. Podczas spania i drzemki przyda się natomiast bardziej stabilne podparcie, które pozwoli uniknąć bólu kręgosłupa.

Sofa Honey Wersal Sofa Castel XL Halmar popielaty
Sofa Honey Wersal Sofa Castel XL Halmar popielaty

Przeczytaj: Jak wyczyścić kanapę?

Sprężyny bonellowe czy faliste?

Omawiając różne rodzaje siedzisk warto poznać wewnętrzną budowę mebla wypoczynkowego, aby lepiej zrozumieć działanie poszczególnych elementów. Bazę stanowi warstwa nośna w postaci sztywnej ramy z litego drewna lub metalu. Do takiego stelaża przytwierdza się warstwę podtrzymującą w postaci sprężyn falistych lub twardej płyty meblowej. Na niej następnie układany jest wkład bonellowy lub piankowy. Kanapkowa budowa zapewnia optymalną sztywność i stabilność, całość zabezpiecza się estetyczną tkaniną obiciową.

Sporo klientów zadaje sobie pytanie: jakie sprężyny do sofy będą lepsze – bonellowe czy faliste? Z powyższego opisu szybko wywnioskować można, że wymienione rodzaje sprężyn pełnią zupełnie inną funkcję w konstrukcji mebla, dlatego nie ma potrzeby wybierania pomiędzy nimi. Co więcej, mogą one pojawić się wewnątrz siedziska jednocześnie i ze sobą współpracować.

Sofa Deluxe Wersal Sofa Monte Wersal
Sofa Deluxe Wersal Sofa Monte Wersal

Jakie sprężyny w kanapie do spania?

Kanapy rozkładane do salonu oferują sporą funkcjonalność, dlatego coraz więcej osób decyduje się na taką propozycję. W razie potrzeby pozwala to okazyjnie przenocować gości, a w kawalerkach i ciasnych mieszkaniach nawet codzienne spanie na wersalce jest dość powszechnym rozwiązaniem. Jakie sprężyny do kanapy wybrać, gdy planujemy korzystać z mebla każdej nocy? W takiej sytuacji najlepiej szukać siedziska z wkładem bonellowym, który dzięki swojej sztywności oferuje właściwości podobne do tradycyjnych materacy. Jeśli producent deklaruje zastosowanie tylko sprężyny falistej, to można się spodziewać, że bazę stanowić będzie miękkie wypełnienie piankowe, a takie poleca się głównie do okazjonalnego wypoczynku.

Zastanawiając się, jakie wypełnienie kanapy będzie najlepsze, należy wziąć pod uwagę wiele elementów. Wypełnienie sofy lub kanapy zależne jest w głównej mierze od tego, w jakiś sposób na co dzień będziemy użytkować mebel.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *