Wygodny fotel do czytania

Salon wzbogacony o elegancką biblioteczkę zyskuje mnóstwo klasy, a posiadane przez nas egzemplarze ulubionych dzieł zyskują nareszcie należne im miejsce. Do pełni szczęścia potrzeba już tylko wygodnego fotela do czytania, który pozwoli w spokoju delektować się naszym kącikiem. Wygodny mebel sprawi, że nawet długie sesje przy wciągającej książce nie będą skutkować uciążliwymi bólami mięśni. Dlatego należy uważnie przeanalizować wszelkie szczegóły przy zakupie fotela. Wygodny fotel do czytania zdecydowanie wpłynie na komfort relaksu z ulubioną lekturą. Jaki fotel do czytania wybrać?

Sprawdź również: Jaki fotel do salonu wybrać?
Przeczytaj też: Co to jest szezlong?
Wejdź na: Jak dobrać fotel do kanapy?

Wypełnienie i obicie wygodnego fotela do czytania!

Fotel do czytania to mebel, na którym niejednokrotnie zdarzy nam się spędzić kilka godzin z rzędu. Dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na rodzaj i jakość zastosowanych materiałów w meblu. Pierwszą kluczową decyzją będzie wybór odpowiadającego nam rodzaju wypełnienia. Oferowany stopień podparcia należy dostosować do własnych upodobań w tym zakresie – sprężyny poleca się osobom preferującym twardsze siedzisko, gąbka z pianki poliuretanowej lepiej spełni oczekiwania zwolenników miękkości i przyjemnego zatapiania się w fotelu.

Sprawdź również: Do jakich wnętrz pasuje fotel uszak?

Modele plecione z wikliny i innych naturalnych materiałów mogą okazać się zbyt twarde, ale jeśli odpowiada nam ich styl i bardzo zależy nam na oryginalnym rozwiązaniu, to wystarczy uzupełnić taki fotel wypoczynkowy do czytania miękkimi poduszkami. Obicie powinno być przyjemne w dotyku, dlatego dobrym wyborem będą naturalne tkaniny, takie jak len lub welur bawełniany. Ich przewiewność i dobra wentylacja zagwarantuje, że korzystanie z fotela do czytania będzie przyjemne również w czasie gorącego lata. Warto również poszukać materiału, który będzie łatwy w czyszczeniu. Niejednokrotnie zdarzy nam się zasiąść do lektury z kubkiem gorącej kawy, a jej przypadkowe rozlanie mogłoby skutkować trudnymi do usunięcia plamami.

Fotel Chester Halmar Fotel Lusso Halmar
Fotel Chester Halmar Fotel Lusso Halmar

Kształt oparcia – istotny element fotela!

Fotel do czytania ma za zadanie odciążyć mięśnie i stabilnie podeprzeć szkielet, aby można było zapomnieć o wszelkich napięciach i troskach. Pozwoli to na całkowite odprężenie i zatopienie się w czytanej lekturze. Oparcie powinno być na tyle wysokie, aby swobodnie podtrzymywało nie tylko plecy, ale w miarę możliwości także głowę. Będzie to szczególnie ważne w przypadku osób z tendencją do garbienia się. Optymalny kąt między oparciem a siedziskiem wynosi około 110-120 stopni, gdyż umożliwia to swobodne odchylenie się.

Nie mniej ważnym elementem są podłokietniki, które przyniosą ulgę rękom trzymającym książkę. Ich wysokość nad siedziskiem powinna być dopasowana do wzrostu i sylwetki osoby korzystającej z fotela do czytania. Wykończenie podłokietników to kolejny aspekt mający wpływ na komfort korzystania z mebla. Zależnie od upodobań będziemy mieć do wyboru wykonanie z twardego drewna lub też miękkie obicie z tkaniny. Trzeba pamiętać, że podłokietniki to elementy fotela najczęściej dotykane dłońmi, dlatego ważne jest, aby łatwa była ich pielęgnacja i usuwanie zabrudzeń.

Fotel Mershal Halmar Fotel Scandi Comforteo
Fotel Marshal Halmar Fotel Scandi Comforteo

Praktyczne dodatki do fotela do czytania!

Pozostawanie przez długi czas w jednej pozycji będzie wygodne tylko wtedy, kiedy wszystkie mięśnie zostaną wystarczająco rozluźnione. Dopasowane do wzrostu oparcie pozwala odprężyć tułów i górną część ciała, a odpowiedni komfort nogom zapewnić może stylowy podnóżek. Warto o nim pamiętać, gdyż ten niepozorny mebel ma ogromny wpływ na komfort korzystania z fotela do czytania. W niektórych modelach zdarza się nawet, że jest on wbudowany w bryłę mebla i wysuwa się na dedykowanej konstrukcji. Funkcję podnóżka doskonale spełni również niska pufa.

Obok fotela do czytania warto ustawić ponadto lampę i niewielki stolik. Dopełniony w ten sposób kącik czytelniczy będzie nie tylko stylowo się prezentował, ale stanie się dodatkowo bardzo praktyczny. Pierwszy z zaproponowanych dodatków zapewni optymalne oświetlenie, które jest niezwykle ważne, aby utrzymać wzrok w dobrej kondycji. Drugi natomiast pozwoli odłożyć na czas czytania telefon, ustawić kubek gorącego napoju, a po zakończonej lekturze przechować do następnego razu aktualnie czytaną książkę.

Fotel Rezzo Halmar Fotel Rebeca Comforteo
Fotel Rezzo Halmar Fotel Rebeca Comforteo

Wygodny fotel do czytania, co wybrać jako alternatywę?

Tradycyjny uszak kojarzący się z przytulnym salonem jest niewątpliwie bardzo urokliwy, a przy tym również wygodny. Nie zawsze jednak uda się go dopasować do stylu obecnego w naszej aranżacji. Na szczęście w ofercie producentów mebli znajdziemy mnóstwo propozycji będących fantastyczną alternatywą dla klasycznych rozwiązań, dzięki którym dobranie fotela do sofy, kanapy czy narożnika jest niezwykle proste. Doskonałą propozycją może okazać się szezlong, który świetnie wypełni wszystkie funkcje fotela do czytania. Przyjmowana na nim pozycja jest nadzwyczaj komfortowa, jego wadą są jednak spore rozmiary. Z tego powodu sprawdzi się głównie w przestronnych pomieszczeniach w połączeniu ze stylowym narożnikiem.

Możliwości, rodzajów i stylów foteli jest bardzo wiele, dzięki czemu wybór wygodnego fotela do czytania nie będzie stanowił większego problemu. Miłośnicy książek z pewnością znajdą odpowiedni fotel!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *