ile miejsca na stół z krzesłami - aranżacja jadalni ze stołem i krzesłami

Dopasowanie stołu do aranżacji wymaga nie tylko zadbania o estetykę – niezbędne będzie zwrócenie uwagi również na funkcjonalność. Zależnie od liczby domowników i przyjmowanych gości można postawić na różne rozwiązania, dzięki którym wspólne obiady upłyną w dobrej atmosferze. Ile miejsca na stół z krzesłami? Szukając odpowiedzi na to pytanie, trzeba uwzględnić przede wszystkim kształt i rozmiary blatu, a także metraż i układ urządzanego wnętrza. Idealną przestrzenią do cieszenia się posiłkami jest dedykowana jadalnia, ale w wielu mieszkaniach trzeba zorganizować kącik obiadowy w innych pomieszczaniach. Sprawdź i poznaj cenne wskazówki, dzięki którym stworzysz wygodny azyl do wspólnego spędzania czasu!

Sprawdź również: Stół okrągły czy prostokątny, na który się zdecydować?
Wejdź na: Jak zmieścić stół w małym salonie?
Przeczytaj: Jak dobrać krzesła do stołu?

Ile potrzeba miejsca na stół z krzesłami?

Rodzinne spotkania związane są zazwyczaj z radosną atmosferą, dlatego podczas posiłków wiele się dzieje. Wstawanie i przechodzenie obok blatu wymaga odrobiny miejsca, aby nie przeszkadzać innym osobom zasiadającym przy stole. Ile potrzeba miejsca na stół z krzesłami? Określając potrzebną przestrzeń, zakłada się, że do wygodnego odsuwania krzeseł potrzeba minimum 70 cm. Gwarantuje to, że można swobodnie wstać i wyjść zza blatu, bez konieczności przeciskania się pomiędzy meblami a ścianą.

Ile zajmuje stół z krzesłami? Zależy to również od liczby zasiadających przy nim osób. Przyjmuje się, że dorosły człowiek potrzebuje miejsca o szerokości co najmniej 60 cm, aby w czasie jedzenia nie zderzać się łokciami z siedzącymi obok osobami. Im więcej przestrzeni uda się zapewnić, tym wygodniejsze będzie korzystanie z kącika jadalnianego.

Stół Vasco Paged Stół Perez Halmar jasny dąb
Stół Vasco Paged Stół Perez Halmar jasny dąb

Przeczytaj: Czy stół musi być w kolorze mebli?

Stół z krzesłami – ile miejsca?

Znajomość wszystkich minimalnych wymiarów i odległości jest z pewnością sporym ułatwieniem, ale rozplanowanie całego układu we wnętrzu nadal pozostaje niemałym wyzwaniem. Jak sprawdzić ile miejsca na stół z krzesłami potrzebujemy? Na szczęście istnieje praktyczna sztuczka, znacznie upraszczająca to zadanie – wystarczy znaleźć jakiś niepotrzebny kawałek kartonu i wyciąć z niego fragment o wielkości stołu, który planujemy zakupić. Następnie można go ustawić w docelowym miejscu, najlepiej na taborecie lub innym podwyższeniu, aby jak najbardziej przypominał prawdziwy mebel.

Taki tekturowy szablon pozwala lepiej wyobrazić sobie rzeczywiste gabaryty blatu, przez co łatwiej uda się zadecydować ile miejsca na stół i krzesła należy przeznaczyć w całej aranżacji. Kartonowy model jest lekki i poręczny, dzięki czemu można go swobodnie przenosić i testować w ten sposób najlepsze ustawienie.

Stół Atin Wernature Stół Cobalt Halmar dąb wotan-czarny
Stół Atin Wernature Stół Cobalt Halmar dąb wotan-czarny

Sprawdź również: Jakie krzesła do salonu wybrać?

Ile zajmuje stół z krzesłami?

Osobom pragnącym zaoszczędzić jak największą część dostępnej przestrzeni poleca się stoły rozkładane, oferujące swoje pełne wymiary tylko w wyjątkowych sytuacjach, takich jak uroczyste imprezy z większą ilością gości. Mała rodzina nie będzie przecież na co dzień potrzebować blatu, przy którym może usiąść kilkanaście osób.

Taki pokaźny stół mógłby niepotrzebnie zajmować miejsce i stać się uciążliwą przeszkodą podczas poruszania się po mieszkaniu, dlatego lepszym wyborem jest model o mniejszych gabarytach, za to wyposażony w funkcję rozkładania.

Sporą różnicę może zrobić również sam kształt wybranego mebla – ile miejsca potrzeba na stół z krzesłami, jeśli jego blat będzie okrągły? Takie rozwiązanie wymaga centralnej ekspozycji, dlatego pasuje przede wszystkim do pomieszczeń o dużym metrażu.

Stół Ringo Halmar dąb artisan Stół Moretti Halmar dąb złoty
Stół Ringo Halmar dąb artisan Stół Moretti Halmar dąb złoty

Ile miejsca na stół z krzesłami?

Stoły prostokątne i kwadratowe łatwiej jest wpasować do ciasnych wnętrz, ponieważ jedna z krawędzi mebla może zostać dosunięta do ściany. Da się dzięki temu zaoszczędzić cenną przestrzeń w codziennych sytuacjach, natomiast w razie potrzeby wystarczy przestawić blat na środek pomieszczenia i dołożyć brakujące siedziska.

Praktyczną opcją jest zakup krzeseł sztaplowanych, czyli takich, które da się układać jedno na drugim. Ułatwi to ich przechowywanie wtedy, gdy nie będą akurat potrzebne w jadalni lub salonie. Decydując się na stoły okrągłe, warto także zwrócić uwagę, aby podłokietniki krzeseł swobodnie wsuwały się pod blat. Ustawiając taki zestaw obiadowy w centralnej części aranżacji, uda się wtedy zachować schludny wygląd, a całość nie zajmie dużej ilości miejsca.

Mamy nadzieję, że nasze porady pomogły Ci odpowiedzieć na pytanie ile miejsca potrzeba na stół z krzesłami. Istnieje wiele możliwości aranżacji salonu lub jadalni, aby zapewnić sobie i swoich bliskim odpowiednią przestrzeń do wspólnego spędzania czasu przy stole.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *