co zamiast fotela do salonu

Prawidłowa aranżacja domowego salonu to ważny element kompleksowego wystroju codziennej przestrzeni do odpoczynku i przyjmowania gości. Powinniśmy zatem postawić na takie meble i dodatki, które stworzą komfortowe miejsce do spędzania wolnego czasu, oferując wszelkie dogodności z nimi związane. Bardzo często w pokojach dziennych możemy zobaczyć pokaźne fotele, ale co jeśli wolelibyśmy zrezygnować z takiego wyposażenia? Zatem czym zastąpić fotel w salonie? Co, zamiast fotela do salonu wybrać? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Sprawdź również: Jaki fotel do salonu wybrać?
Dowiedz się więcej: Wygodny fotel do czytania, jaki wybrać?

W jakich wnętrzach nie sprawdzą się klasyczne fotele?

Nie w każdym salonie dobrze sprawdzą się ogromne klasyczne fotele wypoczynkowe. Najbardziej nie będą one pasować do salonów z niewielkim metrażem, gdzie przyćmią całe pomieszczenie. W takim przypadku lepiej postawić na delikatne siedziska, na przykład stylowe krzesła, gustowne pufy, czy wzorzyste poduchy położone bezpośrednio na podłodze.

Przeszkodą dla umieszczenia dużego klasycznego fotela w salonie może być także styl urządzanego pomieszczenia. Mianowicie, jeśli cały wystrój pomieszczenia pozostaje utrzymany na przykład w skandynawskim motywie, gdzie ważna jest prostota i minimalizm, wielkie siedzisko, mogłoby zaburzyć całą koncepcję, wprowadzając przy tym niemały chaos aranżacyjny. Szczególnie nieodpowiednim stylem dla klasycznych foteli jest motyw japoński, gdzie najczęściej umieszczane są niskie ławy z miękkimi poduszkami do siedzenia. Nieprawidłowo wkomponowany klasyczny fotel mógłby sprawiać wrażenie całkowicie niedopasowanego mebla do reszty pomieszczenia.

Fotel Rezzo Halmar ciemny zielony Fotel Bard Halmar popielaty
Fotel Rezzo Halmar ciemny zielony Fotel Bard Halmar popielaty

Pamiętajmy, że mówiąc o klasycznych fotelach, mamy na myśli duże meble, z dekoracyjnymi elementami, na przykład rzeźbieniami. Trzeba zatem dokładnie zastanowić się, czy konkretny model będzie pasował do naszego wnętrza. Charakterystyczne fotele muszą być dopasowane do reszty pomieszczenia, aby stworzyć spójną całość aranżacyjną, a nie znacznie zaburzyć harmonijność i estetyczne połączenie wszystkich elementów wystroju w salonie.

Przeczytaj: Jak dobrać fotel do kanapy?

Co zamiast fotela do salonu?

Jeśli zastanawiamy się, jakim meblem zastąpić fotel w salonie, na szczęście mamy do wyboru mnóstwo opcji. Nie w każdym pokoju dziennym musi stać potężne siedzisko, za którego sprawą pozostałe meble często pozostają w cieniu. Oczywiście, kiedy zależy nam tym, aby to właśnie potężny fotel stał się centralnym punktem wystroju pomieszczenia, postawmy właśnie na takie rozwiązanie. Każde domowe wnętrze powinno być urządzone według naszego gustu i preferencji, ponieważ mamy czuć się w nim komfortowo. Jeśli jednak wolimy zrezygnować z dużego siedziska to co, zamiast fotela do salonu, wybrać?

Na samym początku wstępnie zorientujmy się, w jakim stylu chcielibyśmy urządzić salon. Taka informacja zdefiniuje, jakich mebli będziemy potrzebować. Może zdarzyć się, że zupełnie wystarczająca okaże się wygodna sofa lub kanapa, a dodatkowe siedziska staną się zwyczajnie zbędne.

Kiedy jednak zdecydujemy, że poza podstawowymi siedziskami, chcielibyśmy urozmaicić wystrój salonu, postawmy na eleganckie pufy, wygodne poduszki czy klasyczne krzesła, ale z miękkimi wykończeniami tak, aby zapewniały maksymalny poziom komfortu podczas korzystania z nich. Ciekawym i coraz częściej umieszczanym meblem w salonie są też szezlongi.

Dowiedz się więcej: Co to jest szezlong?

Fotel Botas Halmar popielaty Szezlong Lord Wersal
Fotel Botas Halmar popielaty Szezlong Lord Wersal

Stylowy szezlong – idealny mebel do zastąpienia fotela

Warto oczywiście uściślić, czym tak naprawdę jest szezlong? Najprościej mówiąc, jest to rodzaj mebla do odpoczynku, charakteryzujący się wydłużoną częścią siedzącą, na której często znajdują się nogi domowników, korzystających z niego w pozycji półleżącej. Okazałe szezlongi można było bardzo często spotkać we francuskich wnętrzach, ale i europejskich z XVIII wieku. Były one bardzo popularne wśród arystokracji oraz elit społecznych.

Obecnie również niejednokrotnie szezlongi znajdują się we współczesnych mieszkaniach czy domach. Jednak są one już bardziej unowocześnione, dopasowane do ogólnego zamysłu aranżacyjnego pomieszczenia. Ich główny kształt pozostaje taki sam, czyli wydłużona część siedząca, ale wprowadzane są bardziej minimalistyczne koncepcje oraz niegdyś stosowane bardzo drogie materiały, zastępuje się nieco tańszymi odpowiednikami.

Szezlong Gatio 80 Wersal Szezlong Gatio 360 Wersal
Szezlong Gatio 80 Wersal Szezlong Gatio 360 Wersal

Dlaczego warto wybrać szezlong zamiast fotela?

Najlepszą odpowiedzią na pytanie, jaki mebel, zamiast fotela, kupić do salonu, jest oczywiście – szezlong! Zapewnia on dużo więcej wygody od klasycznego siedziska oraz prezentuje się także znacznie bardziej majestatycznie. Nadaje pomieszczeniu pewnego rodzaju elegancji, ale i wypełnia często niewykorzystaną przestrzeń. Dłuższy bok szezlongu z łatwością można umieścić w nigdy niewykorzystanej luce w salonie, tworząc odosobnione miejsce do czytania książek czy, dla niektórych osób, komfortowej zdalnej pracy.

Decyzja o zakupie szezlongu zamiast fotela to także stworzenie dodatkowej przestrzeni do relaksu w salonie. Ustawiając przy nim niewielki stolik o odpowiedniej wysokości, możemy stworzyć sobie azyl do celebrowania czynności picia herbaty, kawy oraz relaksacji bez zbędnych, tzw. rozpraszaczy.

Nie w każdym domowym salonie musi stanąć pokaźny fotel, możemy z łatwością zastąpić go całą gamą innych dostępnych na rynku meblarskim siedzeń, na przykład pufami, krzesłami czy eleganckim szezlongiem. Wszystko po to, aby nasz pokój dzienny stał się idealnym miejscem do odpoczynku i relaksu.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *