Głębokość szafy - aranżacja wnętrza

Funkcjonalna szafa znacznie ułatwia zapanowanie nad tysiącem drobiazgów, które wypełniają każde mieszkanie. Oczywiście fronty powinny dodawać pomieszczeniu elegancji, a cała bryła musi wpasować się w stylistykę całej aranżacji. Względy estetyczne to jedno, ale nie mniej ważne będą aspekty praktyczne. Przy poszukiwaniach szafy zapewne każdy zadawał sobie tego typu pytania: wybrać tradycyjne drzwiczki, czy też lepiej sprawdzą się skrzydła przesuwne? Więcej półek, czy szeroka przestrzeń na ubrania? Układ wnętrza i sposób otwierania z pewnością odgrywają dużą rolę, ale pozostaje jeszcze jeden istotny szczegół, o którym czasami zdarza się zapomnieć – głębokość szafy. Jaka głębokość szafy będzie optymalna? Przeczytaj artykuł, aby poznać przydatne wskazówki!

Sprawdź również: Szafa przesuwna czy otwierana, którą wybrać?
Wejdź na: Szafa na całą ścianę – czy to dobre rozwiązanie?
Przeczytaj: Jaka szafa do przedpokoju sprawdzi się najlepiej?

Jaka powinna być głębokość szafy?

Praktyczny mebel ukryje za swoimi drzwiczkami bardzo zróżnicowane przedmioty, a ich gabaryty i kształty będą mieć decydujący wpływ na głębokość szafy. Zanim wybierzesz wymarzony model, zastanów się, jaką będzie pełnił funkcję w pomieszczeniu. Wymagania stawiane przed szafą w sypialni mogą być całkowicie odmienne od wyzwań stojących przed meblem ustawionym w jadalni. W większości przypadków przydadzą się praktyczne wieszaki na ubrania, ale niektóre pomieszczenia skorzystają na zwiększonej ilości pojemnych półek. Głębokość szafy może być również ograniczona wymiarami pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych – będzie tak przykładowo w wąskim korytarzu, bądź też ciasnej sypialni, gdzie sporą część dostępnej przestrzeni zabiera rama szerokiego łóżka. W takim wypadku warto zastanowić się nad wyborem szafy przesuwnej, z której łatwiej da się korzystać na ograniczonym metrażu.

Sprawdź również: Jakie są rodzaje szaf?

Szafa York Y-8 Bog-Fran Szafa Desjo 06 Szynaka Meble
Szafa York Y-8 Bog-Fran Szafa Desjo 06 Szynaka Meble

Standardowa głębokość szafy na ubrania – czyli jaka?

Meble do garderoby to szczególny przypadek, gdyż ich wymiary należy dostosować przede wszystkim do szerokości wieszaków na ubrania. Standardowo mają one około 45 cm – wystarczy więc doliczyć odrobinę przestrzeni na odstające rękawy kurtek i płaszczy, aby ustalić optymalną głębokość szafy. Przyjmuje się, że wynosi ona około 65 centymetrów. Absolutnym minimum będzie wymiar 55 cm, ale może on już znacząco utrudniać korzystanie z mebla. Zaniżona głębokość szafy na ubrania sprawi, że przechowywana odzież będzie przypadkowo przytrzaskiwana podczas szybkiego zamykania drzwiczek. Stanowi to problem szczególnie w przypadku elegancko wyprasowanych koszul i innych ubrań utrzymywanych w nienagannym stanie. Warto więc doliczyć kilka dodatkowych centymetrów, aby uniknąć frustracji przy codziennym korzystaniu z garderoby.

Sprawdź również: Szafa w sypialni z lustrem czy bez?

Szafa Tahoe TA-22 Bog-Fran Szafa Velvet 70 Szynaka Meble Dąb Rustical
Szafa Tahoe TA-22 Bog-Fran Szafa Velvet 70 Szynaka Meble Dąb Rustical

Sprawdź również: Garderoba czy szafa – co się lepiej sprawdzi w sypialni?

Głębokość szafy – zewnętrza i wewnętrzna!

Przeglądając meble w internecie, zazwyczaj podawane są trzy podstawowe wymiary: głębokość, szerokość i wysokość. Wielu osobom może się to wydawać oczywiste, ale nie każdy pamięta, że są to parametry zewnętrzne mebla. Oznacza to, że zawierają one w sobie m.in. grubość ścianek. Z tego względu wewnętrzna głębokość szafy będzie delikatnie pomniejszona w stosunku do zewnętrznej. Decydującym czynnikiem będzie m.in. sposób otwierania danego modelu, ponieważ w przypadku drzwi przesuwnych należy zarezerwować nawet do 8 cm na prowadnice, po których będą przemieszczać się rolki. Tradycyjny system uchylny szaf z drzwiami ma zdecydowanie mniejszy wpływ na wewnętrzną głębokość szafy, gdyż wystarczy tylko odjąć grubość frontu i tylnej ścianki, aby uzyskać rzeczywiste wymiary dostępnej wnęki.

Szafa Forrest FR-9 Bog-Fran Szafa Atlanta Typ 02 Dekort
Szafa Forrest FR-9 Bog-Fran Szafa Atlanta Typ 02 Dekort

Dodatkowe akcesoria do głębokiej szafy!

Duża ilość dostępnego miejsca we wnętrzu jest zdecydowanym atutem, a przemyślane systemy koszyków i pudełek pozwolą jeszcze lepiej zapanować nad wszystkimi przedmiotami. Im większa głębokość szafy, tym trudniej dotrzeć do przedmiotów ukrytych w zakamarkach. Z pomocą przyjdą regulowane drążki na ubrania, które ułatwią sięganie nawet w trudno dostępne miejsca. Ciekawym dodatkiem mogą być wysuwane na prowadnicach szufladki, w których łatwo posegregujesz bieliznę. Im większa jest głębokość szafy, tym bardziej dokucza jeszcze jeden problem – we wnętrzu robi się dosyć ciemno. Przydatnym dodatkiem będzie wtedy dodatkowe oświetlenie w postaci automatycznej lampki, uruchamiającej się po otwarciu drzwiczek.

Optymalnie dobrana szafa z funkcjonalnymi akcesoriami sprawi, że utrzymanie porządku stanie się czystą przyjemnością!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *