Jaka lampa do salonu - aranżacja z lampą stojącą

Dobrze doświetlone pomieszczenie sprawia wrażenie bardziej przestronnego, co ma szczególne znaczenie podczas dekorowania pokoju dziennego. Może się okazać, że dostępny w salonie metraż jest niestety mocno ograniczony, warto wtedy zastosować kilka sposobów na optyczne poszerzenie wnętrza. Spektakularne efekty pozwala osiągnąć umiejętne operowanie oświetleniem. Kreatywnie umiejscowiona żarówka emitująca ciepłe światło może całkowicie zmienić klimat aranżacji, a dodatkowo pozwoli skierować wzrok na ozdoby, które pragniemy szczególnie wyeksponować. Jaką lampę do salonu wybrać? Poniżej prezentujemy garść praktycznych wskazówek! Sprawdź i dowiedz się więcej!

Sprawdź również: Jak optycznie powiększyć pokój dzienny?
Przeczytaj: Jak oświetlić salon?
Wejdź na: Jaka lampa do sypialni będzie odpowiednia?

Na jaką lampę do salonu się zdecydować?

Czasy pojedynczego żyrandola oświetlającego całe wnętrze już dawno przeminęły – współczesne aranżacje wykorzystują bardziej rozbudowane konfiguracje. Lampy przysufitowe oczywiście nadal pełnią swoje pierwotne funkcje, czyli są zazwyczaj bazowym źródłem światła, które zapewnia podstawową orientację w pomieszczeniu. Komplet żarówek ledowych zabudowanych w podwieszanym suficie coraz częściej zastępuje centralnie umieszczony żyrandol, ale to jeszcze nie koniec, jeśli chodzi o nowoczesne podejście do światła.

Lampa stojąca Modern Kandela Lampa stojąca Baron Plus Kandela
Lampa stojąca Modern Kandela Lampa stojąca Baron Plus Kandela

Jaka lampa do salonu sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach? We współczesnych wnętrzach główne skrzypce grają obecnie lampy stojące oraz kinkiety. Tego rodzaju oświetlenie punktowe pozwala skupić się na detalach, których nie dałoby się odpowiednio wyeksponować poprzez żarówkę zawieszoną pod sufitem. Dodatkowe źródła światła są popularne w wielu zastosowaniach – w aneksach kuchennych rozjaśniają blaty robocze, w łazienkach poprawiają ekspozycję lustra. Poza tymi czysto praktycznymi zastosowaniami warto jednak zwrócić uwagę na typowo estetyczne aspekty, które mają ogromny wpływ na charakter pomieszczeń reprezentacyjnych.

Lampa stojąca Jazz Kandela Lampa stojąca Tulip Kandela
Lampa stojąca Jazz Kandela Lampa stojąca Tulip Kandela

Optyczne powiększenie wnętrza!

Aranżacja pokoju dziennego pozwala stworzyć specyficzny klimat, w którym poczujemy się swobodnie. Dobór punktów świetlnych zależy przede wszystkim od efektu, jaki pragniemy uzyskać. Jeśli głównym celem jest optyczne powiększenie wnętrza, to najlepiej wybrać lampy o transparentnych kloszach. Rozproszone światło podwyższy salon, szczególnie jeśli zostanie skierowane na sufit. Efekt poszerzenia będzie jeszcze wyraźniejszy, gdy wykorzystamy połączenie punktów świetlnych i luster. Oba te dodatki wzajemnie wzmacniają swoje działanie, szczególnie jeśli przy okazji wpuścimy do wnętrza naturalne promienie słoneczne. Gdy zależy nam na optycznym wrażeniu powiększenia, to duże okna są zdecydowanym atutem – nie warto ich chować za grubymi zasłonami.

Lampa stojąca Grand Kandela Lampa stojąca Orion Kandela
Lampa stojąca Grand Kandela Lampa stojąca Orion Kandela

Jaka lampa do salonu?

Owalny klosz zawieszony na rozłożystym trójnogu to tylko jedna z wielu kreatywnych propozycji do pokoju dziennego. Tak niepozorny dodatek, jak lampa, może być wykonany na wiele różnych sposobów, a każdy wariant odróżnia się specyficzną charakterystyką. Osobom pragnącym wprowadzić spokojną, stonowaną atmosferę polecić można przyciemniane, stożkowe abażury, które subtelnie rozleją światło po podłodze. Bardzo elegancko skomponuje się to z rozpalonym kominkiem, który często bywa ozdobą pokoju dziennego. Jaka lampa sprawdzi się w bardziej tradycyjnych aranżacjach? Do wnętrz w stylu retro można polecić lampy do salonu oparte na zdobionej, pojedynczej nodze, których zwieńczeniem będzie materiałowy lub papierowy abażur. Domowa biblioteczka wymaga bardziej ukierunkowanego strumienia światła, dlatego dobrym pomysłem jest ustawiona obok fotela lampa o regulowanej wysokości. Klosz ustawiony na optymalnym poziomie sprawi, że wieczorna lektura ulubionej książki stanie się jeszcze przyjemniejsza.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lampy?

Ogromne znaczenie przy wyborze dodatkowego oświetlenia ma nie tylko oprawa i utrzymująca ją podstawa, ale również sama żarówka. Szczególnie istotnym parametrem jest temperatura barwowa emitowanego światła. Nieumiejętny dobór tego parametru może całkowicie zepsuć efekt aranżacyjny, dlatego warto poświęcić powyższej kwestii odrobinę uwagi. Zimne, niebieskie światło doskonale oświetli łazienkę lub blat roboczy w kuchni, ale do przestrzeni salonowej byłoby już całkowicie nietrafionym wyborem. Przestrzeń relaksu najlepiej rozjaśni żarówka o ciepłej barwie, której odcień bardziej przypomina kolor pomarańczowy niż biały. Takie spokojne światło wprowadzi do wnętrza odprężający klimat, a aranżacja nabierze niepowtarzalnego charakteru.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *