Sprężyny bonellowe czy faliste do mebli wypoczynkowych - aranżacja salonu z jasną sofą i stolikiem kawowym

Ustawiony w salonie mebel wypoczynkowy to inwestycja na wiele lat, dlatego kupujący często szukają informacji o jego wewnętrznej budowie. Elegancki wygląd będzie bardzo ważny pod względem aranżacyjnym, ale to dopiero połowa sukcesu. Tapicerka w atrakcyjnym kolorze przyciąga oko, kluczowe jest jednak odczucie komfortu podczas korzystania z siedziska. Domownicy będą wypoczywać na narożniku każdego dnia, dlatego trzeba zwrócić uwagę na jego wypełnienie. Sprężyny bonellowe czy faliste? To dwie najpopularniejsze opcje, które można spotkać na rynku, a wybór najbardziej komfortowej jest zwykle sporym wyzwaniem. Sprawdź i poznaj tajniki mebli do wypoczynku, aby znaleźć dla siebie najwygodniejsze rozwiązanie!

Sprawdź również: Jaki materiał na narożnik wybrać?
Wejdź na: Narożnik do małego salonu – jaki wybrać?
Przeczytaj: Wygodny wypoczynek do salonu – jaki zestaw wybrać?

Sprężyny do kanapy – jak są zbudowane?

Omawiając różne typy wypełnień, warto poznać ich funkcje, aby zrozumieć zasadę działania. W przypadku narożników i sof wyróżnić można dwie najważniejsze warstwy: podtrzymującą i sprężynującą. Pierwsza z nich ma za zadanie usztywnić konstrukcję, druga natomiast jest odpowiedzialna za odczucie komfortu. Najłatwiej wyobrazić sobie to na przykładzie standardowego łóżka – funkcję podtrzymującą pełni listwowy stelaż, natomiast za wygodę odpowiada położony na nim materac. Meble do salonu o charakterze wypoczynkowym zbudowane są na tej samej zasadzie, ale całość pokryta jest tapicerką, dlatego gołym okiem nie da się zauważyć poszczególnych warstw. Sprężyny bonellowe a faliste – za co są odpowiedzialne?

Dla wielu osób będzie pewnie zaskoczeniem, że sprężyny faliste wbrew pozorom pełnią funkcję podtrzymującą, a nie sprężynującą, jak sugerowałaby ich nazwa. Wykonane są ze stalowego drutu o średnicy ok. 5 mm i mają podłużny, falujący kształt przypominający sinusoidę. W konstrukcji narożników i kanap są odpowiednikiem listwowego stelaża w łóżku – usztywniają konstrukcję i liniowo przenoszą obciążenie. Warto wiedzieć, że ich zamiennikiem mogą być materiałowe pasy tapicerskie, które spełniają takie samo zadanie. Które wybrać – sprężyny bonellowe czy faliste? Sprężyna bonellowa bardziej przypomina klasyczną klepsydrę. W przeciwieństwie do falistej nie ugina się liniowo, a punktowo. Jej głównym zadaniem jest więc zapewnienie wygody, a za stabilizację mebla odpowiadają inne elementy.

Narożnik Livio Wersal  width=
Narożnik Livio Wersal Narożnik Cala Wersal

Bonell czy faliste – które sprężyny są lepsze?

Wnętrze kanapy pozostaje ukryte dla oka, dlatego klientom trudno podjąć decyzję bez pełnego zrozumienia tematu. Pytanie o wybór sprężyn bonellowych czy falistych nie ma uzasadnienia pod względem konstrukcyjnym, gdyż pełnią one zupełnie inne zadania. Dopiero w zestawie z odpowiednim zestawem pianek uzyskuje się kompletne siedzisko, a jego parametry zależne są od twardości poszczególnych materiałów.

Dla niektórych klientów ciekawostką może być fakt, że w wielu meblach sprężyny bonellowe i faliste występują jednocześnie i współpracują ze sobą. Decydując się na konkretny mebel, trzeba wziąć pod uwagę sposób jego użytkowania. Narożniki z funkcją spania muszą oferować wygodę przez całą noc, natomiast w przypadku okazyjnego wypoczynku w pozycji siedzącej wymagania nie będą aż tak wygórowane.

Sofa Deluxe Wersal Sofa Oslo Wersal
Sofa Deluxe Wersal Sofa Oslo Wersal

Sprężyny bonellowe czy faliste – które wybrać?

Meble do wypoczynku wykorzystują różne zestawienia materiałów, dopasowane do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych klienta. Kanapy do salonu użytkowane głównie w ciągu dnia są zazwyczaj wykonane na bazie sprężyn falistych, a za komfort odpowiada wysokoelastyczna pianka HR. Taka konstrukcja jest najbardziej popularna ze względu na swoją niską cenę i będzie doskonałym wyborem, jeśli chodzi o relaks w pozycji siedzącej.

Sprawdź również: Jakie wypełnienie kanapy – pianka czy sprężyny?

Sprężyny bonellowe czy faliste do narożnika z funkcją spania? W tym wypadku najlepiej rozejrzeć się za modelem na bazie sprężyn bonellowych. Takie rozwiązanie daje odczucia najbardziej zbliżone do klasycznego materaca kieszeniowego, dzięki czemu salon z powodzeniem spełni funkcję sypialni, a noc spędzona na kanapie nie będzie kończyć się z obolałymi mięśniami.

Nie można jednoznacznie stwierdzić które sprężyny w meblach wypoczynkowych będą lepsze – bonellowe czy faliste. Wybór zależy od przeznaczenia mebla podczas codziennego użytkowania. W meblach z funkcją spania lepiej sprawdzą się sprężyny bonellowe natomiast w sofach i kanapach bez funkcji spania warto zastanowić się nad wyborem mebla z wypełnieniem sprężynami falistymi.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *