jak wykorzystać regały w mieszkaniu

Regał stanowi w każdej aranżacji niezwykle interesujący element, którego charakter dynamicznie się zmienia, zależnie od ustawionych na nim dodatków. Spektrum zastosowań tego uniwersalnego mebla jest niezwykle szerokie, a wypełnione kreatywnymi pomysłami portale wnętrzarskie nie zatrzymują się w podsuwaniu kolejnych porywających inspiracji. Jeszcze do niedawna regał kojarzył się głównie z garażem, piwnicą i warsztatem. Obecnie coraz częściej pojawia się w eleganckiej wersji, stylowo dopełniającej reprezentacyjne przestrzenie. Jakie są zastosowania regałów pokojowych? Jak wykorzystać regały w mieszkaniu?

Sprawdź również: Regał jako ścianka działowa – praktyczne rozwiązanie w salonie!
Wejdź na: Domowa biblioteczka – jakie meble wybrać?
Przeczytaj: Jaką witrynę do salonu wybrać?

Estetyczne i praktyczne meble!

Tradycyjny regał pokojowy różni się od swojej roboczej wersji nie tylko kolorystyką i zastosowanymi materiałami, ale równie często zachwyca niebanalnymi kształtami. O wyborze mebla nie decyduje w tym wypadku prosta forma i masywna konstrukcja, ale dużo większego znaczenia nabierają walory estetyczne. Oczywiście aspekty praktyczne nadal pozostają niezwykle istotne, dlatego oferowane przez producentów regały pokojowe znaleźć można w wielu wersjach, pozwalających odnaleźć idealnie dopasowane rozwiązanie.

Dodatkowe miejsce ekspozycji w salonie lub gabinecie

Meble do salonu muszą wyróżnia się zarówno praktycznością, jak i pełnić funkcję estetyczną. Regał pozwala doskonale podkreślić walory przedmiotów wypełniających nasz dom, a najlepszym sposobem na wykorzystanie funkcji ekspozycyjnej regału jest ustawienie go w salonie. Reprezentacyjna przestrzeń pozwoli znaleźć dla tego mebla wiele zastosowań. Jeden z popularniejszych pomysłów jak wykorzystać regał w mieszkaniu, który niezaprzeczalnie wprowadza do pomieszczenia elegancki charakter, to utworzenie podręcznej biblioteczki.

Sprawdź również: Szklana ściana w salonie – czy to dobry pomysł?

Regał Atlanta Typ 11 Dekort z półkami Regał REG-2 Narvik Halmar Dąb sonoma-czarny
Regał Atlanta Typ 11 Dekort z półkami Regał REG-2 Narvik Halmar Dąb sonoma-czarny

W każdym domu znajdziemy bez wątpienia wiele książek, które nie zawsze posiadają dla siebie wydzielone miejsce. Regał w salonie pozwoli w takiej sytuacji zaprowadzić porządek, a przy tym pięknie wyeksponuje obite ozdobnymi okładkami cenne egzemplarze. Elegancka biblioteczka będzie zdecydowanie przyciągać oko, co zachęci do częstszego sięgania po lekturę.

Jak wykorzystać regały w mieszkaniu – alternatywa dla szklanych witryn!

Regał może również doskonale zastąpić witrynę, gdyż jego otwarte półki pozwalają zaaranżować w dowolny sposób kolekcję rodzinnych pamiątek. Równie pięknie zaprezentują się na nim rośliny doniczkowe, ozdobne świeczniki i wazony. Witryna nie musi oczywiście znikać z pomieszczenia – zamiast stanowić zastępstwo, regały otwarte mogą równie dobrze stać się jej dopełnieniem. Stworzymy w ten sposób ciekawy, a przy tym bardzo praktyczny zestaw.

Regał Velvet 17 Szynaka Meble Dąb rustical Regał Aygo AG-5 Bog-Fran
Regał Velvet 17 Szynaka Meble Dąb rustical Regał Aygo AG-5 Bog-Fran

Regał w przeciwieństwie do witryny nie posiada drzwiczek, przez co wygodniej jest ustawić na nim rzeczy, po której będziemy sięgać częściej. Witryna pozwoli natomiast przechować przedmioty, które chcemy ochronić przed kurzem, takie jak np. kolekcja porcelany. Ustawienie tych mebli w sąsiedztwie będzie więc bardzo stylowym, a przy tym funkcjonalnym rozwiązaniem.

Jak wykorzystać regał w domu?

Poza bardzo elegancką prezentacją niezbędnych drobiazgów regał zapewnia do nich wyjątkowo szybki dostęp. Regały są jednym z podstawowych elementów mebli do gabinetu. Regał w gabinecie pozwoli poukładać segregatory, co bardzo ułatwi przechowywanie dokumentacji i niezbędnych materiałów. Doskonałym pomysłem będzie również ustawienie tego praktycznego mebla w miejscu jedzenia posiłków, gdyż regał sprawdzić się może zarówno w kuchni, jak też jadalni. Posłuży tam do wyeksponowania zastawy stołowej, która będzie zawsze dostępna, na wyciągnięcie ręki. Znacznie usprawni to serwowanie nawet najbardziej rozbudowanych obiadów.

Regał REG-1 Lockheed Halmar Regał Wiso Wernature
Regał REG-1 Lockheed Halmar Regał Wiso Wernature

W pokoju dziecięcym warto znaleźć dla regału miejsce obok biurka, co umożliwi utrzymanie porządku każdemu pilnemu uczniowi. Ten praktyczny mebel sprawdzi się także w pomieszczeniach użytkowych, takich jak pralnia czy łazienka, gdzie elegancko ułożyć można ręczniki i pościel. Zastosowań regału jest, jak widać mnóstwo, a ogranicza nas tylko własna wyobraźnia.

Szerokie zastosowanie regałów pokojowych!

Dostępne na rynku regały pokojowe posiadają bardzo szeroką paletę wykończeń. Znajdziemy tutaj regały wykonane w całości z litego drewna, lekkie konstrukcje wyposażone w szklane półki, solidne metalowe regały w stylu industrialnym, a także praktyczne zestawy z trwałej płyty MDF. Materiały zastosowane do produkcji to jedno, ale spore znaczenie ma również kształt i ustawienie mebla. Efektownie prezentują się nowoczesne regały schodkowe, które składają się z kilku elementów o różnej wysokości.

Pozostaje jeszcze jedna bardzo istotna kwestia, o której nie można zapomnieć, organizując stylową ekspozycję. Jeśli planujemy ustawić na regale pokaźne tomy książek, albo rośliny w ciężkich ozdobnych donicach, to koniecznie należy ustalić, ile może wytrzymać konstrukcja wybranego mebla. Nie każdy z oferowanych modeli przystosowany jest do utrzymywania dużych obciążeń, dlatego warto dokładnie to sprawdzić, jeśli planowana przez nas wystawa będzie charakteryzować się sporymi gabarytami i wagą. Wytrzymałość regału będzie więc kluczowa nie tylko w spiżarni przechowującej słoiki wypełnione domowymi przetworami, ale także w przypadku domowej biblioteczki.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *