jak urządzić garderobę

Garderoba kiedyś kojarzyła się z luksusem. Dziś gości w wielu domach i mieszkaniach, ułatwiając organizację odzieży, akcesoriów i dodatków. Dobrze zagospodarowana, pozwoli każdego poranka zaoszczędzić sporo drogocennego czasu podczas szykowania się do wyjścia. To także nieodzowna pomoc, jeśli ciężko Ci zapanować nad bałaganem. Niezależnie od tego, czy będzie stanowiła oddzielne pomieszczenie, czy jedynie wydzieloną strefę innego pomieszczenia, warto wziąć pod uwagę stworzenie jej w naszym domu. Sprawdź jak urządzić garderobę i dowiedz się, jak ją praktycznie zagospodarować!

Sprawdź również: Meble wielofunkcyjne do małych mieszkań – czyli jakie?
Wejdź na: Jakie są rodzaje szaf?
Dowiedz się więcej: Sypialnia z garderobą – jak urządzić?

Dlaczego warto wydzielić miejsce na garderobę?

Osobne pomieszczenie do przechowywania ubrań pozwoli zapanować nad chaosem. Jest to niewątpliwie największa zaleta posiadania garderoby. Dzięki temu pozbędziemy się stosu butów z korytarza czy kurtek zimowych z pawlacza. W garderobie z łatwością posegregujemy odzież i dodatki wszystkich domowników. Co więcej, to także doskonały sposób na pozbycie się zbędnych szaf i komód z innych pomieszczeń. To z kolei oznacza więcej miejsca na dodatki czy inne meble. Szafa na ubrania najczęściej znajduje się w sypialni, a pozbycie się jej to dodatkowe miejsce np. na wygodniejsze, szersze łóżko.

Urządzenie garderoby to rozwiązanie dla osób, którym trudno utrzymać porządek w szafie – więcej przestrzeni oznacza lepszą organizację, a jej otwarta przestrzeń oduczy bałaganiarstwa. Jak urządzić garderobę? Przejrzystość zasobów to również łatwy dostęp do każdej sztuki odzieży. Dzięki temu zapomnimy o problemie zaginionej pary spodni, która zalega na dnie szafy pod stertą tych częściej noszonych. Otwarta przestrzeń garderoby to także inspiracja – widząc tkaniny, kolory i wszystkie dodatki w jednym miejscu, zapomnimy o problemie „nie mam w co się dzisiaj ubrać”.

urządzona garderoba z ubraniami na półkach

Jak urządzić garderobę?

Garderoba to przede wszystkim funkcjonalne meble, dopasowane do zagospodarowanego pod tę aranżację metrażu. Najważniejsze są oczywiście pojemne szuflady, półki, a także gabloty z drążkami. Aby oszacować ich liczbę i wymiary, należy posortować odzież, dzieląc je na kategorie.

Przeczytaj: Wnętrze szafy – jak zaplanować i zaprojektować?
Sprawdź również: Głębokość szafy na ubrania – jaka będzie optymalna?

Sami zdecydujemy, które z nich powinny znaleźć się na wieszakach, a które w głębokiej szufladzie. Na tej podstawie poznasz zapotrzebowanie na poszczególne elementy organizacyjne. Warto również rozejrzeć się za dedykowanymi organizerami do garderoby np. na bieliznę. Przechowując ją w szufladzie, skazujesz się na częste porządkowanie i ponowne układanie. Aby przełamać monotonię w organizacji, warto również skorzystać z ozdobnych koszy, np. wykonanych z wikliny.

Niezbędnym elementem każdej garderoby powinno być lustro. W dużych pomieszczeniach sprawdzi się lustro stojące, które pozwoli swobodnie obejrzeć całą sylwetkę. Co w przypadku, gdy chcemy urządzić małą garderobę? Jeśli garderoba to jedynie niewielka, wydzielona strefa, nie rezygnujmy z tego dodatku. Wiszące lustro nie tylko ułatwi dobranie stylizacji, ale i optycznie powiększy przestrzeń.

Urządzona biała garderoba z szufladami i półkami

Niezależnie od poziomu naturalnego oświetlenia w pomieszczeniu, urządzając garderobę, musimy pamiętać o odpowiednim oświetleniu. Oprócz światła głównego rewelacyjnie sprawdzą się tutaj dyskretne taśmy LED lub kinkiety.

Jak urządzić garderobę na poddaszu ze skosami?

Ze względu na skosy, część przestrzeni poddasza jest najczęściej wyłączona z użytku, zatem miejsce to sprawdzi się doskonale pod zaaranżowanie garderoby. Jak urządzić garderobę pod skosami? Jeśli przestrzeni pod skosami jest wystarczająco, rozwiązaniem jest wstawienie szafy skośnej wykonanej pod wymiar. Jest to niemały wydatek, który może znacznie obciążyć nasz budżet, jednakże taka inwestycja pozwoli nam maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

Ekonomiczniejszym rozwiązaniem może być wstawienie gotowego zestawu mebli modułowych o różnych wysokościach. Jeśli nie mamy zbyt wiele wolnego miejsca na urządzenie garderoby na poddaszu ze skosami, doskonałym pomysłem będzie umieszczenie niskich szafek, komód z szufladami lub półek. Dzięki temu wykorzystamy przestrzeń, która byłaby niezwykle trudna do zaaranżowania pod inne funkcje.

Jak urządzić garderobę - stylowo urządzona garderoba

Garderoba – w przedpokoju, sypialni czy salonie?

Co, jeśli nie dysponujemy wolnym pomieszczeniem pod garderobę? Gdzie wstawić pojemną szafę, aby wkomponowała się we wnętrze, a zarazem była najbardziej funkcjonalna? Poniżej podpowiadamy, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze.

Garderoba w przedpokoju, jak urządzić? Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku niewielkich mieszkań. Przestrzenny przedpokój to doskonałe miejsce (a często także – jedyne możliwe) do ustawienia szafy z drzwiami przesuwnymi do zabudowy. Przy takim umiejscowieniu mebla, warto pamiętać również o zewnętrznych wieszakach na odzież wierzchnią oraz półce na buty.

Jak urządzić garderobę w sypialni? Jest to najlepsze miejsce, gdzie warto umieścić garderobę. Należy do prywatnej strefy domu, w dodatku po ustawieniu łóżka i szafek nocnych bardzo często dysponujemy wolną przestrzenią. Możemy ją uzupełnić szafą do zabudowy. W dużym pomieszczeniu odnajdzie się mebel, którym możemy zabudować całą ścianę. Doskonale sprawdzą się szafy z lustrami, w których będziemy mogli się od razu przejrzeć przed wyjściem. Decydując się na urządzenie garderoby w sypialni, zyskujemy również rewelacyjne miejsce do przechowywania tekstyliów, takich jak pościel czy ręczniki.

Przeczytaj: Szafa na całą ścianę – czy to dobre rozwiązanie?

Garderoba w salonie – choć nie jest to najlepsze i najpraktyczniejsze rozwiązanie, często to właśnie salon ze względu na największe wymiary jest jedynym pomieszczeniem, gdzie możemy zorganizować garderobę. Aby zgrać szafę z resztą aranżacji, najlepszym rozwiązaniem będzie mebel na wymiar, o wysokości takiej samej jak pomieszczenie. Sprawdzi się tutaj minimalistyczna szafa bez zdobień i uchwytów, z drzwiami przesuwnymi.

Dowiedz się więcej: Szafa w salonie – jaka będzie odpowiednia?

To, jak urządzić garderobę w dużej mierze zależy od dostępnego metrażu. W dużych domach garderoba najczęściej urządzana jest w osobnym pomieszczeniu, natomiast w mieszkaniach tworzy dodatek do sypialni, przedpokoju, a nawet i salonu. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci urządzić funkcjonalną garderobę!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *